TOP 5 nejlepších filmů roku 2020 podle českých diváků

04.04.2021

Letošní Zlaté glóby už mají své majitele a 93. ročník Oscarů se neúprosně blíží. Čeští diváci už ale mají o nejlepších filmech roku 2020 jasno. Prohledali jsme pro vás tuzemský hodnotící server ČSFD a vytvořili jsme tak žebříček těch nejlépe hodnocených filmů podle českých diváků. Dokážete předem uhodnout, které filmy se Čechům vloni líbily nejvíce?

Do top 5 nejlepších filmů jsme zařadily ty, které dostaly nejvyšší hodnocení od alespoň tisícovky hodnotících. Nejlepší snímek loňska se hodnocením velmi blízko přiblížil hranici 95 % ažádný z nich nespadl pod 85 %. Souhlasíte s hodnocením na ČSFD, nebo byste v pětici nejlepších filmů loňska raději viděli jiné snímky? Podělte se s námi v komentářích!

5. Chicagský tribunál – 85 %

Historický snímek s názvem Chicagský tribunál natočil Aaron Sorkin (59) pro internetovou streamovací službu Netflix. Jeho snímek vypráví skutečný příběh soudního sporu s organizátory protestů proti válce ve Vietnamu, který se odehrál v roce 1969. Snímek ukazuje nejen samotný soud, ale i řadu kuriózních momentů, které se k němu vázaly.

Nekompetentnost soudce, narušování soudního líčení nebo násilné umlčení jednoho z obviněných pomocí pout a roubíku jsou jen některými z podivných okolností, které celý proces provázely. Od českých diváků si Chicagský tribunál vysloužil 85 % založených na 6 414 hodnoceních a stal se tak 5. nejlépe hodnoceným filmem roku 2020.

4. V síti – 85,6 %

Během pandemie koronaviru si Češi oblíbili hlavně dokumentární filmy, což je zřejmé i z celého dnešního článku včetně následujícího bodu. Na čtvrtém místě s 85,6 % v diváckých hodnoceních se totiž umístil český dokument V síti, za kterým stála dvojice Barbory Chalupové (28) a Víta Klusáka (41).

Jejich dokumentární počin se zabývá kontroverzní tematikou internetových predátorů, kteří po síti obtěžují nezletilé dívky. Za pouhých deset dní se do pasti, kterou dokumentaristé nastražili, chytilo na 2 458 potenciálních predátorů. Hlavními hrdinkami filmu byly tři dospělé herečky, které se na sociálních sítích přesvědčivě vydávaly za dvanáctileté dívky.

Drtivá většina mužů, kteří dívky oslovili, po nich požadovala sex přes webkameru, posílala jim fotky svých přirození, odkazy na porno, a dokonce je i vydírala. S některými z těchto predátorů se dívky skutečně sešly, aby jejich chování mohly zachytit kamery naživo. S řadou z nich jsou dodnes vedeny soudní spory a někteří z nich už si odpykávají uložené tresty.

3. Vlkochodci – 85,7 %

Mezi nejlépe hodnocenými filmy loňského roku se objevuje i jedna animovaná pohádka pro děti. Jde o film z koprodukce Irska a Ameriky, který vypráví příběh mladé lovkyně, která má za úkol vymýtit poslední vlčí smečku v Irsku. To se ale změní v momentě, kdy se seznámí se záhadnou mladou dívkou, která mezi vlky beze strachu žije.

Sama se totiž dokáže ve vlka proměňovat, což začne mít vliv i na mladou lovkyni. Ačkoliv má loňský animák k dispozici jen hrstku hlasů, mezi kterými je například i Sean Bean (61), naprosto vás uchvátí svým zpracováním. Nepodobá se totiž moderním disneyovkám, ale má osobitý styl, ze kterého budete mít pocit, že je každý jeho snímek namalován ručně.

Vlkochodci uchvátili i české diváky, jelikož si na ČSFD vysloužili úctyhodných 86 %.

2. Moje učitelka chobotnice – 86,3 %

Následujícím filmem se vrátíme zpátky k dokumentárním filmům, jelikož se druhým nejlépe hodnoceným filmem roku 2020 na ČSFD stal snímek s názvem Moje učitelka chobotnice. Ten ukazuje přátelství filmaře s chobotnicí, která mu ukazuje neuvěřitelné krásy života pod mořskou hladinou.

Craig Foster je jihoafrickým dokumentaristou, přírodovědcem a ochráncem životního prostředí. V roce 2010 propadnul potápění nedaleko Kapského města, kde poprvé narazil na mladou a velmi zvědavou chobotničku, která jej na první pohled uchvátila. Proto se k její noře vracel každý den a postupně si tak získal její důvěru.

Foster se k ní vrací celý rok a s hlavonožcem zažívá řadu dobrodružství včetně útoků žraloků, hledání partnera, kladení vajíček a navštěvuje jí až do její smrti. Dojemný příběh si od českých diváků vysloužil 86,3 %, ale ani to mu nestačilo na první příčku v boji nejlepších snímků loňského roku.

1. David Attenborough: Život na naší planetě – 94,6 %

To totiž obsadil další dokument, za kterým stojí člověk s opravdu bohatými zkušenostmi na poli dokumentaristiky. David Attenboroug (94) svou kariéru začal už v roce 1952, kdy se poprvé spojil s BBC, aby o dva roky později odstartoval svůj pořad Zoo Quest. Od té doby jste jeho hlas mohli slyšet v nespočtu různých dokumentů zabývajících se přírodou od rovníku po polární kruh.

Vloni vydal v úctyhodném věku 94 let svůj prozatím poslední dokument, ve kterém se ohlíží za svým životem a komentuje i historii vývoje života na Zemi. Jakožto uznávaný biolog a dokumentarista truchlí nad zdánlivě nezastavitelnou ztrátou divočiny, ale zároveň navrhuje změny, které by mohli naše ničení vlastní planety zvrátit.

Záchrana klimatu a biodiverzity podle něj vězí v poskytování všeobecné zdravotní péče a smazání rozdílů ve vzdělávání. To v kombinaci s obnovitelnými zdroji energie podle něj může přivést světu kýženou rovnováhu a ochránit tak nejen vymírající, ale všechny druhy živočichů žijících na planetě Zemi. Jeho počin si od českých diváků vysloužil 94,6 %, a stal se tak nejlépe hodnoceným filmem roku 2020.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Sean Bean, Vít Klusák, Aaron Sorkin, David Attenborough

Filmy:
Zoo Quest

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
csfd, dokumenty, české dokumenty, žebříčky filmů, tipy na filmy, Chicagský tribunál, nejlepší filmy 2020, Vlkochodci, Moje učitelka chobotnice, David Attenborough: Život na naší planetě, dokumenty 2020
TOPlist