Českým zástupcem na festivalu ve Varech bude "reality show" Polski film!

06.06.2012

V hlavní soutěži se utká celkem dvanáct snímků v čele s českým snímkem Polski film režiséra Marka Najbrta. V něm se čtveřice kamarádů a dnes už populárních herců pokusí vrátit do svých studentských let. Sami sebe si zde zahráli Tomáš Matonoha, Pavel Liška, Marek Daniel a Josef Polášek.

dva
Dva nula
Foto: kviff.com

V boji o Křišťálový glóbus se na letošním karlovarsském filmovém festivalu utkají samé silné snímky, a tak Polski film rozhodně nemá pozici favorita. Jedním z nich bude třeba Román o jednom masakru režiséra Marka Tullia Giordany, který rekonstruuje dosud nevyšetřený výbuch v jedné milánské bance z konce šedesátých let a pátrá po jeho politickém pozadí.

Slavný polský režisér Jan Jakub Kolský v Karlových Varech představí snímek Zabít bobra. K favoritům hlavní soutěže bude určitě patřit íránské drama Poslední krok režiséra a herce Aliho Mosaffy, které se opírá o příběh podivného milostného trojúhelníku a především o výkon Leily Hatami, kterou jsme mohli vidět v cenami ověnčeném Rozchodu Nadera a Simin.

Hned dva filmy z hlavní soutěže – řecké existenciální drama Chlapec pojídající ptačí zob, a portugalský filozofický western Na slaměné cestě – pak s uměleckým odstupem, ale o to intenzivněji portrétují situaci v zemích, které současná globální hospodářská krize zasáhla snad nejvíce.

polski
Polski film
Foto: kviff.com

Soutěžní sekci pak doplní zástupci mexické (Nashledanou, tati), rakouské (Tvoje krása nemá cenu...), japonské (Obchod na konci světa), kanadské (Kamion), norské (Henrik) a španělské (Ukamenování svatého Štěpána) filmařské školy.

Dramaturgickou proměnou prošla soutěžní sekce Na východ od Západu, v níž jsou letos poprvé soustředěny výhradně premiéry prvních či druhých filmů talentovaných tvůrců ze střední a východní Evropy.

Čtěte také

Z českých filmů se zde představí letošní vítěz Českých lvů Poupata Zdeňka Jiráského nebo slovensko-český snímek Až do města Aš, debut režisérky Ivety Grófové, jenž celou sekci v Karlových Varech zahájí. Polodokumentárním způsobem v něm sledujeme mladičkou Romku, která se vydává z Bardejova až do Aše, aby zde našla práci a nový život.

Českou koprodukcí je také polský film Yuma, který se odehrává na polsko-německém pomezí a popisuje příběhy mladých pašeráků zboží z konce osmdesátých let. Maďarské psychologické drama Drazí zrazení přátelé se pro změnu dotýká tématu udávání a donášení za bývalého režimu.

Řadu zajímavých snímků nabídnou i soutěžní sekce Fórum nezávislých a Dokumenty - třeba v kinech uváděný Soukromý vesmír, časosběrný projekt Heleny Třeštíkové, která 37 let sledovala osudy jedné obyčejné rodiny.

Druhým českým dokumentem v soutěži je Dva nula z dílny tvůrců České rapubliky Pavla Abraháma a Tomáše Bojara. Jedná se o svérázný portrét různých profesí a charakterů během fotbalového zápasu Sparta – Slavia.

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, který vstupuje už do svého 47. ročníku, se uskuteční v termínu od 29. června do 7. července 2012.

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Marek Najbrt, Helena Třeštíková

Filmy:
Polski film

Kategorie:
Filmy,

Tagy:
Celebrity, Zahraniční celebrity, České celebrity, české filmy, karlovy vary, herci, festivaly, zahraniční filmy, čeští herci, zahraniční režiséři, čeští režiséři, režiséři, filmaři, karlovarský festival, Filmové festivaly, dokumenty, české dokumenty, čeští filmaři, zahraniční dokumenty, zahraniční filmaři, Karlovy Vary 2012, MFF Karlovy Vary 2012, Polski film trailer
TOPlist