TOP 5 nejlepších „akčňáků“ z osmdesátých let

17.05.2020

Osmdesátá léta si každý pamatuje jinak. Pro někoho představují neonová světla či vrchol elektronické hudby, a jiní v nich vidí nevyhnutelný konec komunistického režimu. Jedno je ale jisté. Právě v osmdesátých letech totiž vznikaly ty nejlepší akční filmy, které se navěky vryly do našich pamětí.

Každý má své oblíbence, a tak je jasné, že se dnešním článkem netrefíme do vkusu všem. Přesto se vám dnes chystáme představit pětici senzačních akčních filmů, které tento žánr pozvedly nad rámec přihlouplé zábavy plné přestřelek a explozí. Nechápejte nás špatně. Exploze a přestřelky v nich určitě najdete, jen je jejich tvůrci zvládají o krapet lépe než konkurence.

5. Šílený Max 2 – Bojovník silnic

Dnešní článek bude poměrně hodně ve znamení druhých dílů kultovních akčňáků. Často se říká, že jsou filmová pokračování pouze bezduchým pokusem filmových studií o parazitování na úspěchu původních filmů. Občas tomu tak skutečně je, ale najdou se i světlé výjimky, které toto pravidlo potvrzují.

Jednou z nich je i druhý díl postapokalyptické série o muži, kterého o rodinu a poslední zbytky slitování připravil nelítostný gang. Ve svém silném voze se proto vydává napříč vyprahlou pustinou s jediným cílem. Sehnat palivo, aby mohl ve své cestě pokračovat dál. Tento plán mu však hatí šílení válečníci, kteří vraždí cokoliv, co se jim postaví do cesty. A to „Šílený Max“ dělá velmi rád.

Zatímco první díl série pouze testoval, jestli jsou diváci na příběhy z postapokalyptické Austrálie připraveni, až druhý díl za to pořádně vzal. Šílený Max 2 – Bojovník silnic je mnohem napínavější, atmosféričtější a celkově propracovanější. První díl navíc světu představil Mela Gibsona (64) a druhý jeho místo v Hollywoodu definitivně stvrdil.

4. Vetřelci

Původní Vetřelec z roku 1979 představil obrovský potenciál hororových filmů odehrávajících se ve vesmíru, a žánr děsivých filmů tak navždy zásadním způsobem změnil. Obdobně revoluční byl i druhý díl série s názvem Vetřelci, ve kterém se z ustrašené Ellen Ripleyové v podání Sigourney Weaver (70) stala neohrožená bojovnice. Ripleyová se v druhém díle mstí nebezpečným mimozemšťanům, kteří jí ještě nedávno dělali ze života na vesmírné lodi Nostromo peklo.

V režisérském křesle vystřídal Ridleyho Scotta (82) James Cameron (65), který nezapomenutelný horor přeměnil na obdobně nezapomenutelný akčňák. Zatímco se v jedničce Ripleyová před děsivými mimozemšťany schovávala, teď se vrací, aby jim to vrátila i s úroky. K ruce má kromě obřích zbraní i jednotku elitních mariňáků, kteří se s ní společně postaví děsivé a krvežíznivé hrozbě z vesmíru.

3. Rambo: První krev

Sylvester Stallone (73) se neoddiskutovatelně proslavil díky sportovnímu filmu o amatérském boxerovi, který se má v rámci speciálního utkání postavit americkému šampionovi. Rocky byl nejen filmem, kterým se poprvé pořádně ukázal jako herec, ale zároveň i jeho první scénáristickým úspěchem.

Stallone se během své bohaté kariéry proslavil i v řadě dalších akčních filmů, ale po Rockym, který šel do kin v roce 1976 je jeho nejznámějším hrdinou Rambo, jehož poslední film šel do kin teprve v roce 2019. Od snímku Rambo: Poslední krev se posuneme k tomu, který má v podtitulu krev první. Ten šel totiž do kin v roce 1982, a je jedním z nejlepších akčních filmů tohoto desetiletí.

Hlavním hrdinou je válečný veterán John Rambo, který se právě vrátil z Vietnamu. Namísto klidu a pohody však ve své vlasti nachází jen nepochopení a agresi. Situace dojde až tak daleko, že je kvůli své minulosti v armádě zatčen a surově napaden šerifem malého městečka na severu Spojených států. Z vazby, ve které jej policisté surově napadali, se mu podaří utéct, ale jeho věznitelé se jej tak snadno nehodlají vzdát. Začíná tak lítý boj kočky s myší, kdy se z pronásledovatelů postupně stávají pronásledovaní.

2. Dobyvatelé ztracené archy

I nejznámější archeolog zavítal na stříbrná plátna poprvé v osmdesátých letech. V roce 1981 se totiž v kinech objevil snímek Dobyvatelé ztracené archy, ve kterém se Harrison Ford (77) poprvé chopil role Indiana Jonese pod dohledem Stevena Spielberga (73).

Indy ve svém prvním filmovém dobrodružství pouští do boje s nacisty, kteří stejně jako on hledají záhadnou Archu úmluvy. Indy chce Archu umístit do muzea, kam podle něj právem patří, zatímco nacisté s ní mají mnohem nebezpečnější plány. Její moc totiž chtějí využít ke stvoření ničivé zbraně, která by vyhladila všechny nepřátele Třetí říše.

Indiana Jones se prozatím může chlubit čtyřmi filmy, z nichž poslední šel do kin v roce 2008. Fanoušci neohroženého archeologa však zřejmě nemusí smutnit, jelikož se Ford v roli Indiana Jonese zřejmě neukázal naposledy. V roce 2022 se má do kin podívat pátý doposud nepojmenovaný díl. Snad tedy dopadne lépe než často kritizované Království křišťálové lebky.

1. Smrtonosná past

Na konec dnešního seznamu jsme si nechali snímek, který vlastnoručně představil jednoho z největších hrdinů akčních filmů devadesátých let, a dost možná i celé filmové historie. Na konci osmdesátých let se totiž na plátna dostal snímek Smrtonosná past, ve kterém si hlavní roli sarkastického policisty zahrál doposud neznámý původem německý herec jménem Bruce Willis (65).

Smrtonosná past sice nebyla jeho první rolí, ale rozhodně šlo o jeho dosud největší herecký počin. Do roku 1988 se objevoval především v televizních filmech a seriálech, ale až díky Smrtonosné pasti získal status hollywoodské hvězdy.

John McClaine je newyorským policistou, který na Vánoce přijíždí navštívit svou ženu do Kalifornie. Sejdou se na jejím firemním večírku ve výškové budově Nakatomi Plaza. Jejich shledání však ani zdaleka není tak idylické, a to ani nepočítáme zloděje, kteří na budovu právě útočí. Ti se nejprve vydávají za teroristy, ale ve skutečnosti jim jde pouze o obrovské jmění, které se skrývá v podzemních prostorách výškové budovy uloženo.

(tod)

Fandím
11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Mel Gibson, Bruce Willis, Sigourney Weaver, Sylvester Stallone

Filmy:
Vetřelci, Smrtonosná past, Šílený Max 2 - Bojovník silnic, Dobyvatelé ztracené archy, Rambo: První krev

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist