7 zajímavostí z natáčení E.T. – Mimozemšťana

16.10.2018

Možná vám to přijde až neuvěřitelné, ale světoznámý dobrodružný sci-fi snímek E.T. – Mimozemšťan letos oslavil své 36. narozeniny. Ano, je to neuvěřitelných 36 let od doby, kdy Steven Spielberg (71) vypustil do světa tento nezapomenutelný rodinný film, který ukazuje krásný vztah mladého chlapce a milého mimozemšťana, který se jen snaží dostat domů.

E.T. šel do kin sice už v roce 1982, ale i v současnosti zůstává jedním z nejoblíbenějších rodinných filmů. Pokud vás zajímá, co dopomohlo Drew Barrymore (43) k její roli, jaký byl původní název filmu nebo po kom je vymodelován obličej slavného mimozemšťana, jste tu správně.

Showbiz vám totiž nyní přináší 7 zajímavostí z natáčení tohoto legendárního Oscary ověnčeného snímku.

7. Pěkně popořádku

Není žádným tajemstvím, že se většina snímků natáčí na přeskáčku. Nechronologická posloupnost scén je volená hned z několika dobrých důvodů. Kvůli nabitým harmonogramům herců a celého štábu, dostupnosti natáčecích lokací a rozpočtu většinou není možné natáčet scény přesně podle toho, jak jdou za sebou.

Pro E.T. se však Spielberg rozhodl všechny tyto pravidla odsunout stranou a natočit film od první po poslední scénu přesně v tom pořádku, jak se pak objevily v hotovém filmu. Tento postup je v Hollywoodu skutečně výjimečný, stejně jako důvod této Spielbergovy volby. Ta totiž krásně odpovídá celkovému vřelému tónu filmu.

Spielberg se totiž rozhodl natočit film popořádku, kvůli jeho dětským hercům. Chtěl totiž, aby měli nezkušené dětské hvězdy dobrý přehled o tom, co se právě děje a jak by se jejich postavy měly cítit. Vytrénovaní herci si své role většinou pečlivě nastudují a tuší v jakém rozpoložení by jejich role měly být. Když však natáčíte s prvňáčky, jste v poněkud složitější situaci.

Tato posloupnost měla však ještě jeden důsledek. Děti se dozvídaly scénář postupně každý natáčecí den, a tak měla většina z nich za to, že události filmu se jim skutečně dějí. To navíc podporoval i natáčecí štáb, který předstíral, že je E.T. skutečný. To trochu zamotalo hlavu šestileté Drew Barrymore, která mimozemšťana představila své matce. Jeho mlčení a nehybnost pak vysvětlovala tím, že se před ní jen trochu stydí.

6. S prolhaností nejdál dojdeš

Když už jsme zmínili tuto talentovanou herečku, musíme vám přiblížit i způsob, jakým Barrymore roli Gertie získala. Její slavná herecká rodina jí sice zajistila místo na konkurzu, ale aby roli skutečně vyhrála, musela projevit svůj talent. A že se jí to parádně povedlo.

Při konkurzu prý totiž naplno zapojila svou fantazii a lhala ve všem, co jí napadlo. Údajně se Spielbergovi snažila namluvit, že hraje na bicí v rockové kapele, že je šéfkuchařkou a mnoho dalších úsměvných výmyslů. Co je na celém jejím vystoupení nejzajímavější, je však fakt, že se původně vůbec neucházela o roli v E.T. – Mimozemšťanovi.

Údajně byla na místě kvůli konkurzu k filmu Poltergeist, kterého byl Spielberg producentem. Drew se mu však zalíbila natolik, že si ji nechal pro svůj vlastní režisérský počin a zbytek je už historie.

5. Podivný název

Mladí herci sice měli představivosti spousty, ale zdá se, že chyběla těm, kteří měli za úkol vymyšlení názvu filmu. E. T. – Mimozemšťan sice není bůhví jakým básnickým skvostem, přesto však skvěle vystihuje film a stal se skutečným pojmem ve filmovém prostředí. Dokážete si však představit, že by se touto ikonou stal původní název?

Ten měl totiž v originále znít A Boy’s Life, což by se do češtiny mohlo volně přeložit jako Chlapcův život. Nevíme, co se tvůrcům v té chvíli honilo hlavou, ale jsme opravdu rádi, že se nakonec rozhodli název změnit.

4. Povědomá tvář

Sám E.T. má jeden z nejznámějších obličejů filmového průmyslu a je jedním z nejroztomilejších, i když určitě nejpodivnějších filmových mimozemšťanů. Věděli jste však, že je jeho tvář založena na několika veleslavných obličejích z lidské historie?

Designér Carlo Rambaldi totiž do jeho tváře na Spielbergův popud spojil obličeje Alberta Einsteina, Ernesta Hemingwaye a amerického básníka Carla Sandburga. Spielbergovi se totiž líbili oči těchto historických ikon, a navíc tvrdí, že se Rambaldimu podařilo do mimozemšťanova obličeje zakomponovat jejich sečtělost i jakousi hravost.

3. Mýval, vydra, kůň a „krkanec“

Už jsme zmínili, jak onen světoznámý mimozemšťan vypadá, ale měli bychom se věnovat i zvukům, které E.T. vyluzuje. V průběhu filmu se sice naučí trochu mluvit, ale zprvu se snaží dorozumívat pouze různými skřeky a jinými zvuky.

I ty vám mohou být povědomé, jelikož jsou kombinací zvuků, které běžně můžete zaslechnout v přírodě. Zvukový inženýr Ben Burtt (70), který stál za hlasem E.T. se v jednom z rozhovorů svěřil, že se zvuky, které tento mimozemšťan vyluzuje, skládají asi z osmnácti různých zvuků včetně lidských hlasů, mývalů, vydry mořské, koní, krkání a hlasu silné kuřačky.

2. Reese’s Pieces vs. M&M's

E.T. si nejvíce libuje v ikonické americké cukrovince, která se však do České republiky bohužel nikdy nedostala. Jde o světoznámé Reese’s Pieces, kulaté bonbóny plněné burákovým máslem. Jejich vzhled připomíná české Lentilky nebo další známé čokoládové pochoutky M&M’s.

Právě poslední zmíněná značka bonbónů byla první volbou pro filmaře ze Spielbergova týmu. Vedení M&M’s však bezplatnou propagaci, kterou by jim film poskytl, okamžitě odmítlo s tím, že nechce, aby jejich značka byla spojována s mimozemšťany.

To byla samozřejmě obrovská marketingová chyba, jelikož prodeje Reese’s Pieces po premiéře filmu v roce 1982 raketově vzrostly.

1. Bude to propadák!

Poslední zajímavost z natáčení tohoto filmu, kterou vám dnes představíme, se týká samotného režiséra. Ten se totiž v dokumentárním filmu, který k E.T. – Mimozemšťanovi vyšel,prozradil, že se obával, že bude jeho nový film propadákem.

„Bál jsem se, že si na sebe film ani nevydělá. Myslel jsem si, že se bude film líbit jenom dětem. Připadalo mi, že dělám velkou chybu, protože natáčím starou dobrou „disneyovku“ o klukovi a jeho mimozemšťanovi, a že z toho zkrátka nic nebude,“ svěřil se Spielberg v dokumentu.

Vzhledem k tomu, že se E.T. – Mimozemšťan drží na čtvrté pozici žebříčku nejvýdělečnějších filmů historie časopisu Business Insider, můžeme s klidem říct, že byly Spielbergovy obavy zcestné.

(tod)

Fandím
11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Ben Burtt, Drew Barrymore, Steven Spielberg

Filmy:
Poltergeist, E.T. - Mimozemšťan

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Steven Spielberg filmy, dětské hvězdy, kultovní filmy, filmy s mimozemšťany, rodinné filmy, slavné rodinné filmy, kultovní rodinné filmy, mimozemšťané, mimozemšťané ve filmu, filmoví mimozemšťané, E.T., E.T. zajímavosti, E.T. film, E.T. natáčení, E.T. režisér, dětské hollywoodské hvězdy
TOPlist