Glenn Close

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herečka

Věk: 73 let

Datum narození: 19.03. 1947

Místo narození: USA, Connecticut, Greenwich

Výška: 165 cm

Hodnocení Glenn Close

Přitažlivost
80% (1 hlasů) 9575.místo
Talent
80% (1 hlasů) 11806.místo
Inteligence
80% (1 hlasů) 10908.místo
Vtipnost
80% (1 hlasů) 10359.místo

Fotky Glenn Close (89)

Životopis Glenn Close Upravit životopis

Glenn Close (* 19. března 1947 Greenwich, Connecticut, USA) je americká herečka a zpěvačka. Vyhrála dvakrát Emmy i Zlatý glóbus, třikrát Tony Award, byla nominovaná pětkrát na Oscara, osmkrát na Emmy a na devět Zlatých glóbů.

Životopis

Narodila se Bettine a Williamu Closeovým. Její otec působil v Belgickém Kongu a sloužil jako osobní lékař prezidenta Mobutu Sese Seko. Oba její rodiče pocházeli z prominentních rodin. Její předkové pomáhali v 17. století zakládat její rodné město. Její děd z otcovy strany byl manželem dědičky velké společnosti vyrábějící cereálie Post Cereals. Je zároveň příbuznou režiséra a scenáristy Prestona Sturgese a hereček Diny Merrill a Brooke Shields.

Studovala prestižní internátní školu v Connecticutu a pak College of William and Mary ve Virginii.

Herecká kariéra

Během své dlouhé kariéry se uplatnila jako všestranná herečka a umělkyně. Nejlépe známa je díky rolím markýzy de Merteuil ve filmu Nebezpečné známosti a psychotické knižní editorky Alex ve filmu Osudová přitažlivost, za obě tyto role byla také nominována na Oscara za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Další nominace, tentokrát ve vedlejší roli, jí přinesli filmy Přirozený talent, Velké rozčarování a Svět podle Garpa.

V devadesátých letech začala hrát také televizní role. Ty jí vynesly celkem osm nominací na Emmy (jednou vyhrála) a devět Zlatých glóbů (dvakrát vyhrála). Objevila se také v komediálním dramatu Noviny, jako první dáma USA v parodii Mars útočí!, jako Cruella de Vil ve filmu 101 dalmatinů a jeho pokračování 102 dalmatinů, jako viceprezidentka USA prezidenta, kterého ztvárnil Harrison Ford v Air Force One. Úspěch získala také díky televizní tvorbě – muzikál Jižní Pacifik, seriály The Shield a Patty Hewes: Nebezpečná advokátka (angl. Damages).

Sklízí úspěchy také na Broadwayi. Jednou z jejích nejúspěšnějších broadwayských rolí je Norma Desmond v muzikálu Andrewa Lloyda Webbera Sunset Boulevard, za kterou získala i Tony Award v roce 1994. Tuto roli má také v roce 2008 ztvárnit ve filmu podle muzikálu. Kromě ceny za Sunset Boulevard získala cenu Tony také za The Real Thing a Death and the Maiden.

Osobní život

V únoru 2006 se provdala za svého dlouholetého přítele Davida E. Shawa. Předtím byla vdaná již dvakrát – za Cabota Wadea a Jamese Marlase. Má jednu dceru – Annie Maude Starke (* 26. dubna 1988) z předchozí vztahu s Johnem Starkem. Close finančně podporovala prezidentskou kampaň demokratických kandidátů, např. Hillary Clinton, John Edwardse, Howarda Deana nebo Baracka Obamy.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Glenn Close (2)

5 zajímavostí z udílení letošních Oscarů

27.02.2019 - Letošní udílení Cen Akademie je už za námi a většina vítězů má své zlaté sošky už dávno vystavené.

7 vítězů Zlatých Glóbů 2019

08.01.2019 - Nový rok sotva začal a už tu máme první udílení prestižních filmových cen.

Všechny články o Glenn Close (2) »
TOPlist