TOP 5 riskantních filmových projektů, které se obrovsky vyplatily

09.04.2021

Natáčení hollywoodských filmů s sebou vždy nese poměrně velký risk. Do svých projektů musí filmaři investovat hodně času a peněz, a nikdy netuší, jestli jejich výsledný projekt bude mít u diváků úspěch. Tyhle investice se totiž nikdy nemusí vrátit a z nadějného filmu se tak mrknutím oka stane totální propadák, ve kterém filmová studia utopila miliony dolarů.

Ne každé ambiciózní natáčení však musí dopadnout tak jako největší filmové propadáky. Čím šílenější projekt někdy je, tím větší ohlasy pak sklízí. To je minimálně případ pětice následujících filmů, které vám dnes chceme představit. Jejich tvůrci se takzvaně pustili ze řetězu, a navzdory veškeré logice se jim to opravdu vyplatilo.

5. Strážci galaxie

Přestože snímky od komiksového giganta Marvel patřily v roce 2014 k těm vůbec nejvýdělečnějším filmům, bylo natáčení prvních Strážců galaxie poměrně riskantním krokem. Nejenže film dostal do rukou režisér spíše béčkových hororů a komedií, ale ještě větší risk se týkal ústředních hrdinů nového filmu.

Marvel má k dispozici celou řadu slavných superhrdinských jmen, jako je Spider-Man, Captain America nebo třeba Iron Man, ale mezi hrdiny ze Strážců galaxie není ani jeden z nich. Místo toho je tu pohyblivý strom, mluvící jezevec a pozemšťan se zálibou v osmdesátkové hudbě. Přestože jsou dnes jména jako Groot, Rocket nebo Starlord nedílnou součástí Marvelu, jejich uvedení do kin provázely poměrně pochopitelné obavy.

Právě proto od Strážců galaxie nikdo nečekal velké zázraky. O to větší překvapení přišlo, když jsme se dočkali vynikající akční sci-fi jízdy plné neotřelého humoru a charizmatických hrdinů. James Gunn (50) se skutečně vytáhl, a okamžitě dostal zelenou k natáčení druhého dílu. Se třetím pokračováním později nastaly komplikace kvůli několika nevybíravým vtípkům z Gunnovy minulosti, ale teď to vypadá, že byly veškeré problémy zažehnány, a Gunn dostane režisérské otěže zpátky.

4. Šílený Max: Zběsilá cesta

Trilogie Šíleného Maxe s Melem Gibsonem (65) slibně začala, ještě lépe pokračovala druhým dílem, ale třetím dílem zásadně škobrtla a pohřbila tak na dlouhá léta všechny naděje na další možné pokračování. Šílený Max a Dóm Hromu už zkrátka nefungoval tak dobře jako jeho předchozí dva díly.

Přesto se George Miller (76) rozhodl, že svou milovanou sérii nenechá jen tak zemřít a v roce 2015 šokoval svět s novým dílem. Mela Gibsona v něm v roli osamělého poutníka pouští nahradil Tomem Hardym (43) a k překvapení všech tak vydal jeden z nejlepších akčních filmů posledního desetiletí.

Šílený Max: Zběsilá jízda je jakýmsi rebootem série, která slavila největší úspěchy v osmdesátých letech. Je skutečnou záhadou, jak se Millerovi podařilo přesvědčit Warner Bros., aby investovali 150 milionů dolarů do třicet let staré postapokalyptické série, ale jejich investice se nakonec 2,5 vrátila.A to do toho navíc nepočítáme pozdější znovuvydání filmů.

3. Avatar

Natočit film, který bude naprosto odlišným zážitkem ve 3D a pro klasické návštěvníky kin, je skutečně riskantní krok, který se většině normálních režisérů nemůže nikdy vyplatit. Většina režisérů však za sebou nemá takové hity, jako je Terminátor, Vetřelci nebo Titanic. Když se James Cameron rozhodne natočit film, je jasné, že bude mít úspěch, jakkoliv je jeho původní myšlena „utržená ze řetězu“.

