Thor: Ragnarok – nejlepší parodie na Avegners (recenze)

20.11.2017

Nejen české kinosály se otřásly v základech, jako pravý vládce hromu a blesku do nich totiž vtrhl bájný Thor. 

Chris Hemsworth

Tedy jeho již třetí komiksová reinkarnace z dílny Marvelu a po menších či větších zaškobrtnutích při budování jejich universa to vypadá na návrat ke slibným počátkům z dob svěžího Iron Mana (2009).

Chce to změnu!
Už z prvních teaserů a trailerů byla jasná razantní změna stylu, která naznačovala nejen vizuální posun směrem ke Strážcům galaxie, což však mnohým fanouškům na klidu nepřidalo. Jak sakra může do mytického světa severských bohů pasovat osmdesátková hudba a barevně ztřeštěné vizuály? Geniálně!

Režisér Taika Waititi, který doposud točil menší filmy (minimálně co se rozpočtu týče), zřejmě moc dobře věděl, že pouze brutální vytrhnutí ze všech stereotypů může vzkřísit skomírající potenciál celé postavy.

Taika Waititi

Režisér Taika Waititi v objetí svých hvězd.


„Komorní“ blockbuster
Klasická konstrukce příběhu (vítězný začátek, návrat domů, zjevení nového padoucha, exodus, trnitá opětovná formace, kataklyzmatická bitva s padouchem, happy end) je zde prakticky povinná, důležitý je však styl vyprávění, kterým se … mezi jednotlivými body osnovy pohybuje.

Pro začátek pomohlo smrsknutí počtu hlavních lokací (světů) na pouhou trojici, což může nejen v kontextu Marvelu působit až komorním dojmem. Téměř polovina filmu se navíc odehrává pouze na doposud neznámé planetě Sakaar na hranici známého a neprobádaného vesmíru.

Vezměte smetiště ze sci-fi trháku Elysium, zvětšete je na velikost planety, libovolně dosaďte Thora, Lokiho, Hulka a Jeffa Goldbluma na omamných substancích, a máte Sakaar.

Právě opravdu neotřelé a neokoukané prostředí poskytlo dokonalou kulisu pro režisérovy hříčky s osudy postav. Postavy tu působí svěže, hercům máte chuť věřit – když už ne vtělení do postavy, pak to, že si svou roli opravdu užívají. Upřímně, kdo by si neužíval natáčení dadaistického blockbusteru?

První marvelácká záporačka
Fanoušci se navíc konečně dočkali prvního hlavního záporáka něžného pohlaví, který však krutostí trumfne většinu předešlých padouchů nejen z Thorovy série. Cate Blanchett však pro vývoj filmu krom katalyzátoru a obligátního klimaxu nehraje důležitější roli, to však není příliš velkým překvapením.

Cate Blanchett
Zdroj: Youtube

Který chlap by tohle dokázal?

2 hodiny čisté radosti
Velmi příjemným překvapením však zůstává celistvost filmu. Během 130 minut nenajdete pauzu pro letmý pohled na hodinky. Vlastně ani nechcete. Naprostá spontánnost, náhodnost a střízlivě dávkovaná repetitivnost vtipů totiž působí jako… z jiného vesmíru. Z vesmíru, kde je bohem Monty Python (nebo Jeff Goldblum), a kde jsou ve filmu důležitější herectví a storytelling než vizuální efekty.

Nechápejte mě špatně, ani Ragnarok se bez VFX pochopitelně neobejde, po dlouhé době však z marvelovky neodcházíte s pocitem, že krom vizuálního Ragnaroku si vlastně nic moc nepamatujete. Efekty zde neoslní svou neomylností, všímavý divák jistě napočítá desítky drobných chyb, díky zdařilému storytellingu to však neznamená zkažený dojem z filmu.

Marvel bez CGI? To asi těžko…


Hudební anarchie
Dojem navíc vylepšuje dokonalá hudební dramaturgie, která mimo jiné neváhala přidělit Thorovi místo klasicky epických instrumentálních aranží Immigrant song od Led Zeppelin (který se k nám linul už skrz trailery) a do party přibrala i syntetizátory, které by šlo bez výčitek označit za outdated. A Midgarde div se, funguje to, a jak!

Led Zeppelin a Marvel? Dokonalá kombinace!


Parodie za stovky milionů
S kapkou nadsázky by se tak dalo říci, že Thor: Ragnarok je dokonale vtipná parodie na Avangers. Se stomilionovým rozpočtem a stejnými herci. Otázkou je, jak může podobně vytržený příběh zapadnout do skládanky jménem Civil war a nakolik je takto odlehčený styl udržitelný, potažmo přenositelný na ostatní postavy. To však není otázka, která by vás měla odradit od návštěvy kina, naopak. Dost možná to je na dlouhou dobu poslední odlehčený film od Marvelu, který necílí pouze na die-hard fanoušky celé frančízy.

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Cate Blanchett, Chris Hemsworth

Filmy:
Thor

Kategorie:
Celebrity, Filmy, Filmové novinky, Právě v kinech,

Tagy:
američtí herci, americké filmy, nové filmy, filmy v kinech, Chris Hemsworth Thor, Chris Hemsworth filmy, filmové tipy, komiksové filmy, marvel, thor ragnarok, filmové recenze, recenze nových filmů, hodnocení filmů, Thor Ragnarok recenze, Thor Ragnarok hodnocení, Marvel filmy
TOPlist