Film Alois Nebel bude bojovat za Česko o Oscara!

26.09.2011

Snímek režiséra Tomáše Luňáka získal nejvíce hlasů od členů České filmové a televizní akademie! ČFTA, která za Česko rozhoduje o nominaci na Cenu Americké Akademie filmových umění a věd v kategorii „Nejlepší cizojazyčný film“, poslala do klání právě tento netradiční film.

nebel
Foto: aloisnebel.cz

 

Filmové drama Alois Nebel, které má premiéru 29. září, splnil podmínku nominace takříkajíc na poslední chvíli. Americká akademie totiž přijímá díla, která mají datum premiéry v rozmezí od 1. října 2010 do 30. října 2011. Členové ČFTA českého kandidáta vybírali mezi 38 snímky, ale o vítězi se nakonec rozhodovalo de facto jen mezi šesti filmy.

Nejvíce hlasů od členů ČFTA získaly tyto snímky (v abecedním pořadí) - Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka, Habermannův mlýn režiséra Juraje Herze, Lidice režiséra Petra Nikolaeva, Občanský průkaz režiséra Ondřeje Trojana, Odcházení režiséra Václava Havla a Přežít svůj život režiséra Jana Švankmajera. 

Komiksový Alois Nebel má už za sebou jeden velký úspěch - byl přijat do soutěže benátského filmového festivalu, kde sklidil slušné ovace, i když byl zahraničnímu publiku trochu nesrozumitelný svým zakotvením v česko-německém prostoru. 

Navíc po výtvarné stránce jde o zcela výjimečný film a tvůrci i akademici se domnívají, že by mohl uspět jako obdobně koncipovaný izraelsko-německý snímek Valčík s Bašírem, který svého času nominaci na Oscara získal. Alois Nebel byl totiž vytvořen technikou tzv. rotoskopie, kdy byly nejprve natočeny hrané scény s herci a ty pak dodatečně animovány.


Čtěte také


Producent Pavel Strnad doufá, že se jeho počinu na Oscarech povede stejně dobře jako Ostře sledovaným vlakům, když už v tom filmu mají "nádraží, vlaky a Václava Neckáře". Známý zpěvák, který si v roce 1966 zahrál hlavní roli v oscarovém filmu Jiřího Menzela, totiž nazpíval k Aloisi Nebelovi ústřední píseň ...

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Miroslav Krobot

Filmy:
Alois Nebel

Interpreti:
Priessnitz

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Celebrity, herečky, České celebrity, youtube, české filmy, české herečky, herci, youtube video, youtube com, čeští herci, čeští režiséři, režiséři, český film, nový český film, Alois Nebel video, Alois Nebel trailer, Alois Nebel film, Alois Nebel ukázka, Alois Nebel večírek, Bio Oko, Karel Roden nejml., Priessnitz hudba, Priessnitz večírek, vánoční večírek, Prouza Priessnitz, rotoscoping, tomáš luňák video, Tomáš Luňák režie, komiks, český komiks, Alois Nebel v mlze, Jaroslav Rudiš, Jaromír 99
TOPlist