José Carreras

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Zpěvák

Věk: 71 let

Datum narození: 5.12. 1946

Místo narození: Španělsko, Barcelona

Člen skupiny: The Three Tenors

Žánry: mužské vokály , španělská , jednoduchá na poslech , opera , zpěv

Hodnocení José Carreras

Přitažlivost
78% (11 hlasů) 9833.místo
Talent
91% (7 hlasů) 6644.místo
Inteligence
83% (9 hlasů) 9704.místo
Vtipnost
86% (7 hlasů) 8359.místo

Fotky José Carreras (1)

Videoklipy José Carreras (171)

Písně José Carreras (1013)

Všechny písně José Carreras (1013) »

Diskografie José Carreras (35)

Životopis José Carreras Upravit životopis

Josep Carreras, (5. prosince 1946 v Barceloně, Katalánsko, Španělsko), známější jako José Carreras, je známý španělský operní pěvec-tenorista, proslavený svými interpretacemi děl Giuseppe Verdiho a Giacoma Pucciniho. Slávu získal díky své účasti mezi "Los Tres Tenores" (Tři tenoři) společně s Plácidem Domingem a Lucianem Pavarottim.

Životopis

José Carreras projevoval své hudební nadání od dětství. V osmi letech měl své první veřejné vystoupení s árií La donna è mobile ve španělském rozhlase. V jedenácti letech se objevil poprvé v barcelonském Liceu jako mladý soprán v roli vypravěče v opeře Manuela de Fally El retablo de Maese Pedro a v malé roli v druhém dějství opery Bohéma.

Během dospívání Carreras studoval na barcelonské konzervatoři Conservatorio Superior de Música del Liceo. Debutoval v roce 1970 v Barceloně jako Ismael ve Verdiho opeře Nabucco a v opeře Norma; zde upoutal pozornost protagonistky, slavné sopranistky Montserrat Caballé, která ho pozvala k účasti na představení opery Lucrezia Borgia - to byl první velký Carrerasuv úspěch. Znovu s Caballé zpíval v roce 1971 v opeře Marie Stuartovna v Londýně. Oba zpěváci se v budoucnu setkali v představeních mnoha dalších oper.

V roce 1972 vystoupil v USA v roli Pinkertona v opeře Madame Butterfly. V roce 1973 pak v Londýně a v roce 1974 ve Vídni v opeře La Traviata. V 28 letech již Carreras zpíval v 24 operách. v roce 1978 zpíval Dona Carlose ve stejnojmenné opeře na festivalu v Salzburku s dirigentem Herbertem von Karajanem.

V roce 1984 přijal Medalla d'Or de la Generalitat de Catalunya (Zlatá medaile katalánské vlády).

V roce 1986 vystoupil jako herec v roli tenora Juliána Gayarra ve filmu Romanza final (Gayarre), který režíroval José María Forqué.

V roce 1987, na vrcholu kariéry, mu byla diagnostikována leukémie; lékaři mu dávali jen malou šanci na vyléčení a přežití. Po tvrdé léčbě (včetně radioterapie, chemoterapie a autotransplantace kostní dřeně, se mohl Carreras opět vrátit na svou profesionální uměleckou dráhu. V roce 1988 založil Fundación Josep Carreras contra la leucemia (Nadace José Carrerase proti leukemii), která ekonomicky podporuje výzkum leukémie a která udržuje banku dárců kostní dřeně.

V roce 1990 má José Carreras mezinárodní debut v Caracallových lázních společně s Plácidem Domingem a Lucianem Pavarottim.

V roce 1991 byl vyznamenán cenou Premio Príncipe de Asturias de las Artes.

13. září 2002 slavnostně otevřel v městě San Juan de Alicante náměstí na počest aktivit realizovaných v boji proti leukémii.

22. září 2006 slavnostně otevřel v městě Fuenlabrada divadlo, které nese jeho jméno.

17. června 2008 oslavil vystoupením v Teatre del Liceu v Barceloně padesát let od svého debutu na tomto jevišti.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o José Carreras (0)

Všechny články o José Carreras (0) »
TOPlist