TOP 5 nejvýdělečnějších filmů historie

16.08.2020

Tvorba skutečně dobrých filmů je neskutečně náročná záležitost. Musíte mít skvělý scénář, vynikající herce, výborné kameramany, a milion dalších věcí. I když tohle všechno máte a film se vám opravdu povede, váš úspěch není zaručený. Existují tisíce vynikajících filmů, které odborná kritika dodnes opěvuje, ale téměř nikdo je neviděl. O těchto filmech ale dnešní článek není.

Dnes se podíváme na snímky, které viděl snad každý. Normálně bychom si takové tvrzení odpustili, ale tentokrát skutečně nepřeháníme. Následující pětice filmů totiž v kinech po celém světě utržila více než dvě miliardy dolarů, což znamená, že je skutečně viděl téměř celý svět. V dnešním článku vám totiž představíme pět nejvýdělečnějších filmů historie.

5. Avengers: Infinity War – 2 048 359 754 $

Na pátém místě se se dvěma miliardami a osmačtyřiceti miliony dolarů umístilo superhrdinské Avengers: Infinity War z roku 2018. Ačkoliv šlo o technicky vzato o první část dvojdílného příběhu, Infinity War ve skutečnosti navazovalo na bezmála dvacítku vzájemně propojených komiskových filmů studia Marvel.

Avengers: Infinity War přivedlo do jednoho filmu desítky různých hrdinů, které komiksoví nadšenci sledují už od roku 2008. Právě proto se ve snímku objevila řada zvučných hereckých jmen, jako je Robert Downey Jr. (55), Scarlett Johansson (35), Chris Evans (39) nebo Benedict Cumberbatch (44).

Jako „vykopnutí“ velmi očekávaného rozuzlení propletených superhrdinských příběhů zafungovalo Infinity War dokonale. Uvedení filmu do kin fanoušky neskutečně navnadilo a tvůrcům tak připravilo skvělé podmínky pro představení druhého dílu o rok později. O tom vám však něco povíme až za chvíli.

4. Star Wars: Síla se probouzí – 2 068 223 624 $

I o pozici výš je snímek, který je součástí úspěšné ságy zahrnující řadu filmů, seriálů, komiksů a videoher. Tentokrát však v jejím centru nejsou superhrdinové, ale vesmírné lodě, nadpřirozená Síla a světelné meče. Na čtvrté pozici je s 2 068 223 624 dolary film s názvem Star Wars: Síla se probouzí.

Tento snímek z roku 2015 byl fanoušky Hvězdných válek netrpělivě očekáván už od roku 2005, kdy se v kinech objevila Pomsta Sithů. Většina filmových nadšenců ani nedoufala, že by se jejich oblíbená série mohla vrátit do kin. Prequelová trilogie započatá Skrytou hrozbou z roku 1999 totiž odpověděla na všechny otázky, které zůstaly po té původní z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Poté, co však práva na Star Wars koupilo Disney, bylo jasné, že tahle vesmírná sága nezůstane dlouho u ledu.

J. J. Abrams (54), který nový film režíroval, se rozhodl posunout dál v čase a podívat se, jak to v předaleké galaxii vypadá po pádu Galaktického impéria. Proto se opět shledáváme s hrdiny původní trilogie, kteří však za ta léta značně zestárli. Kromě starých známých tváří představuje nový film i nové hrdiny, kteří po Hanovi, Lukovi a Leie přejímají štafetu.

3. Titanic – 2 194 439 542 $

Skoro 2,2 miliardy dolarů v kinech utržil historický film o nejznámější námořní katastrofě historie. James Cameron (65) se rozhodl, že tragický příběh Titanicu prošpikuje romantickou linkou, což by se na první pohled mohlo zdát jako absolutní šílenství. Ve skutečnosti se mu však tento odvážný krok vyplatil a Titanic se tak na dlouhou dobu stal tím nejvýdělečnějším filmem historie.

V centru dění je chudý mladík Jack, který se zamiluje do bohaté, ale nešťastné Rose. Oba hledají způsob, jak naložit se svým životem, a najdou jej v tom druhém. Jejich štěstí však nemá dlouhého trvání, jelikož se k lodi blíží nevyhnutelná zkáza. Srážka s ledovcem má katastrofální následky a nedostatek záchranných člunů znamená smrt pro velkou část posádky. Tragický příběh lásky, která přežije i ledové vody Severního moře právem přilákal miliony diváků z celého světa.

2. Avatar – 2 790 439 000 $

A kdo v roce 2009 sebral filmu Jamese Camerona prvenství na pozici nejvýdělečnějšího filmu? Možná vás to překvapí, ale připravil se o něj sám, když natočil revolučního Avatara. Tímto filmem světu předvedl, že mají 3D filmy ve světě kinematografie své zasloužené místo. Do té doby bylo 3D využíváno spíše jako taková laciná vychytávka a většina filmařů k tomu tak přistupuje dodnes, ale Avatar ukázal, jak přínosný může třetí rozměr být.

Tahák 3D byl jedním z hlavních důvodů, proč Cameronovo sci-fi v kinech utržilo astronomických 2,9 miliard dolarů. Snímku samozřejmě pomohl i zdařilý příběh a obstojné herecké výkony, ale hlavním tahákem jsou dodnes neuvěřitelné vizuální efekty, které řada tvůrců neumí napodobit ani více než deset let po premiéře Avatara.

Po obrovském úspěchu filmu se ihned začalo uvažovat o jeho pokračování a Cameron sebevědomě přislíbil čtyři další díly. Jejich tvorba se však neustále odsouvala na pozdější datum. Teď to vypadá, že by se Avatar 2 měl do kin podívat v roce 2022 a pátý (a prozatím poslední slíbený) díl o šest let později. Jak to ale bude ve skutečnosti, je zatím stále ve hvězdách.

1. Avengers: Endgame – 2 797 800 564 $

Tam, kde jsme dnešní článek začali, jej také ukončíme. Tím absolutně nejvýdělečnějším filmem historie, který v kinech utržil ještě o sedm milionů dolarů víc než Avatar, je totiž pokračování superhrdinského Infinity War s názvem Avengers: Endgame. To šlo do kin přesně rok po prvním díle a bylo důstojným rozloučením s mnoha oblíbenými hrdiny.

Skrze Endgame se se supehrdinským žánrem rozloučilo hned několik jeho hlavních hvězd včetně představitele Iron Mana nebo Kapitána Ameriky. Těmto rolím vděčí Marvel za většinu svého úspěchu, jelikož právě Downey a Evans byli základními stavebními kameny filmového světa Marvelu.

Endgame oblíbení hrdinové ještě jednou spojí síly, aby se postavili obávanému Thanosovi a zvrátili tragické události Infinity War. Jejich snaha však nebude snadná a mnozí budou muset přinést zásadní oběti. Kdo přežije rozhodující bitvu nad osudem vesmíru?

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Scarlett Johansson, Chris Evans, James Cameron, Robert Downey Jr.

Filmy:
Titanic, Avatar

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
sci-fi, Fantasy, Scarlett Johansson role, slavné filmy, Star Wars Síla se probouzí, nejvýdělečnější filmy, žebříčky, Avengers, Scarlett Johansson filmy, filmové žebříčky, Titanic výdělky, Chris Evans role, Avengers: Infinity War výdělky, Avatar zajímavosti, Avengers: Endgame, scarlett johansson postavy
TOPlist