Cate Blanchett

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herečka, Režisér

Věk: 55 let

Datum narození: 14.05. 1969

Místo narození: Melbourne, Victoria, Austrálie

Výška: 174 cm

Hodnocení Cate Blanchett

Přitažlivost
93% (30 hlasů) 3266.místo
Talent
96% (27 hlasů) 4081.místo
Inteligence
97% (20 hlasů) 3362.místo
Vtipnost
87% (23 hlasů) 7818.místo

Fotky Cate Blanchett (355)

Cate Blanchett nahé fotky (1)

Životopis Cate Blanchett Upravit životopis

Catherine Élise „Cate“ Blanchettová (* 14. května 1969, Melbourne, Austrálie) je australská herečka a režisérka, držitelka Oscara, ceny BAFTA a Zlatého glóbu.

Do povědomí široké veřejnosti se dostala v roce 1998 filmem Královna Alžběta (režisér Shekhar Kapur), ve kterém hraje anglickou královnu Alžbětu I. Je také velmi známá díky roli elfí královny Galadriel ve filmové trilogii Pán Prstenů a roli Katharine Hepburnové ve filmu Letec Martina Scorseseho, který jí vynesl Oscara za nejlepší ženský vedlejší výkon. Nyní je se svým manželem Andrewem Uptonem uměleckou režisérkou Sydney Theatre Company.

Biografie

Mládí

Narodila se v Ivanhoe, na předměstí Melbourne v Austrálii jako dcera australské rodačky June a Roberta „Boba“ Blanchetta, který pocházel ze Spojených států. Když jí bylo 10 let, otec jí zemřel na infarkt myokardu. Má dva sourozence – její starší bratr Bob je inženýr počítačových systémů a její mladší sestra Genevieve pracovala jako divadelní výtvarnice.

Nejprve chodila do dívčí základní školy v Ivanhoe a poté vystudovala i dívčí gymnázium v Kew na předměstí Melbourne, kde objevila své zaujetí herectvím. Později studovala ekonomiku a výtvarná umění na Melbournské univerzitě. Když jí bylo 18 let, jela na dovolenou do Egypta. Jeden z hostů hotelu v Káhiře jí nabídl, zda nechce hrát kompars v jeho filmu. Vrátila se do Austrálie a přestěhovala se do Sydney, aby mohla studovat na Národním institutu dramatického umění. Ten absolvovala v roce 1992, čímž začala její kariéra herečky.

Kariéra

Její první velkou inscenací byla hra Davida Mameta Oleanna z roku 1993, kterou hrála spolu s Geoffrey Rushem a získala za ni ocenění kritiků sydneyských divadel za nejlepší debut. Také ztvárnila Ofélii ve hře Hamlet upravené podle Company B (režisérem byl Neil Armfield) v letech 1994 a 1995 a později v dalších televizních minisériích.

Jejím prvním mezinárodním filmem se stal Paradise Road z roku 1997, ve kterém hrála australskou zdravotní sestru zajatou japonskou armádou během 2. světové války. Její první hlavní rolí byla v témže roce adaptace Oscar and Lucinda, ve které hrála po boku Ralpha Fiennese. Za ni byla nominována na cenu Australské filmové asociace (AFI) za nejlepší hlavní ženský herecký výkon, ale cena jí o vlásek unikla. Stejně ale ve stejném roce získala cenu za nejlepší vedlejší ženský herecký výkon za roli Lizzie v romantické komedii Zaplaťpánbůh potkal Lizzie.

Její první velkou rolí byla role Alžběty I. ve filmu Královna Alžběta z roku 1998, který ji vynesl nominaci na Oscara za nejlepší herečku. Cenu nakonec nezískala, ale získala cenu Britské akademie filmových a televizních umění (BAFTA) a Zlatý glóbus za nejlepší herečku ve filmovém dramatu. O rok později byla nominována na další cenu BAFTA za vedlejší roli ve filmu Talentovaný pan Ripley. Již jako uznávaná herečka si získala další vlnu příznivců, když se objevila ve filmové trilogii Pán Prstenů režiséra Petera Jacksona jako elfská královna Galadriel.

V roce 2005 získala Oscara za nejlepší ženský vedlejší výkon za roli Katharine Hepburnové ve filmu Letec režiséra Martina Scorseseho. Cate tak byla první herečkou, která získala Oscara za ztvárnění jiného držitele této ceny.

