TOP 5 nejlepších filmových agentů

22.05.2019

Pro správné vykonávání profese tajných agentů musí adepti na tyto pozice splňovat hned několik důležitých kritérií. Kromě obrovské vynalézavosti a schopnosti ovládat různé zbraně a bojovou techniku musí mít špioni obrovské charizma, být trochu drzí a musí jim to opravdu slušet v obleku. To naštěstí filmoví tvůrci moc dobře vědí, a proto mezi filmovými hrdiny nalezneme nespočet téměř dokonalých tajných agentů.

Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici těch nejlepších tajných agentů z filmů. Všichni z nich se dokáží dostat z téměř jakékoliv situace a každý problém vyřeší způsobem, který by obyčejného člověka ani ve snu nenapadl. Každý špion musí být alespoň trochu vyšinutý, jinak by dříve nebo později musel přijít o rozum.

5. Ethan Hunt – Mission: Impossible

První agent dnešního žebříčku započal svou špionážní kariéru v roce 1996, kdy šel do kin první snímek série Mission: Impossible. Tímto agentem není nikdo jiný než Ethan Hunt, kterého ztvárnil Tom Cruise (56). Ethan je zkušeným agentem zpravodajské služby s názvem IMF, který pro splnění svých „nesplnitelných úkolů“ udělá naprosto cokoliv.

Tom Cruise přišel s každým dalším filmem série s nebezpečnějšími a nebezpečnějšími kaskadérskými kousky, které si ve svých filmech rád provádí sám. Sám visel na provaze z nejvyšší budovy světa, sám se držel vzlétajícího letadla a sám skočil s padákem z výšky osmi kilometrů. Cruise si zkrátka nejradši osobně provádí většinu nebezpečných scén, které jeho kolegové většinou nechávají na starost svým kaskadérům. Cruisova oddanost roli Ethana Hunta vedla i k tomu, že v minulosti například opustil svou pojišťovnu, když mu jednu z jeho scén nechtěla povolit.

Ethan je ostřílený špion, který je schopný překonat každou překážku. Nejenže je zkušeným akrobatem, střelcem, řidičem, pilotem a bojovníkem, ale nechybí mu ani důvtip. Většinou je o pět kroků před svými nepřáteli a i v momentě, kdy se všechno zdá být ztraceno, odhalí, že jde všechno přesně podle jeho plánu.

4. Austin Powers – Austin Powers

Ne každý špion musí být naprosto vážný a zamyšlený, aby svou práci vykonával bezchybně. Ve světě filmu totiž existují i takoví agenti, kteří se ke splnění svých úkolů dostanou víceméně omylem. Takovým agentem je i britský špion Austin Powers, kterého si ve stejnojmenných filmech zahrál Mike Myers (55).

Powers je nepravděpodobným sexsymbolem z konce šedesátých let, který nikdy neodmítnul žádnou misi. Právě proto se nechává na třicet let zmrazit, aby mohl dopadnout svého úhlavního nepřítele Doktora Zlouna. Přestože Austin vypadá na první pohled jako naprostý podivín, jeho neochvějné ego mu pomáhá získat jakoukoliv ženu, a to včetně těch robotických.

Série filmů o Austinu Powersovi je vydařenou parodií, která si střílí z tradičních špionážních filmů. Snad každá scéna je odkazem na nějaká špionážní klišé, kterých jsou plné i snímky dnešního žebříčku. Austin je výstředním chlapíkem, který své podivínství nosí hrdě na svých velmi chlupatých prsou.

3. Jason Bourne – Agent bez minulosti

Jason Bourne je tajným agentem, který si však svou špionážní minulost nepamatuje. Ve skutečnosti si ze své minulosti nepamatuje vůbec nic a až postupně zjišťuje kdo nebo co je vlastně zač. Když se totiž dostává do úzkých, začnou fungovat jeho speciálně vytrénované reflexy, které ani sebezávažnější ztráta paměti nemohla odstranit.

Jason se postupně dozvídá, že je expertním střelcem, přeborníkem v bojových uměních a že má ve švýcarské bance ukrytou celou řadu falešných pasů, peněz v různých měnách a střelnou zbraň. Okamžitě mu dochází, že bezpečnostní schránky normálních lidí většinou takové předměty neskrývají, a vydává se proto na složitou a spletitou cestu za znovuobjevením vlastní identity.

Přestože si stále nepamatuje nic ze své minulosti, dokáže se tento bývalý agent úspěšně skrývat a přechytračit své pronásledovatele. Jason navíc nemá co ztratit, a tak je mnohem nebezpečnější než většina jeho kolegů na dnešním žebříčku.

2. Bridget von Hammersmark – Hanebný Pancharti

Následující špion je důkazem, že se pro dráhu profesionálního tajného agenta nehodí pouze muži, ale tuto profesi mohou často i mnohem lépe zastávat i ženy. Bridget von Hammersmark je dvojitou agentkou z Tarantinova (56) snímku s názvem Hanebný Pancharti, kterou si v něm zahrála německá herečka Diane Kruger (42).

Bridget je bývalou herečkou, která se během druhé světové války stala tajnou agentkou, jež v Němci ovládaném území tajně pracovala pro britskou vládu. Té přinášela zprávy o Hitlerově blízkém okolí a stala se tak pro spojence jedním z nejcennějších zdrojů informací. Mimo to stála Bridget i za pokusem o odstranění nacistického velitelství s názvem Operace Kino. Lhát svému nepříteli přímo do očí a předstírat, že je oddanou nacistkou, je něčím, co si vyžaduje opravdu velkou kuráž a sebeovládání.

Nic z toho Bridget rozhodně nechybělo a úspěch celé operace závisel právě na její schopnosti předstírat loajalitu nacistickému vedení. Ani to nejlepší skrývání jejích pravých úmyslů ji však nezachránilo před prohnaným nacistickým plukovníkem Hansem Landou, který její zradu nakonec odhalil.

1. James Bond – Dnes neumírej

Co by to bylo za žebříček nejlepších filmových agentů, kdybychom nezmínili špiona, který se se svými protivníky vypořádává už od roku 1962. James Bond je muž mnoha tváří, kterého si za jeho více než padesátiletou špionážní kariéru zahrálo už sedm herců. Nyní to vypadá, že už ve funkci skončil i Daniel Craig (51) a zůstává tak otázkou, kdo se agenta 007 zhostí v příštím díle.

Bond je skutečným prototypem tajného agenta. Je vynalézavý, charizmatický, umí to se ženami a k dispozici má celou řadu špionážních vynálezů, které mu pomáhají při vykonávání jeho složitých úkolů. Je agentem ve službách Jejího veličenstva s povolením zabíjet. Toto povolení využívá skutečně naplno a se svými protivníky se rozhodně nepáře. K jejich smrti velmi často přidává i nějakou drsňáckou hlášku, se kterou je z tohoto světa sprovodí.

James má dokonce i svůj oblíbený drink, kterým je promíchané, ale netřepané Martini s vodkou. Dnes už je James Bond spíše než rolí jakýmsi symbolem, který se téměř všechny špionážní postavy snaží nějakým způsobem napodobit. Nikomu to však nejde tak dobře, jako právě agentovi s krycím jménem 007.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Diane Kruger, Mike Myers, Daniel Craig, Tom Cruise

Filmy:
Mission: Impossible, Austin Powers: Špionátor, Agent bez minulosti, Hanebný pancharti

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
agenti, Ethan Hunt, Daniel Craig role, Austin Powers film, žebříčky, Matt Damon filmy, žebříčky postav, špionské filmy, Matt Damon role, žebříčky filmových postav, špióni, Mission Impossible agent, Mission: Impossible postavy, Mission: Impossible hrdina, Austin Powers postava
TOPlist