Iggy Pop

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 1 názor

Povolání: Herec, Zpěvák

Věk: 77 let

Datum narození: 21.04. 1947

Místo narození: USA, Michigan

Výška: 171 cm

Člen skupiny: Stooges, The

Žánry: alternativní , rock , punk , klasický rock , proto-punk

Hodnocení Iggy Pop

Přitažlivost
60% (3 hlasů) 14287.místo
Talent
97% (3 hlasů) 3909.místo
Inteligence
90% (3 hlasů) 6412.místo
Vtipnost
87% (3 hlasů) 8081.místo

Fotky Iggy Pop (367)

Iggy Pop nahé fotky (16)

Videoklipy Iggy Pop (269)

Písně Iggy Pop (563)

Všechny písně Iggy Pop (563) »

Diskografie Iggy Pop (71)

Celá diskografie Iggy Pop (71) »

Životopis Iggy Pop Upravit životopis

Iggy Pop(* jako James Newell Osterberg, Jr. 21. dubna, 1947 v Muskegonu, stát Michigan, USA) je americký punk rockový zpěvák a občasný herec (Kafe a Cigára).

Přestože měl jen omezený komerční úspěch, Pop je považovaný za jednoho z největších vzorů punk rocku a jeho příbuzných stylů. Někdy je také nazýván jako Kmotr Punku nebo Rockový Leguán, a je také velice proslulý svou dynamikou na podiu.

Pop byl zpěvákem kapely The Stooges z přelomu 60. a 70. let která měla velký vliv na podobu hard rocku a počátky punku (mezi fanoušky Stooges patřili i Ramones). The Stooges se neblaze proslavili svými koncerty na kterých Pop skákal z pódia (tímto byl objeven tzv. „stage diving“), s hrudí pomazanou syrovým masem a někdy také burákovým máslem nebo pořezaný rozbitými lahvemi. Mnoho pozdějších zpěváků tyto Popovy kousky imitovalo.

Ačkoli už nebyl tak divoký jako za časů Stooges, Pop byl střídavě úspěšný jako sólový zpěvák 25 let. Mezi jeho nejznámější písničky patří například „Lust for Life“, „I'm Bored“ nebo „The Passenger“ (založená na básničce od Jima Morrisona).

V roce 2010 byl Iggy se skupinou The Stooges zařazen do Rock'n'rollové síně slávy (The Rock ’n’ Roll Hall of Fame). V současnosti Iggy Pop žije ve svém domě se svou manželkou Nina Inu v Miami, Florida, USA. Iggy rád řidí svoje Ferrari F430 a i přes občasné přestávky stále koncertuje. V červnu 2010 hrál v kanadském Torontu na festivalu NXNE a téhož roku i koncertoval v Evropě.

Kariéra

V roce 1964 začíná ve sk. Iguanas a to jako bubeník (vyšel 1 singl). Roku 1965 odchází už jako zpěvák do detroitské R&B skupiny The Prime Movers. V té době si dává přezdívku Iggy Pop. Až v roce 1967 zakládá legendární skupinu The Psychedelic Stooges (následně Iggy & The Stooges) a to ve složení Iggy Pop - voc, Ron Asheton - g, bg, voc, Scott Asheton - dr, Dave Alexander - bg. První album produkoval John Cale a vedlo si poměrně dobře. Následuje rok 1970 a personální změny v kapele: v létě přicházejí S. Mackay, B. Cheatham a J. Williamson, už po měsíci však Cheatham kapelu opouští, spolu s D. Alexandrem. Novým členem je Z. Zettner, záhy vystřídaný Reccou.

V následujícím roce se ale kapela rozpadá, když jednou z příčin jsou drogy (Iggy se léčí na Floridě). 1972 dochází k obnovení Stooges ve složení Iggy Pop, R. Asheton, S. Asheton, (J. Williamson), Scott Thurston - keyb. V té době používali název Iggy Pop & The Stooges. Kapela se ale po dvou letech opět rozpadá (1973 - J. Williamsona nahradil S. Thurston). V roce 1975 se Iggy opět léčí a v té době mu pomáhá jeho přítel David Bowie a jejich spolupráce je oboustranná, když se Pop objeví i na Bowieho albu Low.

Velmi ceněné album Idiot, které je obvykle označováno za první sólovou desku. Roku 1979 se v Iggyho koncertní kapele objevují m.j. Glen Matlock (ex - Sex Pistols), Jackie Clark (ex - Ike & Tina Turner) a S. Thurston. Na albu New Values (1979) se podílejí S. Thurston, S. Asheton, J. Williamson a Fred “Sonic” Smith (g). Deska Soldier (1980) je velmi ceněna a mezi muzikanty se tu objevují m.j. Barry Andrews ze skupiny XTC, D. Bowie, členové skupiny Simple Minds - Ivan Král a G. Matlock.

1981 se Iggy Pop prosazuje tanečním hitem Bang Bang. O rok později spolupracuje s Chrisem Steinem na hudbě k filmu Rock´n´Rule a v roce 1985 účinkuje ve filmu Sid a Nancy (o rok později hraje i ve filmu Barva peněz). á první větší hit - Real Wild Child (cover verze písně Johnnyho O´Keefa z roku 1957).

Album Instinct (1988) produkoval Bill Laswell a spolupracoval na něm Steve Jones (ex - Sex Pistols). Ztvárnil hlavní úlohu ve filmu Cry Baby (1990) a hraje též ve filmu Hardware. Poměrně dobře si vedlo album Brick By Brick (1990) včetně singlu Candy (duet s Kate Piersonovou ze skupiny B-52´s).

V roce 2009 Iggy natočil album Préliminaires, na kterém se překvapivě odklonil od punku k jazzu a blues.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Iggy Pop (5)

Jako malí kluci: Když si hraje padesátník a jeho budoucí zeťák!

28.06.2013 - Francouzská komedie vypráví o dvou mužích, kteří se znovu vrátili do puberty!

Arthur a souboj dvou světů: Poslední pohádková bitva vzplála!

09.11.2011 - Do českých kin přichází závěrečný díl francouzské trilogie o Říši Minimojů!

Legendární festival Open Air Trutnov odstartoval!

18.08.2011 - Jeden z nejstarších festivalů v Česku začal neoficiálně už včera vzpomínkovým koncertem!

Nejošklivější celebrita podle Britů: Iggy Pop!

07.05.2010 - Magazín o plastické chirurgii sestavil žebříček nej oblud mezi celebritami!

Všechny články o Iggy Pop (5) »
TOPlist