TOP 5 skrytých detailů v Tarantinových filmech

12.07.2019

Není žádným tajemstvím, že se Quentin Tarantino (56) stal tak úspěšným režisérem především díky své obrovské lásce k filmům. Jeho obrovský filmový přehled mu dává nad mnoha jinými režiséry určitou výhodu, jelikož se ve svých snímcích může nenápadně odkazovat na jiné klenoty světové kinematografie.

Tímto způsobem Tarantino „pomrkává“ na diváky, kteří se ve filmech vyznají podobně jako on a i díky tomu si jeho filmy prakticky okamžitě získávají status kultovních filmů. O jeho častém vypůjčování scén z jiných filmů jsme psali nedávno, ale dnes se zaměříme na něco trochu jiného. Dnes nás totiž budou zajímat skryté detaily, které tento slavný americký pro své snímky stvořil sám.

5. Bratři Vegovi

První skrytý detail z Tarantinových filmů, na který si dnes posvítíme, se týká dvou postav z dvojice jeho filmů. Konkrétně jde o pana SvětléhoGaunerů a Vincenta Vegu z o dva roky mladšího Pulp fiction: Historky z podsvětí. Tarantino totiž své filmy rád zařazuje do širšího kontextu a velmi často je nenápadnými způsoby vzájemně propojuje, což si dnes ukážeme ještě několikrát.

Pan Světlý a Vincent Vega toho totiž mají hodně společného. U většiny gangsterů z Tarantinovy prvotiny Gauneři se nikdy nedozvíme jejich skutečné jméno, ale u postavy Michaela Madsena (61) je tomu jinak. Pravé jméno pana Světlého je totiž Vic Vega, což znamená, že je ve skutečnosti bratrem oblíbeného mafiánaPulp Fiction.

Tento příbuzenský vztah potvrdil i sám režisér, který později prohlásil, že zamýšlel natočit prequelový film, v jehož středu by byli právě bratři Vegovi. Šance na vznik tohoto filmu jsou však v současnosti téměř mizivé, jelikož se prequely odehrávají před událostmi původních filmů a ani Madsen ani Travolta (65) by dnes asi mladíky, kterými byli v devadesátých letech zahrát nedokázali. Děj nového filmu se navíc nemůže odehrávat ani po událostech předchozích snímků, jelikož všichni moc dobře víme, jak to s Vicem a Vincentem v jejich filmech dopadlo.

4. Zdravotní sestra Bonnie

I další postavu naleznete v těchto dvou filmech. Ani v jedné sice není ukázána její tvář a není zcela jisté, jestli nejde pouze o shodu jmen, ale to by byla opravdu velká náhoda. A Tarantino na náhody skutečně nespoléhá. Naopak své filmy pečlivě vystavuje dílek po dílku, a bylo by velmi zvláštní, kdyby se ve dvou jeho filmech, které se odehrávají v té samé době, existovaly dvě různé postavy se stejným jménem a profesí.

Postava, kterou máme na mysli je zdravotní sestra Bonnie, o které se poprvé zmiňuje Eddie z Gaunerů. Když totiž pana Oranžového na začátku Gaunerů postřelí, potřebuje okamžitou pomoc, nebo ho čeká jistá smrt. Do nemocnice z očividných důvodů nemůže, a tak si Eddie vzpomene na spolehlivou zdravotní sestru Bonnie, která by mohla být ochotná pomoci.

Další zdravotní sestra jménem Bonnie se objevuje i v Pulp fiction jako manželka Jimmyho, kterého si ve filmu zahrál sám Tarantino. Skutečně by mohlo jít o pouhou náhodu, ale vzhledem k různým propojením Tarantinových filmů je tohle pojítko s největší pravděpodobností záměrné.

3. Nezničitelný šerif

Bonnie navíc není jedinou postavou, která se objevuje v několika „tarantinovkách“ zároveň. Tou další je například šerif Earl McGraw, kterého můžete nejlépe znát z prvního Kill Billa z roku 2003. Earl se však v jednom filmu objevil už šest let před premiérou snímku o bývalé vražedkyni, která se vydává na krevní mstu.

V roce 1996 šel totiž do kin film, který sice režíroval Robert Rodriguez (51), ale scénář k němu psal Tarantino. Jde o snímek Od soumraku do úsvitu, ve kterém si Quentin zahrál jednoho ze dvou bratrů, kteří po bankovní loupeži prchají do Mexika. Šerifa však v tomto snímku nepotká úplně hezký osud, jelikož mu sám Tarantino prožene jednu kulku hlavou a pro jistotu jej pak ještě několikrát prostřelí.

Ani Od soumraku do úsvitu však není posledním filmem, kde se Earl McGraw objeví. Zastihnout jste ho mohli i ve filmu Grindhouse: Auto zabiják, kde se objeví nejen po boku svého syna Edgara, ale i jeho dcery Dakoty. Poslední zajímavostí o tomto šerifovi je fakt, že jej ve všech filmech ztvárnil Michael Parks a role jeho zástupce a filmového syna se ujal jeho skutečný syn James Parks (50).

2. Oblíbené značky

Jak už vám nejspíš došlo, Tarantino není někým, kdo budování svých filmových světů ponechává náhodě. Pečlivě konstruuje každý aspekt filmu, jako by šlo o nějakou skutečně komplexní stavebnici. V jeho filmech se proto vedle skutečných značek objevují i ty, které si režisér vytvořil speciálně pro své filmové univerzum.

Tou první nejvýraznější je fastfoodový řetězec s názvem Big Kahuna Burger, který se objevil v Gaunerech, Pulp Fiction: Historky z podsvětí či Od soumraku do úsvitu. Jde o řetězec, který se může chlubit skutečně lahodnými burgery, na kterých si rád pochutná i takový gangster jako je Jules Winfield.

Další značkou, kterou v „tarantinovkách“ můžete potkávat na každém rohu, jsou cigarety Red Apple. Kromě boxera ButchePulp Fiction si na nich potrpí i Richard GeckoOd soumraku do úsvitu a jejich billboardu si můžete všimnout i ve snímku Kill Bill.

1. Filmy ve filmech

Poslední skrytý detail, který vám dnes chceme představit je tak obrovský, že už se jen těžko dá nazývat detailem. Jde o fanouškovskou teorii, kterou sám režisér potvrdil. Jak už jste si z dnešního článku asi všimli, spousta Tarantinových filmů je navzájem propojená. Možná však netušíte, že jsou ve skutečnosti propojeny všechny. Jen ne způsobem, který byste předpokládali.

Tarantinovy filmy totiž podle jeho vlastních slov spadají do dvou kategorií. Buď jde o skutečné příběhy postav žijících v jeho univerzu, nebo o příběhy, na které tyto postavy chodí do kin. V jeho filmech proto najdete snímky spadající do skutečného a do filmového světa.

Kupříkladu postavy z Gaunerů mohou jít do kina na Kill Bill a stejným způsobem si mohou postavy z Pulp Fiction koupit lístky na Od soumraku do úsvitu. Do toho filmového světa proto patří snímky Od soumraku do úsvitu, Kill Bill a jeho pokračování, Grindhouse: Planeta Terror a Grindhouse: Auto zabiják.

(tod)

Fandím
8 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Michael Madsen, John Travolta, Robert Rodriguez, Quentin Tarantino

Filmy:
Od soumraku do úsvitu, Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Gauneři, Kill Bill

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
slavní režiséři, Quentin Tarantino filmy, Quentin Tarantino tvorba, Quentin Tarantino Kill Bill, Hanebny parchanti scény, Quentin Tarantino zajímavosti, Quentin Tarantino dílo, Kill Bill zajímavosti, Zajímavosti Hanebný pancharti
TOPlist