TOP 5 nejnapínavějších scén režiséra M. Night Shyamalana

08.09.2019

Přestože vám jméno původem indického filmového tvůrce M. Night Shyamalana (49) možná nemusí nic říkat, jeho tvorbu budete znát určitě. Shyamalan totiž stojí za celou řadou velmi slavných a velmi napínavých filmů, které se nesmazatelně vryly do pamětí diváků po celém svět. Mezi jeho nejslavnější počiny patří například Vesnice, Vyvolený nebo Šestý smysl.

Jeho specialitou jsou napínavé thrillery a každý jeho film obsahuje nějaký nečekaný příběhový zvrat, který diváky šokuje. Dnes jsme si pro vás proto připravili pětici těch nejproslulejších scén z jeho filmů, které z Shyamalana dělají jednoho z nejúspěšnějších hollywoodských režisérů současnosti.

Jeho filmy jsou postavené především na oněch nečekaných zvratech, a tak vás musíme předem varovat před spoilery, které v tomto článku najdete.

5. Vesnice: Monstrum

První scéna dnešního seznamu pochází z Shyamalanova hororu z roku 2004. Vesnice vypráví příběh malé komunity žijící uprostřed krásného a poklidného lesa. Tato idylka má však jednu vadu na kráse. Občany této vesnice provází strach z příšer, které v okolních lesích přebývají. Nikdo se proto za hranice vesničky nevydává, a když už tam někdo vyrazí, s největší pravděpodobností se už nevrátí.

Scéna, kterou dnešní článek odstartujeme, se týká odhalení onoho pověstného monstra. To se postaví do cesty slepé Ivy, která se do lesa vydává hledat lék pro svého snoubence Luciuse. Toho totiž napadl mentálně postižený Noah, který se nyní vydává pronásledovat i Ivy. Zvratem Vesnice je odhalení, že se příběh odehrává v současnosti a komunita této vesničky je od společnosti odloučena kvůli strachu z vysoké kriminality v moderních městech.

Proto všichni ve vesnici žijí velmi jednoduchým životem bez technologií a informací o okolním světě. Ani ona monstra samozřejmě neexistují a jde jen o převlečené stařešiny vesnice, kteří se tímto způsobem snaží odradit své sousedy od opouštění jejich komunity. Jeden z těchto převleků najde i Noah, který se v něm pokusí zabít Ivy. Té se však podaří smrti uniknout a jediný, kdo přijde o život je sám žárlivý Noah.

4. Rozpolcený: Horda

Následující scéna pochází z jednoho z režisérových novějších filmů. Konkrétně jde o snímek s názvem Rozpolcený, ve kterém se role schizofrenického Kevina ujal James McAvoy (40). Ten skutečně nedostal snadnou úlohu, jelikož namísto obvyklé jedné postavy jich ve snímku z roku 2016 hrál 23.

Kevin totiž trpí velmi závažným případem schizofrenie a uvnitř jeho hlavy se tak nachází 23 různých lidí s různými osobnostmi, způsoby chování a řeči. Role Kevina tak byla opravdu náročná, ale McAvoy ji zvládl bravurně, což lze nejlépe pozorovat ve scéně, kdy všechny postavy v jeho hlavě soupeří o možnost komunikovat s unesenou Casey.

3. Znamení: Mimozemšťan

Následující scéna pochází ze snímku Znamení, který měl premiéru už v roce 2002. Znamení vypráví příběh malé rodinky, žijící na odloučené farmě, která se nachází poměrně daleko od civilizace. Jednoho dne na svém poli naleznou podivné tvary, které bývají spojovány s přistáním mimozemských plavidel. Kruhy v obilí se posléze začínají objevovat po celém světě, ale o jejich původu stále nikdo nic netuší.

To se změní ve chvíli, kdy Merrill, kterého ve filmu hraje Joaquin Phoenix, v televizi spatří domácí video z oslavy narozenin cizího dítěte. Z roztřesených záběrů lze po chvíli velmi snadno identifikovat záhadnou zelenou postavu, která se prochází před domem, kde se oslava odehrává. Shyamalan je mistrem v postupném budování napětí, což lze ze Znamení poměrně snadno poznat.

2. Vyvolený: Posilovna

Přestože „renesance“ komiksových filmů započala až v roce 2018 díky filmům od Marvelu, Shyamalan točil kvalitní superhrdinské snímky už na začátku nového tisíciletí. V roce 2000 šel do kin jeho snímek s názvem Vyvolený, který vypráví o Davidu Dunnovi v podání Bruce Willise (64), jediném přeživším vlakového neštěstí.

Ze 118 pasažérů se podařilo přežít jen jemu, což v něm samozřejmě vyvolalo otázku, proč tomu tak bylo. David toho dne zjistí, že má superschopnosti. Aby si ověřil, co všechno dokáže, rozhodne se navštívit posilovnu, kde si na činku umístí snad všechna závaží, která najde. Svou obrovskou silou tak šokuje nejen sebe, ale i ostatní návštěvníky tělocvičny.

1. Šestý smysl: Odhalení

Nakonec jsme si pro vás schovali legendární scénu z jednoho z Shyamalanových nejslavnějších filmů. Tím je samozřejmě Šestý smysl, ve kterém se hlavní role dr. Malcolma Crowea opět ujal Bruce Willis. Ten hraje ve filmu z roku 1999 úspěšného psychologa, kterému se do rukou dostává komplikovaný případ mladého chlapce, který vídá duchy.

To však není na celém filmu to nejpřekvapivější. Ten skutečně šokující moment nastane ve chvíli, kdy si Crowe uvědomí, že i on sám je už poměrně dlouho po smrti. Zastřelil ho totiž jeho bývalý pacient, který se k němu po neúspěšném pokusu o léčbu vloupal domů. Crowe si tak postupně začíná uvědomovat, proč se jeho „život“ za poslední dobu tak změnil. Tento moment byl naprosto nečekaný, a ačkoliv k tomuto rozuzlení vedly různé nápovědy, při prvním shlédnutí tento zvrat odhalil málokdo.

(tod)

Fandím
11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Joaquin Phoenix, Bruce Willis, M. Night Shyamalan, James McAvoy

Filmy:
Šestý smysl, Vyvolený, Vesnice

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
slavní režiséři, Joaquin Phoenix filmy, Bruce Willis filmy, James Mcavoy filmy, napínavé filmy, M. Night Shyamalan filmy, M. Night Shyamalan tvorba, M. Night Shyamalan kariéra
TOPlist