TOP 5 nejlepších hororových parodií

22.05.2020

Mezi povedenou a naprosto trapnou parodií je jen uzoučká linka, kterou tvůrci nesmí překročit. Tato čára se ale definuje opravdu těžko a každý ji má posunutou jinam. To, co někomu může přijít jako senzační dloubnutí do parodovaného žánru, mohou jiní chápat jako ubohý pokus o laciný vtípek. Nejdůležitější složkou skutečně dobrých parodií jsou proto obratní tvůrci, kteří dokonale chápou žánr, který se svým filmem snaží parodovat.

Musí vědět, v čem spočívá úspěch původních filmů, a čím tyto snímky dokázaly uchvátit své diváky. Pokud například parodujete western, nestačí jen obléct postavy do kovbojských klobouků a říct jim, ať mluví s přízvukem. Důležité je dělat si legraci ze základních principů žánru, jako je postava osamělého mstitele, zapadlého městečka sužovaného bandity nebo pravidla „oko za oko, zub za zub“.

Podobně hluboko musí ve svých filmech jít i tvůrci hororových parodií. V dnešním článku jsme si proto připravili filmy, které si ze svých strašidelných předloh střílí chytrým způsobem, ač to tak na první pohled nemusí vypadat. Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici nejlepších parodií na horory.

5. Love at First Bite

První snímek dnešního seznamu se v distribuci objevil už v roce 1979. Love at First Bite je parodií amerického režiséra Stana Dragotiho. Film se v kinech objevil v době, kdy bylo strašidelných filmů všude až moc. Hlavní postavou, ze které si Love at First Bite střílí, je kdysi děsivý hrabě Drákula, kterého se však v současnosti téměř nikdo nebojí.

Lidé Drákulu vyhnali z jeho rumunského hradu, a teď se musí naučit žít v centru amerického velkoměsta. V New Yorku potkává svou osudovou lásku Cindy, která ale v bohužel chodí s potomkem Drákulova odvěkého nepřítele Van Helsinga.

Snímku se velmi dařilo, a to jak u kritiky, tak komerčně. Ze tří milionového rozpočtu se mu povedlo „vytřískat“ téměř 44 milionů dolarů, a ačkoliv jde jen o parodii, je Love at First Bite jedním z nejoblíbenějších filmů o upírech.

4. Soumrak mrtvých

Soumrak mrtvých je prvním plnohodnotným filmem, který kdy natočil britský režisér Edgar Wright (46). Celá jeho tvorba se skládá ze stylizovaných parodií různých žánrů, a právě jeho filmová prvotina (kterou celá řada kritiků stále uznává jako jeho nejlepší film) si utahovala z tradičních zombie filmů.

Wrightovy filmy však nefungují tak, že by parodované žánry zesměšňovaly. On zkrátka vytvoří téměř dokonalou repliku žánrových zápletek, jen do nich vsadí naprosto absurdní postavy. Hrdinou Soumraku mrtvých je prodejce elektroniky Shaun, který žije se svým líným kamarádem Edem, po večerech se poflakuje v místní hospodě, a jeho přítelkyně se s ním chce rozejít.

Svět se mu obrátí naruby v den, kdy ve světě propukne zombie apokalypsa a z ušlápnutého budižkničemu se tak stává vůdce přeživších. Jeho plán je jasný. Najít svou rodinu a přítele, dojet do hospody, dát si pivo a počkat, až se celá situace přežene.

3. Mlčení šunek

Jen s velkými obtížemi byste hledali někoho, kdo nikdy neslyšel o hororovém Mlčení jehňátek a doktoru Hannibalu Lecterovi v podání Anthonyho Hopkinse (82). Právě tento film se stal jednou z mnoha obětí parodie Mlčení šunek, jejíž tvůrci si kromě hororu o geniálním kanibalovi vzali na paškál i Základní instinkt, Vymítače ďábla či Psycho.

Příběh filmu se točí kolem pátrání agenta FBI Jo Dee Fostara po šíleném vraždícím psychopatovi, kterým je Doktor Animal Kanibal Pizza. Fostar však zároveň zápolí se svými nadřízenými, kterým se nelíbí jeho neortodoxní metody. Příběh Mlčení šunek však není zas až tak důležitý, jelikož je celý film postaven především na šílených skečích a výborných imitacích ostatních filmů, a různých celebrit či politiků.

2. Vřískot

Následující snímek většina diváků nepovažuje za parodii, ale skutečný horor. Natolik přesvědčivý byl výkon hororového veterána Wese Cravena při natáčení slavného Vřískotu. I tento film totiž splňuje všechny náležitosti hororového žánru – šílený vrah, zabití teenageři – ale je skutečnou parodií tohoto žánru.

Všechny postavy jsou totiž zběhlé v hororové historii a často upozorňují na to, jak se jejich životy drží zažitých hororových klišé. Snímek tak často pomrkává na diváka, kterému však náznaky mohou velmi snadno uniknout. Můžete si jej proto užít zároveň jako horor, a současně i jako jeho parodii.

Cravenova dlouholetá kariéra na pozici režiséra děsivých filmů z něj udělala mistra tohoto žánru, a proto celá řada diváků, kritiků, i jeho kolegů přehlédla fakt, že si Vřískotem z příběhů o šílených maskovaných vrazích vlastně střílí. Právě proto vznikla i série Scary Movie, která je ve své podstatě vlastně parodií na parodii.

1. Co děláme v temnotách

Na konec dnešního seznamu jsme si nechali snímek, který jsme zmiňovali už v několika starších článcích, jako je například ten o nejvtipnějších „mockumentech“. Stojí za ním režisér Taika Waititi (44), který má na svědomí například posledního Thora a režírovat bude i zatím utajovaný film ze světa Star Wars.

Počin, kterým se Waititi dostal na do dnešního tématu, nese jméno Co děláme v temnotách, a vypráví příběhy partičky upírů, která spolu žije na Novém Zélandu. Jejich příběhy se odehrávají v současnosti a podobně jako v případě filmu Love at First Bite dělají z tak obávaných monster, jako jsou právě upíři, bandu neschopných polobláznů, kteří se nedokážou vyrovnat s moderním světem.

Příběh filmu je vyprávěn skrze pohled kamery dokumentaristů, kteří v domácnosti upírů natáčejí film o jejich životě. Už to samo o sobě staví všechny zúčastněné do řady absurdních situací, což skvěle podtrhují i výkony všech herců. Po zhlédnutí Co děláme v temnotách se upírů už nikdy nebudete bát.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Wes Craven, Taika Waititi, Anthony Hopkins, Edgar Wright

Filmy:
Vřískot, Mlčení šunek, Love at First Bite, Soumrak mrtvých

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
humor, parodie, vtip, horory, britské komedie, zombie, hororové komedie, hororové parodie, zombie komedie, Edgar Wright filmy, Edgar Wright zajímavosti, Taika Waititi filmy, filmy o zombie, zombie flmy
TOPlist