TOP 5 scén, které Tarantino ukradl z jiných filmů

30.06.2019

I ti nejlepší režiséři se při tvorbě vlastních filmů občas nechávají inspirovat snímky svých kolegů. Koneckonců, nedávno jsme vám přinesli seznam pěti nejslavnějších scén, které si filmaři vypůjčili od svých kolegů. Dnes na tento článek navážeme, jelikož se vrátíme k jednomu z režisérů, který se objevil už ve výše zmíněném článku.

Když jsme si totiž hledali informace o scénách, které si Quentin Tarantino (56) během své režisérské kariéry vypůjčil, zjistili jsme, že jich je ve skutečnosti mnohem více, než jsme původně předpokládali. Je ale potřeba říci, že si Tarantino záběry z jiných filmů nepůjčuje kvůli tomu, že by snad nevěděl, co do svých snímků dát. Naopak se vyžívá v tom, že může vlastními filmy vzdát poctu tvůrcům, kteří jej během jeho kariéry inspirovali.

5. Taneční vystoupení – Pulp Fiction: Historky z podsvětí/Osm a půl

Dnešní článek začneme snímkem, který ze jména Quentin Tarantino udělal skutečnou stálici Hollywoodu. Pulp Fiction: Historky z podsvětí sice nebylo prvním filmem, který rodák z Tennessee kdy natočil, ale jako první se skutečně dostal mezi mainstreamové publikum.

I v takovém trháku, jakým Pulp Fiction rozhodně bylo, najdete odkazy na různé filmy, jak vám dnes dokážeme hned dvakrát. Tím prvním filmem, ze kterého jedna ze scén této „tarantinovky“ vychází, je Felliniho drama s názvem Osm a půl. Hlavním hrdinou je rozpolcený režisér, který se nemůže rozhodnout mezi svou ženou, milenkou a krásnou mladou herečkou.

Film však také obsahuje scénu, která vám bude s největší pravděpodobností hodně povědomá. Taneční číslo, které si režisér Guido vystřihne s překrásnou Glorií, totiž jakoby z oka vypadlo scéně z baru z Mazaného králíčka. Herci v Tarantinově filmu dokonce předvádějí i podobné taneční kreace, které se objevily už ve filmu z roku 1963.

4. Rozdělená obrazovka – Kill Bill/Černá neděle

Tarantinův dvoudílný Kill Bill vypráví příběh zhrzené nájemné vražedkyně, která se chystá vykonat tvrdou postu. Její bývalí kolegové ze Zabijáckého Komanda Zmijí se jí totiž v den její svatby rozhodli zradit a zmasakrovali tak celý slavnostní obřad. Kill Bill se kvůli boji v „Domě modrých listů“ objevil už v našem původním žebříčku o vykradených scénách, ale nyní je zde kvůli jinému svému momentu.

Jde o scénu, která se odehrává v nemocnici těsně poté, co se Nevěsta probere z komatu. Tarantino si zde vypůjčil rozdělení obrazovky, které využil režisér John Frankenheimer v traileru na svůj akční thriller s názvem Černá neděle. I v něm se totiž na jedné polovině obrazovky objevuje vražedkyně oděná v nemocničním mundůru, která do injekční stříkačky nabírá podezřelou rudě zbarvenou tekutinu, a na druhé její nic netušící oběť.

3. Krvavá kytice – Nespoutaný Django/Žoldnéř

Ve snímku Nespoutaný Django Tarantino vypráví příběh černošského otroka Djanga, který se stává nájemným lovcem odměn. V tom mu pomáhá sympatický Dr. Schultz, který jej v této drsné profesi zaučuje. Když se však oba muži dostanou k otrokáři Candiemu, který vězní i Djangovu vyvolenou, začnou věci nabírat na pořádných obrátkách.

Po sáhodlouhé konverzační scéně se Schultz rozhodne, že prohnilého otrokáře zavraždí, i když jej to pravděpodobně bude stát jeho život. Právě tuhle scénu si režisér vypůjčil z westernu z roku 1968 s názvem Žoldnéř. Moment, kdy Schultz otrokáře zastřelí je skutečně nečekaný a nejvíce zaskočí samotného Candieho, kterého kulka trefí přímo do kytice, kterou má na klopě.

Šokovaný otrokář sklopí svůj zrak ke kytici, ze které mu začne proudit krev. Stejný záběr se však poprvé objevil už ve výše zmíněném Žoldnéři, kde proti sobě stojí dva pistolníci. V okamžiku výstřelu jeden z nich padá na zem a druhý má na tváři vítězoslavný úsměv. Tedy alespoň do chvíle, než se podívá na svou bílou květinu, kterou má na hrudi, jež se postupně začíná zbarvovat do ruda.

2. Ezechiel 25:17 – Pulp Fiction: Historky z podsvětí/Karate Kiba

Jak už jsme slíbili, Pulp Fiction se na dnešním seznamu ukradených scén objevuje už podruhé. Tentokrát jde však o scénu, jejíž hvězdou je Samuel L. Jackson (70) v roli Julese Winfielda. Ten při jedné z nejznámějších scén filmu přednáší troufalcům, kteří si dovolili okrást Julesova zaměstnavatele, pasáž z bible označovanou jako Ezechiel 25/17.

Možná tušíte, že nejde o skutečný citát z bible, ale pasáž, která byla Písmem svatým pouze inspirovaná. Co už možná neznáte, je původ této ikonické hlášky. Ta totiž pochází z japonského akčního filmu Karate Kiba, kde se objevuje na samém začátku filmu. Tarantino proto nejspíš nebude zarytým čtenářem bible, ale filmy jsou pro něj něčím posvátným.

1. Celý příběh – Gauneři/City on Fire

Posledním dnešním filmem, kterým Tarantino vykradl svou konkurenci, je jeho prvotina s názvem Gauneři. Tu natočil už v roce 1992 a je na ní poznat, že v té době neměl tento slavný režisér takové finanční prostředky jako dnes. Přesto se Gaunerům podařilo získat kultovní status a stát se něčím, co Tarantinův osobitý styl představilo mnoha lidem.

Je však potřeba dodat, že se na filmu nepodílela pouze jeho představivost, ale i inspirace, kterou získal díky své nehynoucí lásce ke kinematografii. Tentokrát totiž nemluvíme o využití jedné konkrétní scény, ale celé zápletky staršího filmu s Chow Yun Fatem (64) v hlavní roli policisty, který pracuje v utajení v nebezpečném týmu zlodějů klenotů.

Jedna z loupeží se však nevydaří podle plánu a gangsteři přestávají věřit jeden druhému. Dobře totiž vědí, že mají v týmu krysu. Napětí vyvrcholí přestřelkou, ze které se téměř nikdo nedostane živý. Z tohoto popisu dokážete jen stěží určit, jestli právě mluvíme o City on Fire nebo Gaunerech.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Federico Fellini, Samuel L. Jackson, Chow Yun-Fat, Quentin Tarantino

Filmy:
Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Gauneři, Kill Bill, Nespoutaný Django

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
slavní režiséři, Quentin Tarantino filmy, Quentin Tarantino tvorba, krimi filmy, Quentin Tarantino scény, ukradené filmové scény
TOPlist