Lino Ventura

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec

Věk: 68 let

Datum narození: 14.07. 1919

Datum úmrtí: 22.10.1987

Hodnocení Lino Ventura

Přitažlivost
90% (426 hlasů) 5922.místo
Talent
92% (465 hlasů) 6210.místo
Inteligence
91% (447 hlasů) 5758.místo
Vtipnost
91% (401 hlasů) 5281.místo

Fotky Lino Ventura (260)

Životopis Lino Ventura Upravit životopis

Lino Ventura, rodným jménem Angiolino Giuseppe Pasquale Ventura (* 14. července 1919, Parma, Itálie - 22. října 1987, Saint-Cloud, Francie) byl francouzsko-italský filmový herec a sportovec italského původu, mistr Evropy v zápase ve volném stylu pro rok 1950 ve střední váze, muž sveřepého vzezření a citlivé duše.

Život

Pocházel z italské Parmy, nicméně už od osmi let žil se svou rodinou v Paříži, jeho otec krátce potom zemřel takže zůstal sám s matkou. V únoru 1942 dostal povolávací rozkaz, aby sloužil v italské armádě u horských myslivců, avšak krátce po nástupu na vojnu dezertoval zpět do Francie a už se do armády nevrátil. Už od 10 let se živil všelijak, kromě toho se věnoval i sportu. Krátce poté co se stal mistrem Evropy (v zápasení ve volném stylu) mu soupeř nešťastně zlomil nohu a tak musel vrcholového sportu předčasně zanechat, nicméně do konce svého života dále intenzivně sportoval rekreačně.

V roce 1954 se uchytil u filmu, jeho drsný a zároveň i velice přirozený civilní herecký projev byl velice přesvědčivý. Hned ve svém prvním filmu Nesahejte na prachy si zahrál s Jeanem Gabinem, se kterým se později velmi spřátelil. Zpočátku hrál většinou jen samé drsné a tvrdé postavy, ganstery, zločince, policisty, lidi na okraji společnosti. Postupem doby se ale vypracoval i na vynikajícího charakterního herce. Kromě francouzských filmů také hrál (díky svému původu) i v celé řadě italských filmů. Přátelil se také s šansoniérem Jacquesem Brelem, se kterým natočil snímek Daleký západ. Jeho patrně vůbec nejkvalitnější rolí se stala postava Jeana Valjeana ve snímku Ubožáci natočeném v roce 1982, za níž byl nominován na Césara. Nicméně během svého života se bránil všem cenám a oceněním i poctám, odmítl převzít i vysoké francouzské státní vyznamenání - řád Čestné legie.

Společně se svojí manželkou se velmi intenzivně věnoval charitativní činnosti. Jejich dcera Linda byla zdravotně postižená a proto se věnovali především postiženým dětem. Jeho žena Odetta le Conte v roce 1987 obdržela za svoji charitativní činnost řád Čestné legie.

Během své kariery natočil zhruba 70 filmů. I přes lákavé nabídky ale nikdy nevstoupil na divadelní jeviště, snad proto, že byl herec samouk.

Zemřel náhle v roce 1987 na infarkt.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Lino Ventura (1)

5 nejdrsnějších herců z Francie!

11.05.2018 - Francouzská kinematografie tzv. drsné školy se zdá být ve stínu americké produkce, a to zvláště v posledních desetiletích.

Všechny články o Lino Ventura (1) »
TOPlist