5 zajímavostí z natáčení Smrtonosné pasti

27.12.2018

Podle našeho názoru neexistuje lepší vánoční film než Smrtonosná past. Nedávno jsme vám přinesli seznam těch nejlepších netradičních filmů na svátky a akční film s Brucem Willisem (63) v hlavní roli v něm obsadil první pozici. A protože Vánoce ještě stále neskončily, rozhodli jsme se, že si na první Smrtonosnou past posvítíme trochu víc.

Proto jsme si pro vás přichystali hned pětici zajímavostí z jejího natáčení, o kterých jste pravděpodobně ani neměli tušení. Zajímá vás, jak se název tohoto filmu překládá do různých jazyků? Chcete vědět, kdo měl původně získat roli Johna McClanea? Nebo byste se rádi dozvěděli, která chyba zůstala ve filmu? Pak se pusťte do dnešního článku!

5. Filmoví nováčci

Vzhledem k tomu, že je Smrtonosné pasti letos přesně třicet let, je jasné, že spousta jejích herců nebyla tak ostřílenými profesionály, kterými jsou dnes. Možná vás ale překvapí, že jak pro hlavního hrdinu, tak pro hlavního záporáka to byl první velký film. Willis i Rickman sice dříve vystupovali v několika seriálech a televizních filmech, ale pořádný hollywoodský trhák na ně čekal až do roku 1988.

Rickman sice byl první volbou režiséra Johna McTiernana (67), který ho navíc musel k roli německého zločince Hanse Grubera poměrně dlouho přemlouvat, ale role Johna McClanea měla složitější cestu. Willis byl totiž předtím známý pouze jako seriálový herec díky komediálnímu Měsíčnímu svitu a nikdo ho jako akčního hrdinu neviděl.

Naštěstí pro něj však slavní akční herci jako Sylvester Stallone (72), Arnold Schwarzenegger (71), Clint Eastwood (88) a Robert De Niro (75) roli odmítli a tak připadla Willisovi jako snad poslednímu herci na planetě.

4. Příliš hlasitá střelba

McTiernan opravdu dbal na to, aby akční scény jeho filmu byly co nejpřesvědčivější. Právě proto si nechal vytvořit speciální slepé náboje do zbraní, které dělali větší rámus než ty běžné. Vzhledem k počtu šílených přestřelek ve filmu byl sluch herců neustále vystavován opravdu velkému náporu. Tím spíš, když se většina střelby odehrávala v malých prostorách, kde se zvuk odrážel a násobil.

Obětí tohoto hlasitého hluku se stal sám představitel hlavní role. Pokud si vzpomínáte na scénu, ve které John McClane zastřelí jednoho z německých zločinců skrz desku stolu, tak spolu s padouchem odstranil i svůj sluch. Kvůli této scéně ho totiž potkala částečná hluchota.

3. Nezdařený skok

Jedna z nejnapínavějších a nejznámějších scén filmu se odehrává ve větracích šachtách mrakodrapu Nakatomi Plaza. Když totiž McClane čelí obrovské přesile, která má kromě početní převahy i převahu palební, rozhodne se jim skrýt právě ve větracím systému. Zde ho však čeká několik akrobatických kousků, při kterých si může snadno srazit vaz.

Ta nejtěžší chvíle přijde, když musí newyorský policista přeskočit z jedné šachty na druhou přes několikametrovou propast. Scéna je napínavá i díky tomu, že se mu jeho skok napoprvé nepodaří a smrti unikne jen díky tomu, že se zachytí o šachtu, která je pod tou, na kterou mířil.

Věděli jste však, že tahle scéna původně nebyla ve scénáři? Kaskadérovi se měl podařit hned první skok, ale bohužel zaváhal, podjely mu prsty a zachytil se až o další ventilaci. Poté, co se McTiernan přesvědčil, že se jeho kaskadérovi nic nestalo, se režisér rozhodl, že scénu ve filmu nechá tak, jak se ji podařilo natočit napoprvé.

2. Smrt v očích

Pokud jste tento skvělý film z jakéhokoliv důvodu neviděli, pak odvraťte zrak, jelikož vám pro další bod našeho seznamu musíme prozradit, jak celý film skončí. Berte to jako poslední varování před nacházejícím spoilerem. Můžeme? Dobrá. Hans Gruber na konci filmu zemře.

Možná to je pro vás šok, ale neamerické zločince a teroristy v amerických akčních filmech většinou nečeká zrovna pěkný osud. A tak i Hans Gruber potká svůj neslavný konec poté, co ho McClane postřelí a on tak vypadne z okna výškové budovy. Předtím se však ještě zachytí Johnovy ženy Holly, kterou se snaží stáhnout s sebou dolů. Naštěstí se Johnovi nakonec podaří Hansův stisk uvolnit a ten se tak propadne přes třicet pater rovnou na beton.

Rickman tuto scénu opravdu „prodává“, jelikož má v momentě svého pádu skutečně uvěřitelný děs v očích. Tahle uvěřitelnost však není pouze jeho zásluhou. Koordinátor kaskadérských kousků mu totiž řekl, že ho nechá spadnout v momentě, kdy napočítá do tří. Ve skutečnosti se však Rickman propadl už na číslu dvě, a tak je jeho výraz děsu tak přesvědčivý.

1. Tvrdý oříšek

V originálním anglickém znění je název filmu Die Hard. To by se dalo přeložit různými způsoby, jako například Obtížně zemřít, Složité umírání, a podobně. Nic z toho však není tak zvučné jako původní název či český překlad Smrtonosná past.

Čeští překladatelé přitom nejsou jediní, kdo má s názvem filmu problém. Španělé jej proto překládají jako Křišťálovou džungli, Poláci jako Skleněnou past a Finové film pojmenovali jako Jen přes moji mrtvolu. Nejzábavnější je však ruská verze, která zkrátka zní Tvrdý oříšek.

Nevíme, zda se ruští překladatelé domnívali, že jde o trefný překlad, nebo jestli to zkrátka vzdali a za tvrdý oříšek označili náročnost své práce. Každopádně jde o nejoriginálnější překlad názvu tohoto vánočního akčňáku.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Arnold Schwarzenegger, John McTiernan, Bruce Willis, Alan Rickman, Sylvester Stallone

Filmy:
Smrtonosná past

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
americké celebrity, hollywoodske filmy, američtí herci, americké filmy, akční filmy, slavné filmy, hollywoodské trháhy, Bruce Willis filmy, slavné akční filmy, filmy s Bruce Willisem, akční trháhy, akční nářez, nejlepší akční filmy, Smrtnostná past zajímavosti, Smrtnostná past natáčení, Smrtnostná past herci, Smrtnostná past obsazení
TOPlist