TOP 5 filmů Liama Neesona

09.10.2019

Mnozí jej znají jako bývalého agenta CIA, který se snaží zachránit svou unesenou dceru. Jiným je znám jako zkušený rytíř Jedi Qui-Gon Jinn. Najdou se i tací, kteří jej mají spojeného především s rolí moudrého lva z filmové série Letopisů Narnie. V dnešním článku vám představíme pětici filmů, ve kterých Liam Neeson (67) za svou bohatou kariéru zářil nejvíce.

5. 96 hodin

První snímek dnešního seznamu jsme naznačili už v úvodu článku. Jedná se o první ze série akčních filmů, ve kterých Neeson hraje vysloužilého agenta CIA Bryana Millse, který se s velkým sebezapřením rozhodne pustit svou dceru na výlet do Paříže. Opatrný otec na výlet své dcery kývne až v momentě, kdy mu slíbí, že se mu z hlavního města Francie bude každý den hlásit. Jeden z těchto rozhovorů však nedopadne podle jeho představ.

Mills se totiž ve filmu 96 hodin stane svědkem únosu své dcery, na kterou během jejich společného telefonátu zaútočí neznámí únosci. Ti si však ukousli mnohem větší sousto, než původně čekali, jelikož je Mills díky své bývalé kariéře vybaven „velmi neobvyklým druhem schopností,“ které jsou pro zločince opravdovou noční můrou.

Únoscům dokonce nabídne, že pokud jeho dceru okamžitě pustí, nebude je hledat ani pronásledovat, což zločinci neuvážlivě odmítnou. Jednoho po druhém si je proto najde a udělá s nimi krátký proces bez špetky slitování.

4. Láska nebeská

Následující snímek by se od 96 hodin nemohl lišit víc, ani kdyby se hodně snažil. DanielLásky nebeské je ovdovělým otcem, který se stará o svého mladého syna. Ačkoliv není takovým tvrďákem jako bývalý agent CIA, je i Daniel pro svého potomka ochotný udělat naprosto cokoliv.

Ačkoliv si k sobě musejí hledat cestu, ochota a vzájemná láska nakonec překlene všechny překážky, které jim stály v cestě. Neesonův talent totiž nespočívá jen v hraní těch největších drsňáků a akčních hrdinů. Zcela bezproblémově dokáže zahrát i citlivého muže, který se vyrovnává se smrtí blízkého.

Otec a syn se sblíží díky tomu, že se mladý Sam svému otci svěří, že se mu líbí jedna spolužačka. Společně tak začnou vymýšlet způsoby, jak u ní Samovi zvýšit šance na úspěch.

3. LEGO® příběh

Následující snímek vás možná překvapí, ale LEGO® příběh se v roce 2014 stal takovým hitem, že by byl hřích jej na dnešní seznam nezařadit. Zvlášť když v něm má Neeson tak perfektní roli. Hraje v něm totiž policistu s rozdvojenou osobností, který dokáže být hodným i zlým poldou zároveň.

V této roli se tak snoubí jeho nadání pro akční filmy i pro role, které násilím opovrhují. Přestože je LEGO® příběh v podstatě celovečerní reklamou na dánskou stavebnici, rozhodně se mu různé kvality nedají upřít. Kromě dojemného příběhu se v tomto filmu skrývají i povedené vtipy či různé popkulturní odkazy.

Velmi dobré jsou v něm i herecké výkony, mezi které kromě Chrise Pratta (40) a Elizabeth Banks (45) patří právě i Liam Neeson. Pokud jste to ještě neudělali, rozhodně byste tomuto snímku měli dát šanci. Pravděpodobně vás překvapí.

2. Batman začíná

Následující film bude dobře znám především fanouškům superhrdinských filmů. Tentokrát však nepůjde o komiksové filmy studia Marvel, ale konkurenčního DC. Liam Neeson totiž v roce 2005 ztvárnil roli hlavního záporáka Ra's al Ghula ve filmu Batman začíná.

Ra’s byl mentorem Bruce Waynea, který jej naučil nejen různým bojovým technikám, ale i tomu, jak ve svých nepřátelích probouzet strach. Právě strach je Batmanovou hlavní zbraní, ačkoliv je jeho arzenál různých vylepšení a „udělátek“ skutečně široký.

Z Bruceova mentora se však později vyklubal vůdce Ligy zabijáků, která měla políčeno na hrdinovo rodné město Gotham. Z učitele se tak stal Batmanovým úhlavním protivníkem. Ra’s sloužil jako polární opak hlavního hrdiny, a to i přesto, že oba chtěli dosáhnout spravedlnosti. Každý z nich však spravedlnost vnímá jinak a k jejímu dosažení využívá diametrálně odlišné prostředky.

1. Schindlerův seznam

Jako poslední film dnešního seznamu jsme si nemohli nechat nic jiného než Spielbergův (72) oscarový snímek s názvem Schindlerův seznam. V tomto historickém dramatu hraje Neeson Oskara Schindlera, nacistického obchodníka, ve kterém se pohne svědomí a rozhodne se proto zachránit co nejvíce Židů, které nacisté posílají na smrt.

Schindlerův seznam vyhrál v roce 1994 sedm Oscarů, a ačkoliv Neesona čekala „pouhá“ nominace, jeho výkon v roli této historické osobnosti je obdivuhodný. Neeson skvěle ztvárňuje Schindlerovo probuzení z chamtivého obchodníka ve statečného zachránce, který se nemůže smířit s krutým zacházením s pronásledovanými Židy.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Chris Pratt, Liam Neeson, Steven Spielberg

Filmy:
Láska nebeská, Schindlerův seznam, Batman začíná, 96 hodin

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
akční herci, irští herci, agenti CIA, Liam Neeson role, Liam Neeson filmy, Láska nebeská herci, Láska nebeská obsazení, Batman začíná role, Batman začíná filmy, Schindlerův seznam herci, Schindlerův seznam obsazení
TOPlist