TOP 5 zajímavostí, které jste netušili o Smrtonosné pasti

26.12.2020

Původní Smrtonosná past je ikonickým vánočním filmem, který by měl být vysílaný společně s Třemi oříšky nebo Sám doma. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Tenhle akčňák z konce osmdesátých let se odehrává během vánočního večírku jedné kalifornské společnosti, a je proto skrz naskrz prostoupen vánoční atmosférou.

Když už jsme se shodli na tom, že jde o vánoční snímek, bylo by fajn, kdybychom vám o něm prozradili něco víc. Jeho příběh zná skoro každý. Banda lupičů vydávajících se za teroristy vnikne do výškové budovy, kde zajmou rukojmí, aby měli čas vykrást tamní trezor, který je od shora dolů naplněn penězi a cennými papíry. V cestě jim však stojí jeden newyorský policista, který se na vánočním večírku Nakatomi Plaza ocitá skoro náhodou.

Zajímají vás i okolnosti, které natáčení tohoto ikonického filmu ovlivňovaly, a chcete se dozvědět pár zajímavých střípků z natáčení? Pak se určitě pusťte do dnešního článku o těch největších zajímavostech o Smrtonosné pasti.

5. Nevídaná odměna

Bruce Willis (65) dostal za svou roli ve Smrtonosné pasti 5 milionů dolarů. To je v současném kontextu ještě poměrně malá částka, ale v roce 1988, kdy šel snímek do kin, šlo o opravdu nevídaný obnos peněz. Tohle vysoké finanční ohodnocení bylo v té době v Hollywoodu poměrně kontroverzní, ale odsouhlasil jej i tehdejší prezident studia Fox.

Pětimilionový honorář za Smrtonosnou past tak vlastnoručně zvednul platy herců v celém Hollywoodu, čehož se samozřejmě filmová studia bála. Celá situace byla o to kontroverznější, že Bruce Willis nebyl v té době žádným extra slavným hercem. Dnes jde o jednu z největších hvězd akčních filmů, ale tehdy se jeho jméno objevovalo především u televizních komediálních seriálů, ze kterých můžete znát především Měsíční svit.

4. Alternativní John McClane

Willis tak rozhodně nebyl první volbou pro hlavní roli v tomto nezapomenutelném vánočním akčním filmu. Tvůrci se původně rozhlíželi po hercích, kteří měli s podobným natáčením zkušenosti už z dřívějška. To však nebyl jediný důvod, proč byla role nejdříve nabídnuta jiným hercům.

Clint Eastwood (90) například vlastnil práva na román, jehož je Smrtonosná past adaptací, a proto se na začátku osmdesátých let chystal do role Johna McClanea. Než se však spustilo natáčení, ztratil o roli zájem. Filmaři zároveň museli oslovit i tehdy třiasedmdesátiletého Franka Sinatru, který v roce 1968 hrál ve filmu Detektiv. Detektiv je totiž předchozím dílem knižní série, ze které pochází i Smrtonosná past,a studio tak muselo roli nabídnout i slavnému zpěvákovi a herci v jedné osobě.

Sinatra však rozumně usoudil, že ve svých sedmdesáti třech letech není úplně nejlepším kandidátem na skákání z výškových budov a prolézání větrných šachet. Mezi dalšími adepty byla i jiná slavná jména jako Arnold Schwarzenegger (73), Harrison Ford (78), Sylvester Stallone (74), Al Pacino (80) a mnoho dalších. Režisér John McTiernan (69) si však pro roli newyorského policisty přál někoho „obyčejného“, a tak role připadla právě Willisovi.

3. Neustálá improvizace

Když už jsme zmínili režiséra Johna McTiernana, měli bychom se alespoň v jednom bodě dnešního článku věnovat i jeho tvůrčímu procesu. Ačkoliv byste si mohli myslet, že se všichni do natáčení pustili s jasnou představou o tom, jakým směrem se bude film ubírat, opak byl pravdou. Na velké části filmu se podílela improvizace, jelikož se jeho scénář měnil téměř každý den.

Tenhle chaos filmem prostupoval skrz naskrz. Například kulisy scény, ve které Hans se svými kumpány rozstřílí sklo, aby Johnovi zkomplikoval pohyb po budově, byly postaveny, aniž by kdokoliv věděl, co se v nich vlastně bude natáčet. Nedomyšlení scénáře navíc před filmaře postavilo i několik závažných problémů, které se jim však naštěstí podařilo elegantně vyřešit.

Nikdo totiž včas nepřemýšlel nad tím, jak se zloději plánují z výškové budovy dostat ven. Všichni víme, že nakonec chtějí uprchnout sanitkou, ukrytou v nákladním voze, kterým na místo činu dorazí. S tím ale tvůrci přišli až v momentě, kdy už byl nákladní vůz dávno v budově. To, že se falešní teroristé ukryli sanitku v korbě jejich náklaďáku, byl opravdu spásný nápad.

2. Utajování Bruce Willise

Jak už jsme psali v předchozích bodech, Bruce Willis nebyl v té době v Hollywoodu žádnou velkou hvězdou, ale spíše televizním komediantem. Jeho hlavní role v připravovaném akčňáku tak řadu potenciálních diváků spíše odrazovala, než aby je na film lákala. Přestože Willis slavil obrovské úspěchy na televizních obrazovkách a v roce premiéry Smrtonosné pasti získal za svou roli v Měsíčním svitu Zlatý globus a Emmy, rozhodl se Fox jeho tvář ve spojení s filmem moc nepropagovat.

Z původních plakátů, na kterých se objevoval Willisův obličej si řada lidí myslela, že nepůjde o akční film, ale o komedii. Proto se studio rozhodlo Willise z dalších výtisků smazat a ukazovat jen výškovou budovu Nakatomi Plaza. Herec však z plakátů nezmizel nadobro. Hned poté, co se film objevil v kinech, se ve svém bílém nátělníku na propagační materiály vrátil.

1. Osudové setkání

Smrtonosná past je akčňákem, vánočním filmem, komedií a částečně i romantickým filmem. Hlavní milostná linka však neprobíhá mezi Johnem a Holly, jak byste si mohli myslet, ale mezi Johnem a jeho vysílačkovým parťákem Alem. Ten Johnovi na dálku pomáhá, aby ve zdánlivě bezvýchodné situaci obrovské nepřátelské přesily nepřišel o rozum.

Když se obě postavy konečně setkají tváří v tvář na konci filmu, jde o skutečně dojemný moment, který vás zahřeje u srdce. Věděli jste ale, že se Willis a Reginald VelJohnson (68), který Ala Powella hrál, ani ve skutečnosti nesetkali dříve než při natáčení své první společné scény?

Kvůli Willisově přeplněnému harmonogramu při natáčení většinou nepracoval s VelJohnsonovým hlasem, ale ve vysílačkové konverzaci s ním mluvil jeden z členů štábu. Ze vřelého objetí byste však rozhodně nepoznali, že se tito herci ve skutečnosti vidí poprvé.

(tod)

Fandím
11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
John McTiernan, Clint Eastwood, Reginald VelJohnson, Bruce Willis

Filmy:
Smrtonosná past, Měsíční svit

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist