TOP 5 zajímavostí z natáčení Jokera

26.12.2019

Jedním z největších filmových hitů roku 2019 byl bezesporu Joker s Joaquinem Phoenixem (45) v hlavní roli slavného komiksového superpadoucha. Nový snímek tohoto slavného záporáka představil v úplně novém světle, a to jako psychicky nemocného muže s tragickým osudem. Právě díky nekonvenčnímu zpracování příběhu ze superhrdinského světa se Joker pro mnohé stal horkým adeptem pro příští Oscary.

Nedávno jsme psali o detailech, které vám při sledování tohoto filmu mohly uniknout a dnes se zaměříme na jeho natáčení. Ani to totiž neprobíhalo zcela bezproblémově a ani skvělý Phoenix si na sebe původně neměl obléci onen klaunský kostým. Pokud vás zajímá, kdo měl Jokera hrát původně, co bylo na roli pro Phoenixe nejsložitější a kolik kilo představitel hlavní role shodil, pusťte se do dnešního článku.

5. Soundtrack před natáčením

Valná většina filmové hudby vzniká až poté, co mají skladatelé možnost vidět filmové záběry. Až podle toho mohou dávat dohromady tóny, které umocňují atmosféru, kterou se snaží vytvořit film. V případě Jokera však islandský skladatel Hildur Guðnadóttir (37) postupoval úplně opačně. Vycházel totiž z metody, kterou zpopularizoval slavný westernový režisér Sergio Leone.

Ten si totiž nechával nejdříve složit hudbu, do které posléze napasoval záběry svých spaghetti-westernů. Tuto hudbu pouštěl na natáčecích placech, aby se jeho herci mohli pro natáčení řádně inspirovat. Režisér Jokera Todd Phillips (49) se rozhodl postupovat stejně jako Leone a jak je vidět, jeho snahy mu skutečně vyšly.

4. Joaquin Phoenix nebezpečně zhubnul

Joaquin Phoenix je jedním z těch herců, kteří svými rolemi skutečně žijí. Dokáží kvůli nim naprosto změnit svůj životní styl, a kromě mentální proměny do své postavy, zvládnou pozměnit i svůj zevnějšek. Phoenix však při natáčení Jokera zašel až nebezpečně daleko, jelikož shodil téměř 25 kilogramů.

Podle informací z hercova okolí jedl Phoenix v těch nejpřísnějších dnech pouze jedno jablko denně a svou váhu tak drasticky snížil. Věc došla až k tomu, že se jej i sám režisér snažil přesvědčit, aby víc jedl. Phoenix s ním poměrně často konzultoval detaily jeho filmu a Phillips měl na svém stole vždy připravený balíček preclíků hercovy nejoblíbenější značky. Přesto se však Phoenix nenechal zviklat a film dotočil s nebezpečně nízkou hmotností.

Jeho radikální ztráta tělesné hmoty však měla za následek ještě jednu věc. Poté, co natáčení skončilo, se Phoenix začal dostávat zpátky do své normální váhy. To je samozřejmě pozitivní věc, ale zamezilo to všem možným dotáčkám, které jsou u takhle velkých filmů běžné. Naštěstí film dopadl skvěle i bez nich a herec si tak nemusel hubnoucím peklem procházet znovu.

3. Marvel vs. DC

Možná vás to překvapí, ale Joker nebyl prvním komiksovým filmem, ke kterému Phoenix dostal nabídku. Již dříve se ho filmová studia snažila zlanařit, aby si oblékl barevný kostým a převtělil se do jedné z mnoha komiksových postav. Původně však neměl pracovat pro studio DC, ale konkurenční Marvel, který ho navíc chtěl postavit na druhou stranu barikády i z hlediska typu postav.

Pro Marvel totiž Phoenix neměl ztvárnit padouchy, ale naopak superhrdiny, kteří s lidmi jako je Arthur Fleck bojují. První nabídka přišla před rokem 2012, kdy šli do kin první Avengers. Phoenix měl původně ztvárnit Bruce Bannera alias Hulka, ale kvůli jeho nezájmu zavázat se jednou smlouvou k několika filmům najednou role nakonec skončila u Marka Ruffala (52).

V roce 2016 byl hlavním kandidátem na roli ve filmu Doctor Strange, ale ze stejného důvodu jako v Avengers role nakonec připadla Benedictu Cumberbatchovi (43). Pro Jokera se nakonec rozhodl právě i díky tomu, že šlo o samostatný snímek, který se nesnaží vytvořit propojený filmový svět.

2. Náročný smích

Role Jokera je ve filmu Todda Phillipse neuvěřitelně komplexní a obsahuje celou řadu mikroskopických prvků, které se podílejí na jeho vyšinuté osobnosti. Přesto však podle slov jeho představitele obsahovala jednu složku, se kterou se Phoenix potýkal velmi dlouho, než ji dokázal pořádně zahrát.

Tou nejsložitější věcí na zvládnutí byl Jokerův ikonický smích, který je v tomto filmu projevem Arthurovy poničené osobnosti. Phoenix zhlédnul celou řadu dokumentárních videí, které ukazovaly osoby s podobnými psychickými poruchami, a snažil se vystihnout ten správný tón. Jako jeden z mála představitelů této slavné postavy zvládnul Phoenix předvádět smích, který už na první pohled obsahuje více zármutku a bolesti než radosti a podlého záškodnictví.

1. DiCaprio jako Joker

O Joaquinu Phoenixovi jsme toho dnes už řekli hodně, proto se v posledním bodě dnešního článku budeme věnovat někomu jinému. Ačkoliv se tomu po zhlédnutí Jokera dá věřit jen s velkými obtížemi, Phoenix nebyl první volbou tvůrců pro obsazení Jokera. Role šíleného klauna se měl podle původních plánů studia Warner Bros. ujmout sám Leonardo DiCaprio (45).

Ten měl však během natáčení plné ruce práce s tarantinovkou Tenkrát v Hollywoodu, a tak z natáčení nakonec vycouval. Role Jokera však nebyla jedinou, která během přípravných fázích cestovala od jednoho herce k druhému. Například Thomase Waynea, kterého si v Jokerovi zahrál Brett Cullen (63), měl podle původních plánů hrát Alec Baldwin (61).

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Joaquin Phoenix, Benedict Cumberbatch, Leonardo DiCaprio, Todd Phillips

Filmy:
Avengers

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
oscarové filmy, joker nový film, Joaquin Phoenix filmy, Joker, filmy 2018, nejlepší filmy 2018, Joaquin Phoenix Joker, Joaquin Phoenix zajímavosti, Joker zajímavosti, Oscarové filmy 2018, klauni, klauni ve filmu
TOPlist