Top 5 soubojů se světelnými meči

13.05.2018

Jen těžko byste pohledali člověka, který nikdy neslyšel o fenoménu, kterým jsou Hvězdné války. Na této sérii vyrůstalo hned několik generací a slova jako Jedi, Millenium Falcon či světelný meč jsou pro většinu populace zcela běžnou záležitostí. Dnešní článek se však bude soustředit především na poslední z nich, protože souboje se světelnými meči jsou podívaná, kterou žádný jiný film nedokáže napodobit. Ať už jde o bezchybnou choreografii plnou akrobatických kousků či pouhý fakt, že do sebe dva a více lidí „mydlí“ laserem, tak jsou světelné meče prostě uchvacující.

Showbiz vám proto nyní přináší seznam pěti nejlepších soubojů se světelnými meči, které Hvězdné války nabízí. Soustředit se budeme pouze na základní snímky všech tří trilogií, takže pokud jste zde očekávali scény z komiksů či animovaných seriálů Star Wars: Klonové války či Star Wars Povstalci, musíme vás zklamat. Máme ale za to, že základní filmy nabízejí dostatek akčních soubojů, které se divákům vryly do paměti.

5. Yoda vs. Palpatine: Epizoda III – Pomsta Sithů

První ze soubojů, které jsme vám chtěli připomenout, se odehrává v posledním díle prequelové trilogie. Epizoda III s podtitulem Pomsta Sithů nabízí hned několik epických soubojů a my vám můžeme slíbit, že ji na našem žebříčku nevidíte naposledy. Souboj, o kterém vám chceme říct teď, se odehrává mezi mistrem Yodou a kancléřem Palpatinem.

Ten je také, jak známo, Sithským mistrem, takže jde o prakticky o souboj mezi dobrem a zlem. Celý boj se nezaměřuje jen na schopnost ovládat světelný meč, ale oba protivníci poměřují své schopnosti i v užívání Síly.

Kromě útoků mečem po sobě oba soupeři vrhají blesky, či dokonce části budovy senátu, ve které se jejich souboj odehrává. Yoda nakonec Palpatinovi, který je znám také jako Darth Sidius, podlehne a musí se s hanbou vzdát a odejít do „Jediské penze“, ve které zůstane prakticky až do své smrti. Pokud ovšem vynecháme trénink Lukea Skywalkera.

4. Luke vs. Darth Vader: Epizoda VI: Návrat Jediho 

Právě o tomto Jediovi je náš další záznam na dnešním žebříčku. Konkrétně jde o souboj Lukea a Dartha Vadera v šesté epizodě, která uzavírá původní trilogii. Luke s Vaderem bojoval už několikrát, ale zde je to poprvé s vědomím, že se snaží porazit svého vlastního otce.

Luke má však celou situaci poněkud ztíženou. Během souboje se totiž Vadera snaží přesvědčit o tom, že se v něm stále skrývá dobro, které dříve jako Anakin Skywalker tak horlivě bránil. Vader však o své minulosti nechce nic slyšet, a navíc mu neustále našeptává i Darth Sidius, který celému souboji přihlíží.

Situace se změní až ve chvíli, kdy se Sidius rozhodne vzít věci do vlastních rukou a pokusí se tak mladého Lukea zabít svými blesky, které „metá“ z konečků svých prstů. Ve Vaderovi se vzedme otcovské ochranářství a Sidiuse vlastnoručně shodí do propasti, čímž svého syna zachrání. Velká část blesků se však přesměruje na něj, a tak kvůli svému hrdinskému činu nakonec sám zemře.

3. Anakin vs. Obi-Wan: Epizoda III – Pomsta Sithů

Vader však byl i v napínavějších soubojích, a to především v rámci prequelové trilogie. Už jsme předestřeli, že se o třetí epizodě ještě zmíníme, takže tak plníme. Zde totiž ještě jako Anakin Skywalker stanul tváří v tvář svému učiteli, kterým byl Obi-Wan Kenobi.

