Rodina je základ státu: Road movie o útěku před spravedlností!

10.10.2011

Když vám hoří půda pod nohama, není nad to udělat si rodinný výlet! Český film Rodina je základ státu natočil jako svůj čtvrtý celovečerní snímek režisér Robert Sedláček!

rodina
Foto: Bontonfilm

Libor (Igor Chmela), bývalý učitel dějepisu, který dosáhl vysokého manažerského postu ve významném finančním ústavu, si řadu let spokojeně žije společně se svou rodinou v luxusní vile na okraji Prahy. Bezstarostný život ale netrvá věčně a na povrch začnou vyplouvat machinace s penězi klientů týkající se celého vedení banky. Libor se následně ocitá pod dohledem policejních vyšetřovatelů, kteří mu začnou tvrdě šlapat na paty. Snaží se uniknout před hrozícím vězením a oddálit osvětlení celé situace své nic netušící manželce (Eva Vrbková). Rozhodne se tak pro netradiční útěk, kdy pod záminkou společné dovolené odveze celou rodinu na jižní Moravu.

Prchání před spravedlností se stane cestou plnou hledání ztracených vztahů nejen mezi „uprchlíky“, ale také s jejich spolužáky z vysoké školy (Jiří Vyorálek, Simona Babčáková), které náhodou potkávají a kteří žijí své „obyčejné“ životy v okresním městě. Po krátké době ale policie odhaluje další souvislosti včetně místa, kde se rodina nachází, což odstartuje skutečné rodinné drama a stále se zrychlující cestu – útěku před spravedlností i pod povrch vztahů v rodině.

Scenárista a režisér hraných i dokumentárních filmů Robert Sedláček (38) patří mezi nejvýznamnější filmové tvůrce současnosti a i přesto, že jeho filmy jsou diváky spíše opomíjeny, kritika si jeho díla velmi cení. Co film, to kinematografická perla. Ve svém filmovém debutu, dramatu Pravidla lži (2006), za jehož scénář získal Českého lva, zkoumal vztahy mezi členy drogové komunity, v komedi Muži v říji (2009) pranýřoval papaláštví politiků a v komedii Největší z Čechů (2010) si střílel z filmařů a komerce kolem nich.

Režisér do hlavních rolí svého nejnovějšího filmu obsadil své dvorní herce - Igora Chmelu a Evu Vrbkovou. Už ironicky znějící název Rodina je základ státu dává tušit, že tentokrát nepůjde o hřejivou rodinnou komedii, ale spíše o vyhrocené existenciální drama, které se zaměřuje na palčivé otázky české současnosti.


Čtěte také


Film "Rodina je základ státu" je zřejmě vůbec první český hraný snímek, který reflektuje fenomén „tunelování“, tedy vykrádání bank jejich manažery, které bylo určujícím jevem transformace české ekonomiky. Robert Sedláček film představil poprvé na letošní Letní filmové škole a podle prvních reakcí publika režisér téma podal s psychologickou věrohodností a bez zbytečných sentimentálních dialogů. Teď ještě aby prolomil smůlu co se týče návštěvnosti ...

České road-movie-drama Rodina je základ státu má premiéru 13. října 2011.

Fandím
10 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Simona Babčáková, Eva Vrbková, Robert Sedlácek, Igor Chmela, Jiří Vyorálek

Filmy:
Rodina je základ státu

Interpreti:
Jan Budař

Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,

Tagy:
Celebrity, herečky, České celebrity, youtube.com, youtube, české filmy, české herečky, herci, youtube video, čeští herci, čeští režiséři, režiséři, český film, Právě v kinech, Jana Janěková, Rodina je základ státu video, Rodina je základ státu film, Rodina je základ státu trailer, Simona Babčáková, Marek Daniel, Igor Chmela, Eva Vrbková, Martin Finger, Monika A. Fingerová, Jiří Vyorálek, Jan Fišar, Marek Taclík, Jan Novotný, Luděk Jelen, Jiří Strejček, Matouš Outrata, Petr Opluštil, Sylvie Krupanská, Filip Štolfa, Robert Sedláček, Robert Sedláček režie, Robert Sedláček film, Robert Sedláček drama, Rodina je základ státu foto, Rodina je základ státu fotky, Rodina je základ státu premiéra, Rodina je základ státu komedie, Rodina je základ státu ukázka
TOPlist