Přesně to byl případ původního Avatara, který šel do kin v roce 2009. Cameron se své sci-fi rozhodl naprosto od základů vystavět na speciálních počítačových efektech, což je samo o sobě poměrně velkým rizikem. Pokud se totiž takové efekty odfláknou, stárne film závratnou rychlostí a za pár let už vůbec není ke koukání.

Propracovanost Avatara však nemá s těmito odbytými efekty pranic společného. Jde o řemeslně skvěle zvládnuté záběry, které dodnes vypadají skvěle. To se znovu potvrdilo poměrně nedávno, jelikož byl Cameronův snímek v roce 2021 uveden na čínský trh, a opět tak sesadil Avengers: Endgame z pozice nejvýdělečnějšího filmu historie.

2. Deadpool

Strážci galaxie nejsou jedinými superhrdiny, kteří neměli vstup do filmového světa vůbec jednoduchý. Ještě hůř na tom byl Deadpool, kterého diváci mohli na stříbrném plátně poprvé vidět v roce 2009, kdy šel do kin superhrdinský film X-Men Origins: Wolverine. Deadpool byl v tomhle podprůměrném filmu jednou z mnoha vedlejších postav, které tvůrci naprosto „zmasakrovali“.

Nejhůř dopadl právě ukecaný žoldák, který neměl s původní komiksovou předlohou pranic společného. Postavu, která normálně střílí jeden vtípek za druhým se tvůrci rozhodli umlčet tím, že jí zašili ústa, a navíc jí dali superschopnosti, které normálně vůbec nemá. Naprosto zničili Deadpoolův charakter, a ačkoliv se Ryan Reynolds (44) v jeho roli snažil, seč mohl, proti scénáři a režii zkrátka nic nezmohl.

To všechno se změnilo v momentě, když na veřejnost unikly záběry ze zrušeného sólového filmu právě o tomto superhrdinovi. Komiksoví nadšenci se spojili a donutili filmaře, aby Deadpoola dotočili a vpustili do kin. Výsledek byl ohromující. Deadpool dostal přístupnost od osmnácti let, a tak se mohl skutečně odvázat. Ve filmu je proto spousta krve a sprosťáren, ale všechno v něm funguje, jak má.  

1. Star Wars

George Lucas (76) měl za sebou v roce 1977 jen řadu studentských filmů a dva celovečerní snímky. Přesto se rozhodl natočit prapodivné sci-fi, které se později proměnilo v obrovský celosvětový fenomén. Jen s velkými obtížemi byste hledali někoho, kdo nikdy neslyšel o filmech, komiksech nebo videohrách ze světa Star Wars.

V roce 1977 však úspěchy Lucasova filmu nemohl nikdo tušit, a kromě režiséra samotného a hrstky jeho herců ve Star Wars nevěřil téměř nikdo. Nejméně ze všech v kvality Lucasova sci-fi věřilo studio 20th Century Fox, které v tom samém roce stálo za adaptací románu s názvem Druhá strana půlnoci, od kterého si slibovali velké věci.

Právě proto se rozhodli poskytnout romantické drama pouze kinům, která zároveň přislíbila, že budou promítat Star Wars. Chtěli si tak pojistit, že jim ze sci-fi alespoň něco kápne. Nikdo nemohl tušit, jak obrovské úspěchy bude Lucasův snímek sklízet, a že se později stane jednou z nejvýdělečnějších sérií historie. Na Druhou stranu půlnoci si dnes už téměř nikdo nevzpomene.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Mel Gibson, George Lucas, Tom Hardy, Ryan Reynolds

Filmy:
Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, Mad Max: Fury Road, Guardians of the Galaxy, Deadpool

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
sci-fi, Mel Gibson filmy, Tom Hardy filmy, George Lucas filmy, strážci galaxie zajímavosti, filmové projekty, Tom Hardy postavy, Avatar zajímavosti, Mel Gibson postavy, Deadpool zajímavosti, O filmu Deadpool, O filmu Avatar
TOPlist