Slavný Lou Reed, bývalý lídr Velvet Underground, zemřel!

28.10.2013

Americký hudebník a dlouholetý kamarád prezidenta Václava Havla zřejmě podlehl komplikacím po transplantaci jater! Lou Reed, který byl zakladatelem legendární skupiny Velvet Underground, zemřel ve věku 71 let v Southamptonu ve státě New York.

Lou Reed
Zdroj: Man Alive!, wikipedia.org

Lou Reed (1942-2013), který absolvoval letos v květnu náročnou transplantaci jater, na tom byl už delší dobu zdravotně velmi špatně. Média už tehdy spekulovala o tom, že legendární zpěvák je na pokraji smrti. A kvůli svým zdravotním problémům také letos v dubnu zrušil svou koncertní šňůru.

Čtěte také


Hudebník, vlastním jménem Lewis Allan Reed se narodil v newyorském Brooklynu a nejvíce se proslavil jako kytarista, zpěvák a hlavní autor rockové kapely The Velvet Underground, která existovala v letech 1965 až 1973, a kterou založil společně s Johnem Calem.

Jako hudebník kombinoval různé prvky evropské avangardní muziky a v písňových textech jako jeden z prvních otevřeně psal o sexualitě a drogách. I když The Velvet Underground nezaznamenala komerční úspěch v době své existence, skupina je dodnes označována jako jedna z nejvlivnějších skupin vůbec.

Z kapely odešel v roce 1970 a poté přesídlil do Velké Británie, kde natočil sólovou desku, na níž ho doprovázeli členové progresivní rockové kapely Yes. Tehdy také vznikly hity jako "Walk on the Wild Side" nebo "Perfect Day".

Lou Reed, který podle kritiků "spoluvytvářel základy rocku, do kterého vnesl intelektuálnější myšlenky", také zdatně experimentoval. V roce 1975 vydal experimentální desku (kritiky nazývané nejhorší album všech dob) Metal Machine Music, což bylo dvojalbum tvořenou jen hlukem a kytarovými vazbami.Jedním z velkých přátel amerického muzikanta byl zesnulý prezident Václav Havel. Lou Reed snad proto také velmi často koncertoval v České republice - naposledy zde vystoupil v roce 2012. Jeho posledním albem byla v roce 2011 společná deska s rockery z kapely Metallica, která dostala název Lulu.

Hudebník prožil téměř celý život v New Yorku a jeho hudba byla New Yorkem a jeho podsvětím do značné míry inspirována.

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Lou Reed

Interpreti:
Velvet Underground, The

Kategorie:
Celebrity, Zahraniční celebrity,

Tagy:
Celebrity, Zahraniční celebrity, americké celebrity, hudebníci, smrt celebrity, úmrtí celebrity, američtí hudebníci, zahraniční hudebníci, smrt zpěváka, muzikanti, skon celebrity, američtí muzikanti, zahraniční muzikanti, úmrtí zpěváka, Lou Reed foto, Lou Reed video, smrt hudebníka, úmrtí hudebníka, Lou Reed fotky, Lou Reed zdraví, Lou Reed transplantace jater, Lou Reed zdravotní stav, Lou Reed skon, Lou Reed úmrtí, Lou Reed smrt, Lou Reed Velvet Underground
TOPlist