5 největších animovaných propadáků

24.10.2018

O tom, že se ne každý film dočká takového úspěchu, jaký by si přáli jeho tvůrci, asi není potřeba spekulovat. Každý asi viděl nějaký ten propadák, kterému se z toho či onoho důvodu nepodařilo prodat ani takový počet vstupenek, aby se zaplatila jeho tvorba.

Už v minulosti jsme vám přinesli články o různých propadácích včetně těch nejdražších filmových či seriálových omylů, ale také jsme vám ukázali druhou stranu mince s propadáky, které přesto za zhlédnutí stojí. Dnes vám ale ukážeme, že se neúspěch nedrží pouze hraných filmů, ale může postihnout i ty animované. Následující pětice animáků by o tom mohlo vyprávět své.

V dnešním článku uvidíte, že hořký osud nemusí nezbytně potkat jen špatné filmy, ale může postihnout i ty povedené. To samozřejmě neznamená, že vám dnes neukážeme i opravdu otřesné animáky. Obrňte se zvláště na přední pozice, jelikož přední příčky našeho dnešního seznamu obsadily opravdu podivné filmové projekty.

5. Spláchnutej

První animovaný film na dnešním seznamu spadá do kategorie poměrně zdařilých snímků, které však neměly v kinech štěstí. Kritika i diváci dali animáku o rozmazleném myšákovi Roddym, kterého čeká nepěkný osud spláchnutí do záchodové mísy poměrně vysoká hodnocení. Když už to vypadá, že je s Roddym konec, vyplave v obřím kanálním městě, plném rozličných bytostí. Rozmazleného myšáka tak čeká dlouhá cesta domů, kterou mu však zkříží žabí krutovládce, který k smrti nesnáší hlodavce.

Vizuálně vypadá snímek naprosto senzačně, jelikož v něm spojily síly hned dvě proslulá studia – DreamWorks a Aardman. I když vám možná druhé jméno nemusí nic říkat, určitě budete znát alespoň nějakou jejich tvorbu. Aardman totiž stojí například za proslulými modelínovými hrdiny Wallacem a Gromitem, za Slepičím úletem či za Ovečkou Shaun.

Ani originální vzhled a hvězdné obsazení ve formě Hugh Jackmana (50), Kate Winslet (43) či Iana McKellena (79) však tomuto snímku z roku 2006 nedokázaly zvednout prodeje vstupenek. Přestože celosvětové prodeje vstupenek nebyly nejhorší, v Severní Americe film opravdu ztroskotal, a to takovým způsobem, že DreamWorks s Aardmanem rozvázali svou smlouvu. Ze 149 milionů dolarů, co stála produkce, totiž film dostal doma zpět jen necelých 65.

4. Titan A.E.

Titan A.E. je ambiciózním sci-fi animovaným filmem, který si však bohužel ukousl víc, než dokázal spolknout. Příběh filmu se odehrává v budoucnosti roku 3028, kdy byla planeta Země definitivně zničena zlotřilým mimozemšťanem Dreyem. O patnáct let později se však lidstvu naskytne naděje v podobě mladíka Calea, který má v sobě zakódovanou mapu k vesmírné lodi Titan, která je poslední šancí na záchranu lidské rasy.

Na rozdíl od Spláchnutého, který si na sebe dokázal vydělat alespoň díky celosvětovým prodejům vstupenek, snímku Titan A.E. nepomohly ani ty. Z celkových 75 milionů dolarů získal film doma 23 milionů a v zahraničí pouhých 14. To znamenalo, že i po sečtení všech prodejů se snímek nezaplatil ani z poloviny.

3. Železný obr

Propadákový status následujícího filmu je podle našeho názoru obyčejným zločinem. Jen těžko byste totiž hledali upřímnější a dojemnější sci-fi animák, než je právě Železný obr. Děj filmu se točí kolem malého chlapce, který zachrání obrovského kovového robota, spadlého na Zemi odněkud z vesmíru.

Robot je přes svůj hrozivě vyhlížející zevnějšek dobrosrdečným tvorem, na kterého si však brousí zuby armáda. Ti ho samozřejmě chtějí využít pro bojové účely, ale to rozhodně není něco, o co by tento mírumilovný robot stál. Je až nepochopitelné, jak mohl tento emocionální příběh plný lásky a hrdinství v kinech propadnout, zvláště pak, když obřího robota namluvil Vin Diesel (51).

Ti, kdo film viděli v kinech, si Železného obra okamžitě zamilovali a stejným způsobem se k filmu stavěla i kritika. Bohužel kvůli nepovedené propagaci se filmu podařilo získat méně než polovinuze svého sedmdesátimilionového rozpočtu.

2. Delgo

Existuje spousta odstrašujících příkladů filmů, které o sobě tvrdily, že budou neskutečným trhákem, jen aby skončily v zapomnění. Ve světě „animáků“ asi není lepší příklad než Delgo z roku 2008, jehož tvůrci veřejně arogantně prohlašovali, že bude jejich snímek ještě mnohem úspěšnější než konkurenční Shrek.

No, nepodařilo se jim to. Jejich příběh z mystické země jménem Jhamora se snažil být vážnějším příběhem o zelených monstrech, ale u diváků zkrátka nezabodoval. Delgo se snaží vyprávět milostný příběh na pozadí konfliktu dvou nesmiřitelných národů, ale kromě toho, že film nedisponuje zrovna originálním námětem, také ani nevypadá moc dobře.

Tyto důvody nakonec vedly k tomu, že se Delgo sice nestal novým Shrekem, ale zato si přivlastnil jiné prvenství. Stal se totiž nejprodělečnějším počítačově animovaným filmem historie. Ze 40 milionů rozpočtu snímek celosvětově vydělal jen 915 tisíc dolarů.

1. Foodfight!

Pro první místo dnešního žebříčku skočíme rovnou k tomu nejhoršímu filmu a největšímu propadáku, který kdy svět animovaných filmů potkal. Americká animovaná rodinná komedie s názvem Foodfight! si na tuzemském filmovém hodnotícím serveru ČSFD vysloužila pouhých 35 % a postačí vám trailer na tuto animovanou příšernost a 35 % vám bude připadat jako ještě hodně shovívavé hodnocení.

Děj filmu se odehrává v americkém supermarketu po tom, co se jeho brány na večer před zákazníky zavřou. Všechny výrobky (a jejich oficiální maskoti) v obchodě ožívají a prostředí supermarketu tak připomíná ty nejrušnější americké metropole plné nočního života a hazardu.

Je až neuvěřitelné, že tak příšerně vypadající film, za jehož vizuály by se pravděpodobně styděly i videohry ze začátku nového tisíciletí, stál jeho tvůrce téměř 70 milionů dolarů. Dokážete si tipnout, kolik pak dokázal získat zpátky? Nebudeme vás napínat. Není to ani 30 milionů, není to ani deset milionů. Foodfight v kinech dohromady vydělal 70 tisíc dolarů.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Kate Winslet, Ian McKellen, Vin Diesel, Hugh Jackman

Filmy:
Železný obr, Shrek, Titan A.E., Delgo, Spláchnutej, Foodfight!

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
animované filmy, propadáky, filmové propadáky, neúspěšné filmy, animáky, animované propadáky, neúspěšné animované filmy
TOPlist