TOP 5 nejvýdělečnějších filmů roku 2019

03.02.2020

Kterým filmům se v uplynulém roce nejvíc dařilo? O vítězích Zlatých glóbů jsme již psali a vyhlašování Oscarů už téměř klepe na dveře. Dnes se však na filmový průmysl podíváme trochu z jiné stránky, a to skutečně jako na průmysl. V tom je totiž vždy nejdůležitější sledovat čísla.

V dnešním článku proto nebudeme zkoumat kvalitu jednotlivých filmů, ale podíváme se na tvrdá data o jejich úspěšnosti. A jak nejlépe jejich skutečnou hodnotu změřit? Odpověď je jednoduchá. Stačí totiž porovnat jejich návštěvnost a tržby v kinech, které jednotlivé snímky utržili. Dnes se proto podíváme na ty nejvýdělečnější filmy roku 2019.

5. Captain Marvel

Jak možná tušíte, žebříčku nejvýdělečnějších filmů uplynulého roku kralují především superhrdinské filmy. Těch se do kin dostalo hned několik, ale zdaleka ne všem se dařilo. Zatímco filmy jako Hellboy nebo X-Men: Dark Phoenix ostrouhaly nejen u kritiky, ale i z hlediska návštěvnosti, taková Captain Marvel naopak zabodovala.

Film vypráví o člence takzvaných Hvězdných sil, která bojuje po boku mimozemské rasy Kree proti zlotřilým Skrullům. Po nevydařené operaci ztroskotá na Zemi, kde postupně začne vycházet najevo, že byl její život v mimozemském elitním komandu jednou velkou lží. Ve skutečnosti totiž pochází ze Země, jmenuje se Carol a Kree jí po havárii její stíhačky unesli a vymazali paměť. Skrullové navíc nejsou žádnými nebezpečnými stvůrami, ale ubohými uprchlíky, kteří se jen snaží zachránit před nesmlouvavými Kree.

Ačkoliv byl film často kritizován, že vlastně nepřináší nic nového, a pouze vychází z typického superhrdinského mustru, podařilo se mu v celosvětových tržbách vytěžit 1 128 274 794 dolarů, čímž se dostal na páté místo v žebříčku nejúspěšnějších filmů roku 2019.

4. Spider-Man: Daleko od domova

Na čtvrtém místě je další superhrdinský film, který byl o poznání zajímavější, a to nejen na plátně, ale i mimo něj. Těsně pod stupni vítězů se totiž nachází Spider-Man: Daleko od domova. Spider-Man je komplikovanou postavou, a to především z právního hlediska. O jeho práva se totiž neustále přetahují filmoví giganti Disney a Sony, kteří na něj mají oba částečné právo.

Prozatím je však licence na filmy o pavoučím muži stále v rukou Sony, které tohoto superhrdinu svému konkurentovi jen čas od času půjčuje. Nedělá to však samozřejmě z dobroty své duše, ale jelikož má na tržbách Disney filmů se Spider-Manem také svůj podíl. Chvilku se mluvilo i o tom, že Disney práva od Sony odkoupí, ale z této dohody poměrně záhy sešlo a vypadalo to, že se studia rozkmotřila natolik, že sejde i z připravovaného třetího dílu série. Tyto obavy však byly prozatím zažehnány, a tak mohou práce na dalším sólovém Spider-Manovi pokračovat.

Prozatím poslední díl vypráví příběhy Petera Parkera v podání Toma Hollanda (23) během jeho prázdnin po Evropě. Ačkoliv si chce od superhrdinství odpočinout, jeho tajný život jej dožene i v Benátkách, Londýně, a dokonce i v Praze. Filmu se skutečně velmi dařilo a kromě toho, že byl i jednou z hlavních atrakcí filmového festivalu v Karlových Varech, se mu v kinech podařilo utržit 1 131 927 996 dolarů.

3. Ledové království 2

Další snímek je klasickou Disneyovku v pravém slova smyslu. Na třetím místě se umístil druhý díl animované pohádku z roku 2013, jejíž titulní píseň se vám stoprocentně vryla do paměti. Ať už si zpíváte Let it Go nebo Najednou, je nad slunce jasné, že máme na mysli Ledové království s pořadovým číslem dvě.

V tomto dílu se obě princezny vydávají na nebezpečnou cestu za poznáním. Elsa má totiž jedinečnou příležitost zjistit, kde vlastně vzala své nadpřirozené ledové schopnosti. Zatímco ji v prvním díle trápily obavy, zda není její moc pro svět příliš nebezpečná, tentokrát se strachuje, jestli jí bude stačit na záchranu světa.

Pohádka o dvou princeznách z království Arendelle v kinech po celém světě utržila 1 421 108 094 dolarů, což jí s téměř stamilionovým náskokem před Spider-Manem zabezpečilo třetí místo.

2. Lví král

I druhé místo obsadila pohádka, která navazuje na předchozí díl. V případě Lvího krále z roku 2019 jde však o jiný vztah než u Ledového království 2. Zatímco druhý díl Ledového království byl skutečným pokračováním, nový film o Simbovi a jeho zvířecích přátelích je moderním rebootem pohádky z roku 1994.

Nový film nahrazuje tradiční disneyovskou kresbu počítačovou animací, která vypadá téměř fotorealisticky. Diváci, kteří původního Lvího krále sledovali ještě jako děti, si tak svůj oblíbený film můžou prohlédnout v novém moderním kabátku, který je skutečně dechberoucí. Kromě něj a notné dávky nostalgie však nový Lví král mnoho nového nepřináší.

Nostalgie je však zřejmě velmi silným hnacím motorem, a tak se filmu podařilo v kinech utržit o více než 200 milionů dolarů více než Ledové království 2 a jeho zisk se tak v kinech zastavil na 1 656 943 149 dolarech.

1. Avengers: Endgame

Absolutně nejvíc peněz si z kin odnesl další superhrdinský snímek, který je zakončením obrovského úspěchu filmů od Marvelu, který se táhne až do roku 2008, kdy šel do kin první Iron Man. Avengers: Endgame uzavírá tuto filmovou ságu, na jejímž příběhu se podílí více než 20 samostatných snímků.

Že jde o skutečně úspěšnou sérii dokazuje i obrovský balík, který si poslední film v kinech vysloužil. Druhého Lvího krále totiž Avengers: Endgame převyšuje o více než miliardu dolarů a s 2 797 800 564 dolary se tak stal tím vůbec nejvýdělečnějším filmem historie. O necelých deset milionů dolarů se mu podařilo pokořit i dosavadní rekord, který od roku 2009 držel Avatar.

Avengers: Endgame přímo navazuje na předchozí snímek Avengers: Infinity War, ve kterém hrdinové a potažmo celý svět utržili drtivou porážku, jelikož se Thanosovi podařilo vyhladit 50 % veškeré populace ve vesmíru. Endgame vypráví příběhy hrdinných přeživších, jak se s tak obrovskými ztrátami vypořádávají a jak chtějí následky onoho zničujícího „lusknutí“ zvrátit.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Idina Menzel, Brie Larson, Robert Downey Jr., Tom Holland

Filmy:
Lví král, Ledové království

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
slavné filmy, komiksy, komiksové filmy, nejvýdělečnější filmy, Avengers, Avengers Endgame, nejvýdělečnější filmy 2019, nejúspěšnejší filmy 2019, Ledové království 2, Ledové království 2 zisky. zisky filmů, filmy s největšími zisky, animované filmy animované filmy 2019, nejvýdělečnější komiksové filmy
TOPlist