5 Easter eggů z nového Jokera

04.11.2019

Joker je komiksovým filmem režiséra Todda Phillipse (48), který měl českou premiéru 3. října letošního roku. Joker však není klasickým superhrdinským filmem, na které jsme zvyklí. Nejenže v něm neuvidíte žádného superhrdinu, ale navíc jde o psychologické drama, což u superhrdinských blockbusterů nebývá běžné.

Hlavním „hrdinou“ filmu je Arthur Fleck, kterého brilantně ztvárnil Joaquin Phoenix (45). Fleck je duševně chorým mužem, který žije se svou matkou a přivydělává si jako pouliční klaun. Z ušlápnutého klauna se postupem času stává vyšinutější a vyšinutější maniak, který vlastně nemá co ztratit. Pokud jste snímek ještě neviděli, doporučujeme vám tuto skutečnost napravit, jelikož je Joker něčím skutečně nevídaným.

V dnešním článku se vám navíc chytáme představit pět nejzajímavějších Easter eggů, takže se nevyhneme ani menším spoilerům.

5. Alfred Pennyworth

Přestože se ve filmu nedočkáte Jokerova úhlavního netopýřího nepřítele, najdete zde alespoň jeho civilní alter ego. Příběh filmu se dá podle různých náznaků poměrně přesně datovat do roku 1981, kdy byl Bruce Wayne ještě dítětem, a kdy na svou superhrdinskou kariéru ještě ani zdaleka nepomýšlel.

Přesto na něj během filmu několikrát narazíme. Poprvé se Bruce objeví ve scéně, ve které jde Arthur navštívit Thomase Wayna, Brucova miliardářského otce. Bruce si hraje na zahradě, když si všimne podivného muže, jak se blíží k vratům jejich rodinného sídla. Arthur mu začne předvádět své kouzelnické triky, když v tom najednou zakročí neznámý muž, který mladého chlapce pošle pryč.

Ačkoliv jeho jméno ve filmu nezazní, znalci komiksových příběhů o Batmanovi, i ti, kteří v kině zůstali až do závěrečných titulků moc dobře vědí, že byl tímto mužem Alfred Pennyworth. Alfred je sluhou Waynových a po smrti Brucových rodičů se staral o jeho výchovu. Jen díky němu se z Bruce nestal rozmazlený miliardář, ale hrdina s přísným morálním kompasem.

4. Arkhamský blázinec

Když se Arthur snaží rozkrýt svou rodinnou historii a zjistit, kdo je jeho skutečným otcem, jeho cesty ho zavedou do Arkhamské státní nemocnice. Zde se dozví, že zde byla jeho matka léčená, a že se její tvrzení, že je Thomas Wayne jeho opravdovým otcem, pravděpodobně nezakládají na pravdě.

Arkhamská státní nemocnice zastupuje jiné ikonické místo, kam Batman běžně posílá své nepřátele. V komiksech se totiž objevuje Arkhamský blázinec, který slouží ke stejným účelům jako budova z nového filmu. I ta je v podstatě ústavem pro duševně choré, ale tentokrát je vybavena mnohem přijatelnějším názvem.

3. Ratcatcher

Když už jme zmínili duševně choré a Arkhamský blázinec, nesmíme zapomenout na jednoho z dalších Batmanových protivníků, o kterých se film letmo zmiňuje. Během dvouhodinové stopáže snímku máte několik šancí zaslechnout zmínky o krysí epidemii, která postihuje město Gotham.

Tu má pravděpodobně na svědomí takzvaný Ratcatcher, který Batmanovi několikrát sám zkřížil cestu. Vzhledem k tomu, že netopýří superhrdina v osmdesátých letech teprve dospívá, není ve filmu nikdo, kdo by krysího maniaka zastavil.

V komiksech si tak nechává říkat jistý Otis Flannegan, který se v minulosti živil jako úspěšný deratizátor. Později se však rozhodl věnovat zločinecké kariéře, v čemž mu dopomáhaly speciálně vyšlechtěné krysy. Během jednoho ze svých vystoupení nazve moderátor Murray Franklin tuto havěť „super krysami“, což je zřejmě odkazem na hyperinteligentní hlodavce Ratcatchera.

2. Debra Kane

Následující Easter egg pravděpodobně objevili jen ti největší znalci komiksové historie. Jde totiž o důmyslně skryté pomrknutí na ty, kteří kromě příběhů o Batmanovi znají i okolnosti jejich vzniku. Arthur se svou nemoc snaží léčit, v čemž mu pomáhá sociální pracovnice Debra Kane. Když se však i ona stane obětí škrtů města, přijde Arthur o poslední šanci na (alespoň trochu) normální život.

Jméno této postavy je odkazem na původního tvůrce komiksů o Batmanovi, který svůj první příběh sepsal v roce 1939. Tímto tvůrcem byl Bob Kane, který stojí nejen za Batmanem, ale i celou řadou dalších hrdinů a padouchů z komiksového světa studia DC.

1. Ikonický úsměv

Poslední Easter Egg je odkazem na celou řadu starších provedení postavy Jokera, ale zejména na tu, kterou v roce 2008 ztvárnil Heath Ledger ve filmu Temný rytíř. I zde byl Joker jednou z hlavních postav, ale tentokrát zde sloužil především jako protipól samotnému Batmanovi.

Ledgerův výkon v roli Jokera mu posmrtně vysloužil Oscara a dosud je mnohými považován za nejlepší ztvárnění této postavy. Jeho Joker měl na svém obličeji dvě velké jizvy, které mu protahovaly úsměv do neustálého děsivého šklebu. Obdobný úsměv má na konci filmu i Phoenixovo ztvárnění této role, když si svůj úsměv zvětší krví jedné ze svých obětí.

(tod)

Fandím
10 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Heath Ledger, Joaquin Phoenix, Bob Kane, Todd Phillips

Filmy:
Temný rytíř

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
američtí herci, slavní herci, komiksové filmy, Joaquin Phoenix filmy, komiksové postavy, Joker, Heath Ledger filmy, Heath Ledger Joker, Joaquin Phoenix role, Joker filmy, Joaquin Phoenix Joker, Arthur Fleck, Easer Eggy, nový Joker, Alfred Pennyworth, Ratcatcher, Todd Phillips filmy, Todd Phillips tvorba
TOPlist