TOP 5 černých komedií posledního desetiletí

28.02.2018

Komedie jsou velmi vděčným žánrem. Pobaví, neurazí a jsou určené pro celou rodinu. Tedy… většinou. Některé komedie jsou totiž „střižené“ pro trochu jiné publikum. Pro publikum, které se směje, když nemá, pro publikum, které se vyžívá v absurditě a publikum, které nachází radost v sarkasmu a ironii. Pokud je tedy váš smysl pro humor černý jak bota, následující filmy jsou přesně pro vás!

5. V Bruggách

Drama / Komedie / Krimi / Thriller

Velká Británie / USA, 2008, 107 min

Režie: Martin McDonagh

Scénář: Martin McDonagh

Hrají: Colin Farrell, Brendan Gleeson, Ralph Fiennes, Clémence Poésy a další…

Malebné Belgické městečko Bruggy čeká neobvykle vypjatý týden. Po jedné zpackané prácičce se sem totiž přijedou ukrýt zabijáci Ray (Collin Farrel) a Ken (Brendan Gleeson). Ken je z „dovolené“ nadšený a v kráse malebného městečka si přímo libuje, Ray je z nuceného úkrytu v Bruggách otrávený.

Neustále si stěžuje a začne si proto krátit dlouhou chvíli, jak to jen jde. Obtěžuje obézní americké turisty, začne si s místní kráskou (Clémence Poésy), pere se s trpaslíkem a podniká mnoho dalších pochybných aktivit. Pak se ale situace zvrhne.

Ray se totiž dozví, že ho má Ken na pokyny jejich šéfa (Ralph Fiennes) v Belgii odstranit. Oba zabijáci se však v Bruggách spřátelí, a tak mafiánskému bossovi nezbývá nic jiného, než se o své zaměstnance postarat na vlastní pěst.

4. Co děláme v temnotách

Komedie / Horor / Fantasy

Nový Zéland / USA, 2014, 86 min

Režie: Jemaine Clement, Taika Waititi

Scénář: Jemaine Clement, Taika Waititi

Hrají: Jemaine Clement, Taika Waititi, Rhys Darby a další…

Snímek Co děláme v temnotách se točí okolo trojce spolubydlících. Viago (Taika Waititi), Deacon (Jonny Brugh) a Vladislav (Jemaine Clement) však nejsou tradiční obyvatelé Nového Zélandu. Ven chodí pouze v noci, spí v rakvích a nejmladšímu z nich je 183 let. Jo, a taky jsou upíři.

Tohle povedené trio se snaží na veřejnosti moc neprojevovat, ale když se zrovna potkají s místní partou slušně vychovaných vlkodlaků, je oheň na střeše. Absurdní film Co děláme v temnotách je navíc natáčen jako dokument o Wllingotnské upírské komunitě, což černé komedii přidává další vrstvu ironického humoru.

Dokumentaristé sledují upíry při jejich každodenních činnostech, mezi které spadá placení nájemného, dodržování rozpisů domácích prací, vtírání se do nočních klubů či vysávání krve obyčejných Novozélanďanů.

3. Po přečtení spalte

Komedie / Krimi / Drama

USA / Velká Británie / Francie, 2008, 92 min

Režie: Joel Coen, Ethan Coen

Scénář: Ethan Coen, Joel Coen

Hrají: George Clooney, John Malkovich, Brad Pitt a další…

Bratři Coenovi jsou mistři černých komedií. Společně stojí za snímky jako je Fargo, Big Lebowski nebo Potíže s Arizonou. Svůj specifický smysl humor nezapřeli ani ve snímku z roku 2008 s názvem Po přečtení spalte.

Osbourne Cox (John Malkovich) je bývalý agent CIA, který se rozhodne sepsat vzpomínkovou knihu o své práci pro americkou bezpečnostní službu. Před tím, než však stihne změnit všechna jména a data v příběhu se kopie jeho memoárů zmocní přihlouplí zaměstnanci fitcentra (Frances McDormand a Brad Pitt), které nenapadne nic lepšího, než bývalého agenta vydírat.

Tím spustí řetězec nepředvídatelných událostí, do kterých se zapleteí i ministerský úředníček se zálibou ve výrobě erotických pomůcek (George Clooney) nebo Katie (Tilda Swinton), Coxova manželka, která hledá jakoukoliv záminku, aby se mohla s bývalým agentem CIA rozvést.

2. Čtyři lvi

Komedie / Drama

Velká Británie / Francie, 2010, 97 min

Režie: Christopher Morris

Scénář: Christopher Morris, Jesse Armstrong, Sam Bain

Hrají: Kayvan Novak, Riz Ahmed, Benedict Cumberbatch a další…

Komedie Čtyři lvi se pouští do velmi ožehavé tématiky a utahuje si z islámských teroristů. Britští radikální muslimové Omar (Riz Ahmed) a Waj (Kavan Novak) jsou kvůli své naprosté neschopnosti vyhozeni z teroristického výcvikového tábora v Pákistánu.

Založí si proto vlastní teroristickou buňku v Londýně, kde se dají dohromady s dalšími dvěma kumpány, z nichž jeden dokonce umí sestrojit bombu. Pátý člen britské jednotky Hassan přijde hned z kraje o život, jelikož ho při výcviku usmrtí vlastní výbušnina, která kromě jeho smrti zaviní i vyplašení několika velmi překvapených ovcí.

Film je obdobnými absurdními situacemi přeplněný k prasknutí. Ať už jde o trénování vran jako nosičů bomb, snaha o odpálení internetu či přepadení v plyšových kostýmech, Čtyři lvi svým odvážným humorem zkrátka baví. Nekorektní satira o zpackaném džihádu navíc končí atentátem na Londýnský maraton, který samozřejmě také nedopadne zcela podle očekávání rádoby teroristů.

 

1. Sedm psychopatů

Krimi / Komedie / Thriller

Velká Británie, 2012, 106 min

Režie: Martin McDonagh

Scénář: Martin McDonagh

Hrají: Colin Farrell, Sam Rockwell, Christopher Walken, Woody Harrelson a další…

A kruh našich černých komedií uzavíráme tak, jak jsme ho začali. Filmem Martina McDonagha s Colinem Farrelem v hlavní roli. Ten v Sedmi psychopatech hraje scénáristu, který právě zažívá svůj první velký blok. Prostě a jednoduše mu chybí inspirace.

Tu se rozhodne hledat u dvou svých přátel – výstředního Billyho (Sam Rockwell) a pobožného Hanse (Christopher Walken). Ve volných chvílích se totiž tihle dva živí kradením psů bohatých páníčků, kteří jim za jejich „nalezení“ platí slušné výkupné… Ehm, vlastně odměnu.

Jejich poslední únos se jim ale tak úplně nezdařil, jelikož malého psíka plemene Shih-tzu ukradli psychopatickému gangsterovi (Woody Harrelson), který se v honbě za svým milovaným psíkem nezastaví před ničím. Rozhodně nemá problém zabít kohokoliv, kdo má se zmizením jeho mazlíčka cokoliv společného.

(tod)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
George Clooney, Woody Harrelson, John Malkovich, Colin Farrell, Sam Rockwell, Christopher Walken, Kayvan Novak, Jemaine Clement, Brendan Gleeson, Taika Waititi

Filmy:
V Bruggách, Po přečtení spalte, Čtyři lvi, Sedm psychopatů

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
britské filmy, černý humor, žebříčky, filmové žebříčky, gangsterské filmy, žebříčky komedií, černé komedie, komediální filmy, komedie o upírech, filmy s upíry, gangsterské komedie, nejlepší komedie, komedie desetiletí, filmy desetiletí, vtipné scény, Colin Farrel komedie, George Clooney filmy
TOPlist