V roce 2006 se objevila po boku Brada Pitta ve filmu Babel a ve filmu Zápisky o skandálu společně s Dame Judi Dench. Za tento poslední film získala Cate svoji třetí nominaci na Oscara.

V roce 2007 získala Volpi Cup za nejlepší herečku na Benátském filmovém festivalu a Zlatý glóbus za nejlepší ženský vedlejší výkon za ztvárnění jednoho ze šesti portrétů Boba Dylana ve filmu I’m Not There. Ve stejném roce také pokračovala ve své roli Alžběty I. V pokračování filmu Královna Alžběta pojmenovaném Královna Alžběta: Zlatý věk. Na příštím předávání Cen Akademie získala dvě nominace na Oscara, včetně ocenění za nejlepší ženský výkon ve filmu Královna Alžběta: Zlatý věk a za nejlepší ženský vedlejší výkon ve filmu I’m Not There, čímž se stala jedenáctým hercem/herečkou, který získal dvě nominace v jednom roce a zároveň prvním hercem/herečkou, který získal nominaci na Oskara za pokračování role.

V roce 2007 byla uvedena na seznamu sta nejvlivnějších lidí planety časopisu Time a také byla časopisem Forbes označena za jednu z nejúspěšnějších hereček. Její další rolí byla agentka KGB Dr. Irina Spalko ve filmu Indiana Jones a království křišťálové lebky a na konci tohoto roku se objeví ve filmu Podivuhodný případ Benjamina Buttona.

V lednu 2008 podepsala společně se svým manželem tříletou smlouvu se Sydney Theatre Company jakožto umělečtí řežiséři. Kontrakty jim umožňují v každém roce tři měsíce volna, ve kterém mohou vykonávat vlastní, povětšinou herecké aktivity. Jejím režijním debutem v roce 2007 byla hra Blackbird (Kos v překladu) právě pro Sydney Theatre Company.

26. února 2008 byla jmenována členkou poroty, která nominuje účastníky Australského summitu 2020 Kevina Rudda. Byla jedinou ženskou členkou této poroty.

Osobní život

Jejím manželem je dramatik a scenárista Andrew Upton, kterého poznala v roce 1996, když hrála v inscenaci The Seagull. Nebyla to však láska na první pohled; „Myslel si, že jsem nevšímavá a já se myslela, že je arogantní,“ později uvedla Cate. „Poukazuje to na fakt, jak se člověk může mýlit, ale jak mně políbil, bylo to ono.“ Vzali se 23. dubna 2004 a 13. dubna 2008 přivedli v Sydney na svět jejich třetího syna jménem Ignatius Martin Upton.

Je patronkou Sydneyského filmového festivalu. Je také tváří luxusní kosmetiky pečující o tělo SK-II, kterou vlastní Procter & Gamble. V roce 2007 byla také zvolena velvyslancem on-line kampaně Australské nadace pro ochranu přírody, která podněcuje australany, aby zde vyjádřili své příspěvky ohledně změn klimatu.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Cate Blanchett (24)

TOP 5 záporaček z filmů od Marvelu

26.04.2024 - Zatímco studio DC staví většinu svých příběhů kolem silných záporáků jako je Joker nebo Lex Luthor, v Marvelu jsou padouši často až na druhé koleji.

5 důvodů, proč je Indiana Jones a nástroj osudu adekvátním koncem

28.07.2023 - Ačkoliv pátý Indiana Jones není vyloženým propadákem, svůj rozpočet prozatím překonal jen o pár desítek milionů.

5 brutálních smrtí z filmů o Indiana Jonesovi

12.06.2023 - Premiéra 5. Indiana Jonese se kvapem blíží. Už 29. června se dočkáme posledního filmu, ve kterém si Harrison Ford (80) nasadí na čelo ikonický klobouk.

5 nejlepších filmů a sérií, které daly vzniknout úspěšným seriálům

20.04.2023 - Natočit komerčně úspěšný film je kumšt, který se nepodaří jen tak někomu.

5 hereckých objevů roku 2022

19.12.2022 - Rok 2022 se chýlí ke konci, a ačkoliv byl pro mnohé z nás velmi náročný, přinesl s sebou i několik pozitivních momentů.

5 nejdrsnějších scén filmových záporáků

16.01.2021 - Ve většině filmů nemáte jinou možnost než fandit jejich hrdinům.

Všechny články o Cate Blanchett (24) »
TOPlist