7 zajímavostí z natáčení komiksových filmů z první fáze MCU
16.11.2018
Superhrdinské filmy komiksového studia Marvel se v současnosti oficiálně dělí do tří fází. Ta první obsahuje filmy, které MCU (Marvel Cinematic Universe) odstartovaly, takže se sem řadí všechny snímky od prvního Iron Mana z roku 2008 až po první film o Avengers, který šel do kin v roce 2012. Druhá fáze začíná třetím Iron Manem a končí prvním Ant-Manem z roku 2015 a ve třetí fázi se nacházíme nyní, a ta by měla skončit nadcházejícími Avengery, připravovanými na příští rok.
My jsme se proto rozhodli, že si pro vás připravíme takový miniseriál, ve kterém vám postupně představíme zajímavosti z natáčení všech dosavadních fází. Nejlepší bude, když to vezmeme pěkně popořádku a začneme první fází, která položila základy tomuto multimiliardovému komiksovému impériu.
7. „Odfláknutý“ Iron Man
Nejenže první Iron Man téměř vlastnoručně odstartoval celé MCU, ale vysloužil si i skvělé hodnocení, a to jak u komiksových nadšenců, tak u filmových kritiků. Spousta fanoušků Marvelu tento snímek (i když pravda s notnou dávkou nostalgie) stále považuje za jeden z nejlepších filmů celé série. Když ale vezmete v potaz, jak celé natáčení začínalo, jsou tyto úspěchy o to víc šokující.
Možná vás to překvapí, ale produkce filmu začala bez hotového scénáře. Ano čtete správně, velká část filmu je proto improvizací a mnoho scén tak bylo natáčeno na více různých způsobů. Zdá se však, že se tento postup režisérovi Jonu Favreau (52) skutečně vyplatil, protože úspěchy a celkový vliv jeho filmu jsou dnes nedozírné. To není špatný výkon filmu, o kterém Jeff Bridges (68) prohlásil, že je to „studentský film za 200 milionů dolarů“.
6. Nekonečná animace
Přestože šel Neuvěřitelný Hulk do kin jen několik měsíců po Iron Manovi a zahrnoval takové hvězdy jako je Edward Norton (49), Liv Tyler (41) nebo Tim Roth (57), skutečně prorazit se podařilo jen snímku o géniovi, miliardáři, filantropovi a playboyi v jedné osobě – Tonym Starkovi.
Nemělo by se však zapomínat na ambice, které film o kliďasovi, proměňujícím se v zuřící zelené monstrum, nesporně měl. Stačí se podívat na obdivuhodné efekty, které tento snímek z roku 2008 obsahoval. Když vezmete v potaz Hulkovy transformace, mnohé akční scény plné výbuchů či finální souboj mezi dvěma monstry, možná vás překvapí, které scény daly animátorům nejvíce zabrat.
Byly to totiž záběry, které zahrnovali radioaktivní krev Bruce Bannera. Ten první se točil kolem padající kapky krve, která vědci ukápne do limonády, kterou později vypije Stan Lee. Druhý se pak odehrál v momentě, kdy Banner na své krvi testuje nový lék. Tvorba obou scén tak trvala přes rok, a ty se tak staly těmi nejnáročnějšími, které se ve filmu objevily.
5. Mickey Rourke financoval Whiplashe
Někteří herci berou své role až příliš vážně, což se někdy vyplatí a někdy to má spíše opačný efekt. V případě Whiplashe, kterého v druhém Iron Manovi ztvárnil Mickey Rourke (66) šlo však bohužel o druhou variantu. Jeho postava je totiž jedním z nejslabších padouchů, kteří se v celém MCU objevili. Zdá se ale, že to není hercova vina. Spíše naopak.
Rourke byl totiž své roli natolik oddaný, že do ztvárnění ruského vědátora Ivana Vanka investoval nemalý balík peněz. Nejenže si koupil onoho papouška, který se stal jednou z hlavních Whiplashových motivací, ale také si pořídil zlaté zuby, které ho přišly na téměř dvacet tisíc dolarů, a dokonce strávil tři měsíce v Rusku, kde piloval svůj přízvuk.
Rourke chtěl také údajně udělat z Whiplashe zajímavější postavu, která by byla mnohem víc než plochý padouch toužící po pomstě, ale jeho snahy prý studio Marvel bohužel kategoricky odmítalo.
4. Elon Musk jako reálný Tony Stark
Když už jsme zmínili druhého Iron Mana, máme pro vás ještě jednu „libůstku“ z natáčení tohoto filmu. Pokud byste ve skutečném světě hledali někoho, kdo by byl Tonymu Starkovi podobný, pravděpodobně byste nenašli lepšího kandidáta, než amerického podnikatele, vynálezce, filantropa a miliardáře Elona Muska (47).
Ten si i sám v Iron Manovi 2 střihnul malinké cameo při závodech na monackém okruhu. To ale není jeho jediný vliv na tuto superhrdinskou sérii. Roberta Downeyho Jr. (53) si totiž vzal pod svá křídla a přichystal si pro něj prohlídku v jeho firmách SpaceX a Tesla, kde amerického herce navíc osobně prováděl, aby měl přehled o tom, jak to v takových obrovských firmách chodí.
3. Evans se nechtěl stát dalším superhrdinou
Cesta Chrise Evanse (37) k roli Kapitána Ameriky byla mnohem strnitější, než by se mohlo na první pohled zdát. Přestože si dnes jen těžko v roli tohoto ikonického hrdiny představíte někoho jiného, pokud by ho zástupci Marvelu neuprosili takřka na kolenou, pravděpodobně by dnešní tvář MCU vypadala úplně jinak.
Evans si totiž už v minulosti superhrdinskou roli vyzkoušel v obou původních dílech Fantastické čtyřky. Oba tyto filmy ale u diváků i kritiky naprosto propadly, což Evanse, který v sérii hrál ohnivého hrdinu s krycím jménem Human Torch, od dalších komiksových filmů poměrně zásadně odrazovalo.
Celé situaci nepomáhala ani smlouva, která by herce zavazovala hned k několika „marvelovkám“ zároveň. „Když máte takovou obrovskou smlouvu a ta role vám nesedne, tak máte prostě smůlu. Musíte si ten kostým oblékat znovu a znovu,“ prozradil herec v jednom z rozhovorů. Naštěstí vše dobře dopadlo a Captain America se tak stal jedním z nejoblíbenějších hrdinů celého MCU.
2. Šest štítů pro kapitána
Není žádným tajemstvím, že má většina filmových rekvizit více kopií pro případ, že by se s tou původní něco stalo nebo si ji někdo třeba odnesl domů. V případě zásadních rekvizit to navíc platí dvojnásob. Například ve filmu Captain America: První Avenger si Chris Evans během natáčení podržel hned šestici svých štítů.
Kromě divadelního trojúhelníkového, který Captain využívá zkraje filmu, existovalo hned několik verzí jeho ikonického kulatého štítu. Kromě lehkého laminátového pro běžné užití využívali filmaři i hliníkový, který byl určen pro detailní záběry, ale byl příliš těžký na každodenní natáčení. Dále vzniknul i odolný štít pro kaskadérské kousky a dva další štíty „pro všechny případy“.
1. Příliš mnoho Thorů
Nejen Captain America měl obtíže s hledáním svého herce. V případě boha hromu Thora byl však problém spíše opačného rázu. Do této role se hlásilo hned několik zajímavých kandidátů, kteří by Thorovi rozhodně dali svůj vlastní ráz.
Jedním z nich byl i mladší bratr Chrise Hemswortha (35) Liam (28), kterého můžete znát například z druhého dílu série Expendables: Postradatelní nebo z oblíbených Hunger Games. V prvním kole konkurzů se navíc Liam dostal dál než jeho slavnější bratr. Toho si však po ukončení druhého kola zavolali zpět a díky frustraci z možnosti, že by ho mohl jeho mladší bratr porazit, se Chrisovi podařilo roli nakonec ulovit.
Co je možná ještě zajímavější, je fakt, že se o roli Thora původně ucházel i Tom Hiddleston (37), kterému nakonec byla svěřena role Thorova zlotřilého bratra Lokiho. Je určitě skvělé, že vše dopadlo tak, jak to dopadlo, ale rozhodně bychom chtěli vidět, jak by roli severského boha hromu a blesku pojal Hiddleston, který je v roli Lokiho téměř dokonalý.
(tod)
Liv Tyler, Mickey Rourke, Chris Evans, Robert Downey Jr., Tom Hiddleston, Edward Norton, Chris Hemsworth
Filmy:
Iron Man 2, Neuvěřitelný Hulk, Iron Man, Captain America: První Avenger, Avengers
Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,
Tagy:
americké filmy, Mickey Rourke filmy, marvel, Marvel filmy, komiksové postavy, Chris Evans filmy, MCU, Kapitán Amerika, Marvel zajímavosti, marvelovky, Elon Musk, MCU filmy, nové marvelovky, MCU zajímavosti, Mickey Rourke postavy, Elon Musk filmy, Elon Musk ve filmu, americké filmové hvězdy, Whiplash, Fantastická čtyřka herci, Thor zajímavosti