5 největších překvapení Zlatých glóbů 2020

11.01.2020

Zlaté glóby jsou jedněmi z nejznámějších filmových cen, které se udělují na začátku každého roku. O tom, kdo si cenu odnese, rozhoduje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu a Glóby by se tak daly považovat za jakýsi předvoj známějších Oscarů, které se každoročně udělují o několik týdnů až měsíců později (letošní udílení vychází na 10. února).

Zatímco na Oscary si ještě necelý měsíc počkáme, udílení Zlatých glóbů proběhlo už 6. ledna a přineslo s sebou několik velmi zajímavých překvapení. Ne každé z nich se však týkalo výherců a výherních filmů, a z některých překvapení všem v sále poněkud zamrznul úsměv na rtech. Pokud vás zajímají ty nejpřekvapivější okamžiky letošních Zlatých glóbů, s chutí se pusťte do dnešního článku!

5. Třetí Globus pro Tarantina

/public/media/aaaa_fotky/01_2020/4_2.jpg

Prvním překvapením letošního udílení byl snímek Tenkrát v Hollywoodu, který byl nominován hned v několika kategoriích. Snímek Quentina Tarantina (56) vypráví alternativní verzi příběhů z přelomu šedesátých a sedmdesátých let, které se točí kolem brutální vraždy rodiny režiséra Romana Polanského (85).

Tarantino si položil otázku, jak by to asi mohlo vypadat, kdyby onen tragický útok překazil vyčpělý herec a jeho hrdinný, ale pod obraz zfetovaný kaskadér. Tarantino ve svém prozatím posledním filmu trochu rezignuje na svižné dialogy a spíše se soustředí na kvalitní dlouhé záběry a rozvleklé vyprávění, které si naposledy vyzkoušel ve filmu Osm hrozných.

Změna přístupu se mu poměrně vyplatila, jelikož Tenkrát v Hollywoodu vyhrálo nejen ocenění za nejlepší film v kategorii muzikál a komedie, ale i sám Tarantino získal Zlatý globus za nejlepší scénář, kterým tak rozšířil svou sbírku tvořenou stejným oceněním za Nespoutaného Djanga a Pulp Fiction: Historky z podsvětí. Poslední cenu si za Tenkrát v Hollywoodu odnesl Brad Pitt (56), kterého porota ohodnotila jako nejlepšího herce ve vedlejší roli.

4. Joker nejlepším hercem

Dalším překvapením byla pro mnohé cena za nejlepšího herce v hlavní roli dramatického filmu. Konkurence byla letos opravdu silná, jelikož proti sobě stáli takoví velikáni jako Christian Bale (45) za Le Mans ´66, Antonio Banderas (59) s filmem Bolest a sláva nebo Jonathan Pryce (72) s filmem Dva papežové.

Cenu jim však k překvapení mnohých vyfoukl herec, který vloni ztvárnil hlavní roli v superhrdinském filmu studia DC. Za superhrdinský snímek se však Joker dá označit pouze se zavřenýma očima. Příběh se v komiksech spíše inspiruje a hlavní postavou filmu je ten nejznámější komiksový záporák, který je ve většině příběhů pouze vedlejší postavou, která komplikuje život Batmanovi.

Možná byste si proto mohli myslet, že Zlatý Globus za takovou roli není oprávněný, ale opak je pravdou. Joaquin Phoenix (45) Jokera zahrál jako psychicky nemocného člověka, který se potácí od jedné tragické události k druhé, a jehož život se mu rozpadá před očima. Při sledování Jokera se tak čas od času přistihnete, že mu vlastně svým způsobem fandíte.

3. Ocenění „zpěváci“

Při udílení letošních Zlatých glóbů se poměrně hodně dařilo i hudebním filmům. Tentokrát však nemáme na mysli muzikály či obdobné snímky, ale příběhy hudebních legend. Nemusíte se proto bát, že by si jedno z nejprestižnějších filmových ocenění odnesl paskvil z konce roku s názvem Cats. Ten se sice snažil navázat na úspěchy filmů jako La La Land nebo Největší Showman, ale hrubě selhal na všech frontách a stal se tak naopak adeptem na jeden z nejhorších filmů roku.

Na druhé straně však vloni měly premiéru snímky Rocketman a Judy, které jsou ve srovnání s příšernými Kočkami jako z jiného světa. Oba vyprávějí příběhy slavných umělců a oběma to jde naprosto skvěle. Ať už si vyberete snímek o Eltonu Johnovi (72) nebo Judy Garland, rozhodně neuděláte chybu, čehož si povšimla i odborná porota.

Jak Renée Zellwegger (50), tak Taron Egerton (30), kteří si obě hvězdy zahráli, za své brilantní výkony získali Zlatý globus.

2. Vítězství první světové

Následující překvapení se týká filmu, který si z galavečera Zlatých glóbů odnesl to nejprestižnější ocenění za nejlepší drama roku. V konkurenci Jokera, Irčana nebo dojemné Manželské historie nakonec zvítězil válečný film, který se odehrává během první světové války.

Tento film nese název 1917 a sleduje dva mladé britské vojáky, kteří se ze všech sil snaží dostat za nepřátelské linie, aby mohli velitelství doručit zprávu o blížícím se útoku. Pokud by se jim to nepodařilo, přišly by o život stovky, možná až tisíce jejich spolubojovníků, a tak je čeká nervy drásající závod s časem.

1917 právem mnoho zkušených kritiků přirovnává ke Spielbergově mistrovskému dílu Zachraňte vojína Ryana, a to nejen díky jeho uměleckým kvalitám, ale i historické věrohodnosti. Kromě nejlepšího dramatu snímek proměnil i nominaci za nejlepší režii.

1. Monolog Rickyho Gervaise

Poslední, a pro mnohé možná i to největší překvapení, se netýkalo žádného z herců či nominovaných filmů, ale moderátora, který večerem provázel. Tím byl již po páté Ricky Gervais (58), který se tohle výročí rozhodl oslavit poměrně netradičním způsobem. Rozhodl se totiž, že se pořádně opře do celého filmového průmyslu a na nikom nenechá nit suchou.

Před jeho nesmlouvavým osmiminutovým monologem nebyl vůbec nikdo v bezpečí a obětmi jeho ostrovtipu se tak stali i lidé v sále. Gervais mluvil o tom, jak se hollywoodské hvězdy veřejně prezentují svými názory, aniž by si o problematikách zjistili dostatek informací, jak se do filmového průmyslu dostávají firmy jako Apple, který využívá dětskou práci v Číně a odbornou porotu označil za rasisty.

Nominovaným v sále navíc řekl, aby se neobtěžovali politickými projevy o věcech, kterým nerozumí, ale aby si pokojně převzali své výhry, poděkovali svým agentům a bohům a „šli do p**ele“.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Joaquin Phoenix, Brad Pitt, Ricky Gervais, Quentin Tarantino

Filmy:
Pulp Fiction: Historky z podsvětí

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Brad Pitt filmy, filmové ceny, zlaté glóby, filmové ocenění, joker film, Joaquin Phoenix zlaté glóby, zlaté glóby 2020, překvapení zlatých glóbů, Joker Zlaté Glóby, Brad Pitt Zlaté Glóby, vítězové Zlatých glóbů, Monolog Rickyho Gervaise, Ricky Gervais příhovor, Ricky Gervais Zlaté glóby
TOPlist