5 hollywoodských trháků, které se inspirovaly v japonské kinematografii

08.08.2022

Ačkoliv se to možná může zdát neuvěřitelné, i ty největší hollywoodské trháky často nejsou původními příběhy amerických filmařů. Ať už to sami přiznávají, nebo ne, velmi často se inspirují v japonské kinematografii. Právě tvorba ze země vycházejícího slunce měla na americký filmový svět obrovský vliv.

V dnešním článku vám proto představíme pětici slavných filmů, jejichž tvůrci se inspirovali v japonských filmech a seriálech. Takových snímků ale samozřejmě existuje mnohem víc. Pokud si vzpomenete na další příklady amerických filmů s japonskými kořeny, podělte se s námi v komentářích.

Pro hrst dolarů – Yojimbo

Prvním příkladem je legendární westernovka Sergia Leoneho s Clintem Eastwoodem (92) v hlavní roli mlčenlivého cizince, který jednoho dne zavítá do zločinem rozpolceného městečka na americko-mexické hranici. Snímek Pro hrst dolarů je mnohými považován za film, který dal vzniknout takzvaným spaghetti westernům.

Slavný snímek o osamělém mstiteli se naprosto zřejmě inspiroval v japonské klasice jménem Yojimbo, která se v kinech objevila o pouhé tři roky dříve. Podobnosti mezi těmito filmy nekončí jen u postavy hlavního hrdiny, ale prostupují všemi složkami filmů. Podobnosti byly dokonce tak zřejmé, že tvůrci japonského filmu žalovali tvůrce Pro hrst dolarů za vykradení jejich filmu.

Sergio Leone tvorbu Akiry Kurosawy naprosto zbožňoval a ať úmyslně, nebo neúmyslně zkrátka „obšlehnul“ film japonského režiséra. Tahle skutečnost neušla ani samotnému Kurosawovi, který Leonemu napsal dopis, ve kterém mu sdělil své pocity: „Viděl jsem váš film. Je skvělý,“ psal Kurosawa. „Bohužel, je to ale můj film,“ dodal na konec dopisu.

Requiem za sen – Perfect Blue

Ne každá inspirace japonskou filmovou tvorbou je však tak okatě přímočará, jako v případě předchozího snímku. Někteří filmaři se rozhodli nevykrádat celý děj původního filmu, ale některá scéna se jim zalíbila natolik, že se ji rozhodli vzdát poctu i ve vlastním filmu. Přesně takový příklad můžete najít ve vynikajícím Requiemu za sen.

Film z roku 2000 vypráví příběhy čtyř lidí, kteří bojují s různými typy závislostí a osobních krizí. Darren Arenfsky (53) se pro scénu, kdy se postava Jennifer Connely (51) vypořádává s depresemi v po okraj napuštěné vaně, inspiroval v animovaném filmu Perfect Blue režiséra Satoši Kona.

Ačkoliv takhle scéna opravdu vypadá jako upřímná pocta původnímu filmu, Kon ji velmi často kritizoval. Podle jeho názoru Requiem za sen sprostě kopíruje děj a témata jeho snímku.

Matrix – Ghost in the Shell

Jedním z nejslavnějších japonských anime je bezpochyby Ghost in the Shell, který se za ty roky dočkal řady adaptací včetně rozporuplného amerického filmu s názvem Duch ve stroji z roku 2017, ve kterém si hlavní roli zahrála Scarlett Johansson (37).

Ghost in the Shell se stal takovým fenoménem, že byl jednou z mnoha inspirací pro původní Matrix. Tvůrci Matrixu využili pro tvorbu svého ikonického akčního sci-fi nejen filozofii Jeana Baurdillarda, ale jako inspiraci sestry Wachovské uvedli i japonské animované filmy a seriály, jako je Princezna Mononoke a již zmíněný Ghost in the Shell.

Kromě samotného děje a numerického kódu na obrazovce je inspirace zřejmá i z toho, jak film vypadá. Stačí se podívat na to, jakým způsobem jsou lidé do Matrixu napojeni a je hned jasné, „odkud vítr vane“.

Avatar – Princezna Mononoke

Když už jsme zmínili Princeznu Mononoke v předchozím bodě dnešního seznamu, byl by hřích nezmínit velkofilm, který má s touto tvorbou společného ještě víc. Řeč je o snímku Jamese Camerona (67) z roku 2009, který by se letos měl dočkat svého prvního pokračování. Na mysli samozřejmě máme vizuální skvost jménem Avatar.

Podobně jako v Avatarovi je i v Princezně Mononoke rasa, která žije v lese a naprosto respektuje přírodu. Zatímco ve filmu Jamese Camerona jsou to modří Na’avi, v Princezně Mononoke jde o bohy lesa. Oba tyhle mírumilovné národy se navzdory svému přesvědčení musí chopit zbraní a pustit se do válečného tažení proti ničivé síle lidí. Kromě těchto podobností tak oba filmy sdílí i enviromentální myšlenku.

Star Wars – Tři zločinci ve skryté pevnosti

Tam, kde jsme začali dnešní článek také skončíme. Opět se totiž vracíme k tvorbě Akiry Kurosawy, tentokrát se však od westernu přesuneme ke sci-fi. Navíc nepůjde jen tak o ledajaké sci-fi, ale nejslavnější sci-fi ságu historie. Řeč nemůže být o ničem jiném než legendárních Star Wars.

Inspirace pro první Star Wars s podtitulem Nová naděje leží ve snímku Tři zločinci ve skryté pevnosti, který řada filmových expertů považuje za vůbec nejlepší film japonského filmaře. Jeho snímek popisuje cestu dvou rolníků, kteří dělají společnost dvěma cizincům, ze kterých se později vyklube generál a princezna – zřejmá paralela na Obi-Wana a princeznu Leiu.

I padouch Kurosawova filmu má spoustu společného s Darth Vaderem. Aby se však Star Wars nedaly považovat za pouhou kopii, přidal George Lucas (78) do příběhu i další postavy, jako je Han Solo a Luke Skywalker. Kromě samotného příběhu se japonské tvorbě podobá i řada dalších detailů ze světa Star Wars jakou jsou souboje s meči či Jediský řád, který se v lecčems podobá tomu samurajskému.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Scarlett Johansson, Sergio Leone, Clint Eastwood, George Lucas

Filmy:
Requiem za sen, Pro hrst dolarů, Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, Avatar

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
japonské filmy, inspirace, americké westerny, animé, film Matrix, akční sci-fi, hvězdy Star Wars, Clint Eastwood filmy, manga
TOPlist