Souboj mezi těmito starými přáteli se odehrává na planetě Mustafar, která je plná nebezpečné tekoucí lávy. Oba bojovníci proto musí kromě souboje dávat pozor i na prostředí, ve kterém zápasí. Stačil by jeden neopatrný krok a bylo by po bitvě.

Naštěstí se během akrobatických kousků nikdo z nich nezraní, a tak může být o vítězi rozhodnuto pouze jejich zručností s mečem. Jedijský mistr nakonec svého protivníka přemůže a Anakinovi nezbývá nic jiného než se vzdát, nebo se pokusit o neproveditelný kaskadérský kousek, kterým by mohl nad svým soupeřem získat převahu. Ve svém běsnění se bohužel rozhodne pro druhou možnost, kterou Obi-Wan několika rychlými tahy mečem využije. Anakin tak zůstane v lávovém korytu s useknutými končetinami až do chvíle, kdy ho zachrání Palpatine a Anakin tak konečně přijme svou novou identitu Dartha Vadera.

2. Rey a Kylo vs. Snokeova Garda

I nová trilogie má spoustu skvělých akčních scén. Většina z nich však neobsahuje používání světelného meče. I tak jsou všechny přestřelky a honičky ve vesmírných lodích velmi napínavé. Jeden nezapomenutelný souboj však přinesla osmá epizoda, která měla premiéru v loňském prosinci.

V ní své síly spojí mladá Rey a záporák Kylo Ren, aby přemohli rudou gardu nejvyššího vůdce Snokea. Ten se totiž stal obětí nečekané zrady ze strany Kyla, který ho svým mečem přeřízl v půlce. Jejich nepřátelé mají různé zbraně a tak musí oba bývalí nepřátelé spolupracovat, aby tuto přesilu porazili.

Scéna samotná obsahuje spoustu napínavých momentů, kdy oba „hrdinové“ jen těsně uniknou jisté smrti. Velká část souboje navíc působí dojmem, že je natáčená na jeden záběr, ale režisér Rian Johnson (44) jen mistrně ukryl střihy mezi scénami. Myslíme, že si tento souboj druhé místo na našem žebříčku vybojoval zaslouženě.

1. Obi-Wan a Qui-Gon vs. Darth Maul

První místo na našem žebříčku si drží souboj z prvního „prequelového“ dílu, který je obecně považován za jeden z nejhorších filmů ze Star Wars univerza. Skrytá hrozba totiž ztělesňuje vše, co fanouškům série na obnovených Hvězdných válkách vadí. Sáhodlouhé nic neříkající rozhovory, trapné pokusy o humor či přílišné spoléhání na speciální efekty jsou pro mnoho nadšenců do této vesmírné ságy zkrátka nepřekousnutelné.

Jak už jsme ale zmínili, prequely však mají jednu kvalitu, která se jim upřít nedá. Tou je totiž skvělá akce a choreografie a s tím spojené souboje se světelnými meči. Naším nejoblíbenějším je souboj Obi-Wana Kenobiho a Qui-Gon Jinna s Darth Maulem na konci Epizody I. Oba Jediové už s hrozivým Sithem bojovali, ale až teď se rozhodl ukázat svou největší výhodu – druhou čepel svého světelného meče.

Scéna je plná skvělých akrobatických triků, kdy všichni bojovníci skáčou po různých platformách, jen aby získali nad svým protivníkem výhodu. Darth Maul má však situaci pod kontrolou a nenechá Jedie, aby na něj zaútočili současně a stále se je tak snaží rozdělit. Nakonec je Obi-Wan uvězněn za silovým polem a Qui-Gon musí s rohatým Sithem bojovat sám. To se však mistrovi Jedi stane osudným a Obi-Wan ho tak musí pomstít.

(tod)

 

 

Fandím
9 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Alec Guinness, Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher, Daisy Ridley

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist