7 zajímavostí z natáčení komiksových filmů z druhé fáze MCU

24.11.2018

Nedávno jsme vám slíbili miniseriál o zajímavostech z natáčení komiksových „marvelovek“. Abyste viděli, že držíme slovo, tak vám po filmech z první fáze MCU  (Marvel Cinematic Universe) přinášíme seznam zajímavostí z následující fáze filmů tohoto superhrdinského impéria.

Druhá fáze začíná třetím Iron Manem, který šel do kin v roce 2013 a končí prvním Ant-Manem z roku 2015. Druhá fáze obsahuje mimo výše zmíněné následující filmy: Thor: Temný svět, Captain America: Návrat prvního Avengera, Strážci Galaxie a Avengers: Age of Ultron.

Pokud vás komiksové filmy o superhrdinech studia Marvel baví a chtěli byste se o nich dozvědět něco nového, pusťte se směle do dnešního článku. Dnes vám totiž přinášíme sedm zajímavostí z natáčení druhé fáze MCU.

7. Úspěch není snadno zopakovatelný

První film s označením Avengers, který šel do kin v roce 2012, se stal okamžitým hitem, který vydělal přes miliardu a půl dolarů a dodnes je jedním z nejvýdělečnějších filmů historie. Není se konec konců čemu divit, jelikož na první pořádný film o jednom z nejoblíbenějších superhrdinských týmů čekali fanoušci opravdu dlouhou dobu a Avengers se navíc podařilo tak obrovským očekáváním dostát.

Asi není potřeba zdůrazňovat, že se první Avengers stali nejúspěšnějším filmem roku, co se divácké návštěvnosti týče. Druhý díl si však bohužel už tak dobře nevedl. Nejenže sklízel vesměs průměrná hodnocení a v kinech se na něj přišlo podívat nepoměrně méně lidí, stal se také až čtvrtým nejúspěšnějším filmem roku 2015.

Druhé pokračování Avengers, které bylo už jedenáctým filmem z MCU tak v tržbách předběhly hned tři filmy, a to konkrétně Star Wars: Síla se probouzí, Jurský svět a Rychle a zběsile 7.

6. Pořádný balík

I když bylo Age of Ultron až čtvrtým nejvýdělečnějším filmem roku 2015, druhá fáze MCU filmů rozhodně žádným finančním „ořezávátkem“ nebyla. Dohromady totiž tato šestice filmů vydělala celosvětově neuvěřitelných 5,27 miliard dolarů.

Pokud bychom druhou fázi brali jako samostatnou filmovou sérii, stala by se pátou nejvýdělečnější sérií na světě. Abychom tuto informaci uvedli do kontextu, znamená to, že by byla jen za Harry Potterem, Star Wars, Jamesem Bondem a Pánem prstenů. To je poměrně slušná společnost na to, že je druhá fáze MCU ve skutečnosti jen o částí větší filmové série.

5. Zlatý Downey

U tématu peněz ještě chvíli zůstaneme, protože dalším bodem dnešního seznamu budou honoráře. Právě druhá fáze potvrdila status Roberta Downeyho Jr. (53) jakožto jednoho z nejlepších hollywoodských herců. Na výsluní se po svých drogových eskapádách začal dostávat díky filmům, které MCU odstartovaly, ale až druhá fáze z něj udělala nejlépe placeného herce na světě.

Podle ekonomického časopisu Forbes Downey za období mezi červnem 2012 a 2013 vydělal 75 milionů dolarů – 50 za Avengers a 25 za třetího Iron Mana. Takhle obrovská částka přestane být tak šokující, když vezmete v potaz, že právě tyto dva filmy vydělaly dohromady kolem 2,7 miliard dolarů.

Jeho úspěšnost potvrzuje i další statistika, která tvrdí, že se Downey objevil v šesti z osmi nejvýdělečnějších filmů MCU. Zdá se, že obsazení tohoto newyorského herce se stalo sázkou na jistotu.

4. Vylepšené kladivo

Teď už se ale přesuneme ke konkrétním filmům, a dokonce i konkrétním rekvizitám. Všimli jste si, že prošlo Thorovo kladivo mezi prvními dvěma fázemi MCU poměrně zásadními změnami? Nejenže neustále měnilo své rozhodnutí, jestli ho je Thor hoden, ale prošlo i dost výraznou vizuální proměnou.

První změna proběhla už mezi Thorem z roku 2011 a Avengers, kdy se kladivo změnilo z obyčejného kusu železa a kůží obalené rukojeti v něco trochu modernějšího. V Temném světě už Mjolnir pokrývá vyrytý vzorek a dokonce je na něm už i vidět, že si prošlo několika lítými bitvami. Je zajímavé pozorovat, jak se dají různé příběhy vyprávět i skrze vzhled jednotlivých rekvizit.

K Thorovu kladivu se váže ještě jedna zajímavá historka. Během natáčení filmu Thor: Temný svět, používal Chris Hemsworth (35) kolem dvacítky kladiv pro různé účely. Kromě toho nejdetailnějšího, které jste ve filmu měli možnost vidět nejčastěji, existovalo i gumové pro souboje, měkké pro házení a chytání, svítící pro efekty a mnoho dalších.

3. Vin Diesel dostává speciální scénáře

To že v MCU jednu z prominentních postav „hraje“ i Vin Diesel (51), nemusí každý hned na první pohled poznat. „Hraje“ říkáme obezřetně, jelikož jeho obličej v těchto filmech rozhodně nespatříte. Pokud ale znáte jeho hlas, musí vám být jasné, že ve Strážcích galaxie namluvil postavu stromového tvora Groota.

Ten v sérii neřekne nic jiného než: „I am Groot,“ což scénáristům zdánlivě usnadňuje práci. Možná vás ale překvapí, že ve skutečnosti to tak snadné nemají. Vin Diesel totiž dostává speciální verzi scénáře, ve které je kromě jeho obvyklé hlášky i překlad toho, co Groot ve skutečnosti svými třemi slovy myslí.

Jen díky tomu dokáže Diesel do neustále opakované repliky vložit tolik emocí. Je až s podivem, jak se tomuto herci, proslulého především akčními filmy, daří s touto trojicí slov kouzlit. Na druhou stranu Diesel namluvil i robota z animovaného Železného obra, a tak jeho dabérské schopnosti zase tak velikým překvapením nejsou.

2. Kapitánův proměnlivý seznam

Pokud si pamatujete jednu z prvních scén snímku Captain America: Návrat prvního Avengera, kde si Steve Rogers krátí čas běháním ve Washingtonu, určitě si vzpomenete i na jeho malý zápisník. Do toho si zapisuje všechny důležité společenské události a zásadní umělecká díla, o která v době svého sedmdesátiletého umělého spánku přišel.

Věděli jste však, že se jeho seznamy v různých verzích filmu liší? Ve verzi, kterou viděli diváci ve Spojených státech, si Steve do svého zápisníku poznamenal například kapelu Nirvana, osobu Stevea Jobse, Star Wars, Rockyho nebo soundtrack k filmu Troubleman.

Britští diváci však v jeho seznamu mohou nalézt Seana Conneryho (88), ruští v něm zase uvidí kosmonauta Gagarina, pro Jižní Koreu si Steve zapsal populární videohru Dance Dance Revolution a Australané zde mohou hledat kapelu AC/DC nebo proslulého zoologa Stevea Irwina. Je až s podivem kolik práce si filmaři s tímto maličkým detailem dali.

1. Inspirace ve Star Wars

Pro poslední bod našeho dnešního žebříčku jsme si schovali záležitost, která spojuje všechny filmy z druhé fáze MCU. Můžeme vám ještě prozradit, že se tvůrci těchto filmů inspirovali ve Star Wars, konkrétně v Epizodě V s podtitulem Impérium vrací úder. Uhádnete, o co jde?

Nebudeme vás napínat. V každém filmu druhé fáze přijde některá z postav o jednu ze svých končetin, což je vzdání holdu Impériu, které bylo v kontextu Hvězdných válek vlastně také druhou fázípříběhu. Luke Skywalker v něm téměř na samém konci filmu také přijde o ruku, což se tvůrci „marvelovek“ rozhodli zopakovat.

Kevin Feige (45) současný prezident Marvelu a šéf MCU se v jednom z rozhovorů přiznal k velké lásce, kterou k Hvězdným válkám chová a popsal i motivaci pro jeho zvláštní rozhodnutí. „Nejprve to vůbec nebylo úmyslné,“ přiznal Feige, „ale po chvilce jsme se rozhodli, dát alespoň jednu useknutou ruku do každého filmu druhé fáze.“

Aldrich Killian přijde o ruku ve třetím Iron Manovi, Loki ve druhém Thorovi předstírá, že usekl ruku svému bratrovi, Bucky je o ruku kratší v Návratu prvního Avengera, a tak dále.

Pokud ve vás dnešní článek rozproudil zvědavost a prošvihli jste náš seznam zajímavostí z první fáze, můžete tenhle „rest“ nahradit zde.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Robert Downey Jr., Sean Connery, Kevin Feige, Vin Diesel, Chris Hemsworth

Filmy:
Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder, Avengers, Iron Man 3, Thor: Temný svět, Captain America: Winter Soldier, Guardians of the Galaxy

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist