Josef Hlinomaz

profil
Fandím 1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec, Malíř

Věk: 63 let

Datum narození: 9.10. 1914

Místo narození: Praha, Rakousko-Uhersko

Datum úmrtí: 8.08.1978

Místo úmrtí: Jugoslávie Split

Hodnocení Josef Hlinomaz

Přitažlivost
79% (187 hlasů) 9692.místo
Talent
89% (197 hlasů) 8853.místo
Inteligence
87% (202 hlasů) 8504.místo
Vtipnost
89% (198 hlasů) 7228.místo

Fotky Josef Hlinomaz (27)

Životopis Josef Hlinomaz Upravit životopis

Josef Hlinomaz (9. října 1914 Praha – 8. srpna 1978 Split) byl český herec, novinář, ilustrátor a významný naivní malíř.

Za svůj život hrál v divadle, v televizi a zejména ve filmu desítky rolí, v převážné většině případů se jednalo o menší či o vedlejší role nebo o role epizodní. Nicméně jeho neobyčejně zemitý a osobitý umělecký projev i charakteristický herecký styl ho předurčoval zejména pro role komické ba přímo parodické. Nezapomenutelná zůstává mimo jiné jeho role smradlavého Grimpa v divadelním představení v Brdečkově muzikálovém kusu Limonádový Joe aneb koňská opera, kterou si pak zopakoval i ve stejnojmenném filmu (trojici filmových padouchů s ním tehdy ztvárnili Waldemar Matuška a Karel Effa). Ztvárnil mnoho podobných rázovitých postav z lidu, hrál i v oblíbeném televizním seriálu Chalupáři a v dalších televizních filmech. Je také znám jako naivní malíř, kde ztvárňoval často náměty ze světa divadla, varieté, cirkusu a umění vůbec. Jeho naivistické obrazy jsou dnes ozdobou nejedné renomované galerie.

Životopis

Narodil se v rodině hudebního skladatele a pedagoga Václava Hlinomaze. Mládí strávil v Dobříši a Příbrami, kde studoval reálné gymnázium a ochotnicky hrál divadlo. Po svém otci zdědil výrazné umělecké vlohy hudební, herecké i výtvarné. Po maturitě nejprve dva roky studoval malířství na uměleckoprůmyslové škole, ale po neshodách s tamními pedagogy přešel na studium herectví na dramatickém oddělení pražské konzervatoře, kterou absolvoval v roce 1940. Zpočátku své herecké dráhy vystřídal řadu oblastních divadel, často hrával i po estrádách. V sezóně 1941/1942 hrál na Kladně, 1942/1943 ve Východočeském divadle, 1943/1944 v Plzni, v roce 1944 hostoval v Divadle na Vinohradech a to až do uzavření divadel nacisty. Po válce byl znovu angažován na Kladně (1945/1946), v sezóně 1946/1947 v Realistickém divadle, dva další roky působil v Divadle satiry. Od roku 1949 do roku 1950 byl angažován v pražském Národním divadle. Po jedné sezóně mimo divadlo působil v období 1951 až 1955 v Divadle estrády a satiry (pozdější Divadlo ABC) .

Od roku 1958 až do své smrti pak působil v hereckém souboru Filmového studia Barrandov.

Zemřel během dovolené v jugoslávském Splitu ve věku nedožitých 64 let.

Umělecké zhodnocení

Jeho herecký projev byl velmi zemitý a realistický, působil velmi živelným, leckdy až improvizovaným dojmem. Nicméně byl to projev ozdobený výrazným hlasem, velmi dobrou mimikou jakož i výrazným pohybovým nadáním, na němž spočívalo jeho zvláštní osobité klaunství i nesporné osobní kouzlo, jímž oplýval.

Tak jako bylo osobité jeho originální herectví, byly velice osobité i jeho poeticko surrealistické obrazy, které se vyznačovaly velkou dávkou humoru, poezie a humorně laděné fantazie. Kromě naivního malířství se také věnoval knižním ilustracím, ilustroval například Poláčkův román Bylo nás pět a další knihy. Přispíval také svými články a fejetony do různých novin a časopisů.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Josef Hlinomaz (0)

Všechny články o Josef Hlinomaz (0) »
TOPlist