M. Night Shyamalan

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Režisér, producent, scénárista

Věk: 50 let

Datum narození: 6.08. 1970

Místo narození: Indie, Mahé

Výška: 180 cm

Hodnocení M. Night Shyamalan

Přitažlivost
0% (0 hlasů) Neumístněno
Talent
0% (0 hlasů) Neumístněno
Inteligence
0% (0 hlasů) Neumístněno
Vtipnost
0% (0 hlasů) Neumístněno

Fotky M. Night Shyamalan (14)

Životopis M. Night Shyamalan Upravit životopis

Manoj Nelliyattu Shyamalan, v uměleckém světě známý jako M. Night Shyamalan (malajámsky: മനോജ്‌ നെല്ലിയാട്ടു ശ്യാമളന്‍, tamilsky மனோஜ் நெல்லியாட்டு சியாமளன்; Maṉōj Nelliyāṭṭu Śyāmaḷaṉ; narozen 6. srpna 1970, Mahé, Puduččéri) je v Indii narozený americký scenárista, filmový režisér, producent a herec vedlejších rolí, známý tvorbou soudobých snímků s nadpřirozenou tématikou, které mají překvapivé vyústění vedoucí k přehodnocení charakterů postav. Příběhy často lokalizuje do prostředí okolo pensylvánské Filadelfie, kde vyrostl.

Debutem se stal v roce 1992 Praying with Anger. V té době stále studoval na New York University. Druhý film Úplně vzhůru natočil roku 1995, ale premiéra proběhla až po třech letech kvůli potížím s financováním.

Mezinárodní ohlas získal v roce 1999 až třetí snímek Šestý smysl, který zaznamenal jak komerční úspěch, tak šest nominací na Oscara, včetně kategorií za nejlepší film, nejlepší režii a nejlepší původní scénář. Následující rok měl premiéru Vyvolený, jenž obdržel kladné kritické ohlasy. Snímek z roku 2002 Znamení, v němž si zahrál roli Raye Reddyho, měl také pozitivní odborné reakce a dobrý finanční výdělek. Smíšenou odezvu přinesla mysteriózní Vesnice (2004), přestože vydělala přibližně třikrát více než byly její náklady.

Fantasy Žena ve vodě (2006) měla negativní kritiku, stejně tak se jednalo o kasovní neúspěch. Film z roku 2008 Stalo se obdržel přes komerční úspěch záporné ohlasy odborné veřejnosti. Poslední vládce větru, jehož premiéra proběhla v roce 2010, byl ve Spojených státech přijat špatně a připsal si pět anticen Zlatá malina. Přesto celosvětově vydělal téměř 320 miliónů dolarů. Snímek, na němž se podílel jako producent a autor příběhu, s názvem Devil, zaznamenal smíšenou kritiku a jeho výdělek převýšil náklady.

Osobní život

Narodil se v roce 1970 v indickém Mahé do rodiny Nelliyattu C. Shyamalana, malajalámsky mluvícího lékaře a tamilské gynekoložky Jayalakšmi. Po studiích lékařství na Jawaharlal Institute of Postgraduate Medical Education & Research v Puduččéri se rodiče rozhodli odjet v 60. letech do Spojených států. První potomek Veena se narodil ještě předtím v Indii. Stejně tak se jeho matka vrátila do Čennaje na posledních pět měsíců těhotenství, aby porodila Manoje v této zemi.

Prvních šest týdnu prožil v Puduččéri, poté s matkou odjel do pensylvánského Penn Valley, předměstí Filadelfie. Navštěvoval soukromou římskokatolickou základní školu Waldron Mercy Academy, ačkoli byl hinduista. Poté pokračoval na střední soukromé episkopální škole v Merionu. V roce 1988 získal stipendium na New York University, kde byl posluchačem Tisch School of the Arts se sídlem na Manhattanu. Absolvoval ji v roce 1992. V době studií přijal své prostřední jméno Night.

Zájem o kinematografii projevil již v dětství poté, co dostal kameru Super-8. Přestože jeho otec požadoval, aby pokračoval v rodinné lékařské praxi, matka jeho vášeň k filmu podporovala. Doma natočil 45 videí. Záběry jednoho z nich zakomponoval do úvodu Šestého smyslu. Každé DVD s jeho snímkem, vyjma Ženy ve vodě, také obsahuje ukázku těchto domácích videí.

V roce 1993 se oženil s psycholožkou Bhavnou Vaswani, spolužačkou z univerzity, se kterou má dvě dcery. Rodina žije v rozlehlém obydlí v pensylvánském Willistownu. Založil produkční společnost Blinding Edge Pictures se sídlem v Devon-Berwynu.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o M. Night Shyamalan (7)

5 průměrných filmů s vynikajícím zvratem

17.03.2021 - Opravdu skvělé filmy, na kterých byste nenašli jedinou chybičku, jsou v Hollywoodu opravdu výjimečné.

5 šílených opatření, kterými filmaři tutlali zápletky svých filmů

24.11.2020 - V dnešní digitální době je udržení jakéhokoliv tajemství téměř nadlidský úkol.

TOP 5 nejnapínavějších scén režiséra M. Night Shyamalana

08.09.2019 - Přestože vám jméno původem indického filmového tvůrce M. Night Shyamalana (49) možná nemusí nic říkat, jeho tvorbu budete znát určitě.

TOP 5 trailerů, které byly lepší než výsledný film

04.06.2019 - Studia, která vytvářejí trailery k nadcházejícím filmům, často nejsou těmi samými, která stojí za tvorbou výsledného filmu.

5 překvapivých filmových smrtí

19.10.2018 - Náhlá a neočekávaná smrt může filmové diváky opravdu zaskočit.

Po zániku Země: Sci-fi pohádka o vztahu mezi otcem a synem!

13.06.2013 - V hlavních rolích amerického filmu září Will Smith a jeho skutečný syn Jaden Smith!

Všechny články o M. Night Shyamalan (7) »
TOPlist