Český lev 2012 aneb Kdo bude vítězem filmových cen?

02.03.2013

Dnes večer se již podvacáté koná ve Velkém sále pražského paláce Lucerna udílení cen Český lev! Hlavním favoritem je "vesnické drama" Čtyři slunce, které má své zástupce ve dvanácti kategoriích, ale sázkaři věří spíše na vítězství "noir-detektivky" Ve stínu!

jan
Jan Budař jako Bejby z filmu Šakalí léta ...
Foto: VAC

Celkem bude v jubilejním dvacátém ročníku vyhlášeno patnáct kategorií Českých lvů (třináct za rok 2012, Český lev za Mimořádný přínos české kinematografii pro filmového architekta Karla Černého a Český lev pro Divácky nejúspěšnější český film roku).

Během hlavního večera, který bude moderovat herec a zpěvák Jan Budař, se dozvíme, jaké české filmy uvedené do kin v loňském preferuje Česká filmová a televizní akademie. Leccos naznačily nominace, ale favorit není nikdy prorokem, a navíc členové ČFTA mají smysl pro "udržování" několika tradic ...

Čtěte také

Film Ve stínu by mohl získat cenu za nejlepší film i režii, zatímco za scénář poputuje Český lev spíše do rukou Bohdana Slámy, popř. zvítězí černý kůň Dušan David Pařízek za Odpad město smrt.

Co se týče hereckých kategorií, má Ivan Trojan Lva za hlavní herecký výkon skoro jistý, ačkoliv není vyloučeno, že si pro sošku nakonec dojde Miroslav Krobot

Ondřej Vetchý by si za vedleší herecký výkon Lva (po několika nominacích) už také zasloužil, ale akademie možná podlehne kouzlu světovosti a dle v duchu tradici "jeden Lev pro cizince" ocení Sebastiana Kocha. 


A pokud se akademie rozhodne pokračovat v tradici udílení cen in memoriam, a v tradici "jeden Lev pro nejstaršího herce či herečku", tak ocenění za za vedlejší herecký výkon dostane Jiřina Jirásková, která zemřela začátkem ledna a ze Lva za hlavní herecký výkon se bude těšit Jiřina Bohdalová.

Čtěte také

Jak známo, Česká filmová a televizní akademie už v minulosti několikrát překvapila, takže není vyloučeno, že nakonec jako nejlepší snímek opravdu vyhraje hlavní favorit Čtyři slunce. Panuje však všeobecné přesvědčení, že v technických kategoriích bude úspěšnější film Ve stínu.

Je totiž nanejvýš pravděpodobné, že tentokrát se ČFTA ve větší míře shodne s výsledky Cen české filmové kritiky, která za nejlepší film označila právě detektivku Ve stínu ... Dost spekulování - uvidíme večer!

Tipy ShowBiz.cz

Nejlepší film: Ve stínu

Nejlepší režie: David Ondříček (Ve stínu)

Nejlepší scénář: Bohdan Sláma (Čtyři slunce)

Nejlepší kamera: Adam Sikora (Ve stínu)

Nejlepší herečka v hlavní roli: Gabriela Míčová (Odpad město smrt)

Nejlepší herec v hlavní roli: Ivan Trojan (Ve stínu)

Nejlepší herečka ve vedlejší roli: Jana Plodková (Polski film)

Nejlepší herec ve vedlejší roli: Ondřej Vetchý (Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka)

Nejlepší hudba: Jan P. Muchow, Michal Novinski (Ve stínu)

Nejlepší střih: Michal Lánsky (Ve stínu)

Nejlepší zvuk: Jakub Čech, Tomáš Zůbek, Marek Hart (Polski film)

Nejlepší dokumentární film: Láska v hrobě (David Vondráček)

Nejlepší výtvarné řešení: Ve stínu (Jan Vlasák – architekt, Jarmila Dittrichová-Konečná – kostýmní výtvarnice, Lukáš Král – umělecký maskér)

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Jan Budař, Petr Vachler

Kategorie:
Celebrity, České celebrity,

Tagy:
Celebrity, České celebrity, youtube, herci, Lucerna, youtube video, youtube com, moderátoři, čeští herci, čeští moderátoři, filmové ceny, Český lev, filmová ocenění, ČFTA, Česká filmová a televizní akademie, výroční filmové ceny, Jan Budař foto, Jan Budař český lev, Jan Budař moderování, Jan Budař hlavní večer, nominace na Českého lva, upoutávka video, upoutávka, Český lev 2012, Jan Budař fotky, hlavní večer, hlavní večer českého lva 2012
TOPlist