Ceny české filmové kritiky ovládlo drama Ve stínu!

28.01.2013

Snímek režiséra a producenta Davida Ondříčka se stal nejlepším filmem roku 2012! Drama z padesátých let Ve stínu si při sobotním vyhlašování v pražském Divadle Archa odneslo ceny v kategoriích nejlepší film, nejlepší režie, nejlepší kamera, nejlepší původní hudba a nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli pro Ivana Trojana.

stin
Ivan Trojan ve filmu Ve stínu
Foto: Falcon

Ceny české filmové kritiky, jimiž novináři a publicisté upozorňují na nejlepší celovečerní hrané a dokumentární filmy roku, byly vyhlášeny už potřetí. Ocenění chce být protiváhou Českých lvů, které podle kritiků mnoho dobrých filmů opomíjejí a dávají přednost jen diváckým hitům.

Čtěte také

Hlasující kritici hodnotili 30 hraných titulů a 15 dokumentů, které měly distribuční premiéru v roce 2012. Jako favorité do hlavního večera nastupovaly snímky Ve stínu Davida Ondříčka a Čtyři slunce režiséra Bohdana Slámy, které měly po osmi nominacích.

Zatímco fim Ve stínu nakonec bodoval pětkrát, tragikomedie Čtyři slunce získala "jen" dvě ceny - za nejlepší scénář pro Bohdana Slámu a nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli pro Kláru Melíškovou.

Druhý velký favorit - fotbalová komedie Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka režiséra Jana Prušinovského uspěla jen díky Ondřeji Vetchému, který dostal cenu za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli.

Filmová adaptace divadelní hry Odpad město smrt natočená Janem Hřebejkem uloupila cenu za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli pro Gabrielu Míčovou. 

Cenu RWE pro objev roku převzal slovinský režisér a absolvent pražské FAMU Olmo Omerzu za film o ztrátě dětské nevinnosti Příliš mladá noc. Nejlepším dokumentem roku se stal snímek Láska v hrobě režiséra Davida Vondráčka, který pojednával o vztahu dvou bezdomovců žijících na hřbitově.

VÝSLEDKY CEN ČESKÉ FILMOVÉ KRITIKY 2012

Nejlepší film: Ve stínu - producent Lucky Man Films

Nejlepší dokumentární film: Láska v hrobě - producent Yekot Film, režie David Vondráček

Nejlepší režie: David Ondříček (Ve stínu)

Nejlepší kamera: Adam Sikora (Ve stínu)

Nejlepší scénář: Bohdan Sláma (Čtyři slunce)

Nejlepší původní hudba: Jan P. Muchow, Michal Novinski (Ve stínu)

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli: Ivan Trojan (Ve stínu)

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Ondřej Vetchý (Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka)

Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli: Gabriela Míčová (Odpad město smrt)

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli: Klára Melíšková (Čtyři slunce)

Cena RWE pro objev roku: Olmo Omerzu (Příliš dlouhá noc)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Anna Geislerová, Klára Melíšková, Ondřej Vetchý, Ivan Trojan, David Ondříček

Filmy:
Čtyři slunce, Ve stínu

Kategorie:
Filmy,

Tagy:
Celebrity, herečky, České celebrity, české herečky, herci, čeští herci, čeští režiséři, režiséři, filmové ceny, filmová ocenění, kritici, filmoví kritici, čeští kritici, Čtyři slunce trailer, ceny české filmové kritiky, Ve stínu trailer, Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka, Okresní přebor – poslední zápas Pepika Hnátka trailer, ceny filmové kritiky, nominace na ceny kritiky, ceny kritiky
TOPlist