7 zajímavostí, které jste možná netušili o Shrekovi a jeho filmech

15.08.2018

Animovaný snímek Shrek letos v červnu oslavil své sedmnácté narozeniny a je to také přesně sedm let od doby, kdy vyšel jeho poslední díl s podtitulem Zvonec a konec. Možná vás proto překvapí, že má v příštím roce vyjít jeho další pokračování, které je prozatím známé jako Shrek The Fifth (Shrek Pátý).

Je proto nejvyšší čas, abychom si připomněli předešlé díly a zavzpomínali na onoho zlobra s dobrým srdcem. Showbiz vám proto nyní přináší sedm zajímavostí o Shrekovi a jeho filmech. Pokud vás zajímá, kdo měl zlobra původně namluvit, jak dlouho trvala tvorba filmu či na čem je založeno Farquaadovo království, pusťte se směle do dnešního článku!

7. Čtyřletý proces

Tvorba každého animovaného filmu trvá poměrně dlouhou dobu. Pokud je váš film tvořen pouze za pomocí počítačových programů, musíte počítat s tím, že za pár let budou vaše záběry vypadat zastarale. To je zkrátka fakt, se kterým musíte počítat.

Čím více času však strávíte s takzvaným renderováním (tvorba obrazu na základě počítačového modelu, pozn. red.), tím spíše bude váš film zastarávat pomaleji. Pokud se dnes podíváte na prvního Shreka, jde jeho sedmnáctileté stáří odhadnout jen stěží.

Film vypadá i dnes dobře hned z několika důvodů. Pracovali na něm zkušení animátoři, studio DreamWorks do projektu investovalo poměrně hodně peněz a celkový proces tvorby záběrů trval dlouhé čtyři roky. To však není ten nejšílenější fakt z tvorby filmu o zeleném zlobrovi z bažiny. Produkce prvního Shreka totiž začala už v roce 1991! To je celých deset let před tím, než šel snímek do kin.

6. Skryté chybky

Už v předchozím bodě jsme naznačili, že je proces animace a renderování poměrně složitý a náročný. Jelikož se záběry tvoří v počítačových programech, čas od času se může stát, že při tvoření obrazu sem tam vznikne nějaká chybka. Ani Shrek není výjimkou. Dokonce bychom se nebáli říct, že je právě Shrek příkladem za všechny.

Tvorbu filmu totiž postihlo hned několik takových případů, a tak vznikly desítky prapodivných a někdy až děsivých glitchů (malé chyby v programech, které zabraňují jejich hladkému chodu, pozn. red.). Ty nejprapodivnější z nich ani nemusíte dlouho hledat, jelikož je tvůrci zahrnuli i do samotného DVD filmu pro pobavení diváka.

Abyste je ale nemuseli hledat vůbec, našli jsme pro vás na Youtube.

5. Film pro děti?

Asi všichni se shodneme, že jsou animáky ve většině případů zamířené na dětské publikum. Samozřejmě existují i výjimky jako South Park, Rick a Morty, Archer nebo Buchty a klobásy, ale Shrek k takovým filmům rozhodně nepatří. Nebo snad ano?

Záleží na tom, jak se to vezme. Samotný příběh nic závadného neskrývá, ale na projektu pracovalo hned několik animátorů, kteří si zkrátka nemohli pomoci a do filmu ukryli několik vtipů pro dospělé.

Když jde například Shrek s Oslíkem a Kocourem v botách ve druhém díle do továrny Kouzelné víly, na jednom z popisku mnoha lektvarů je například ukryt nápis Viagra. Mnoho oplzlostí také můžete objevit v chování lorda Farquaada, jehož jméno samotné je hrou se slovy, ze které v angličtině vznikne poměrně nelichotivé označení pro někoho, koho opravdu hodně nemáte rádi.

4. Dulocland

Farquaadův hrad Duloc je obrovským hradem, jehož velikostí si podle Shreka Lord Farquaad „něco kompenzuje“. To však není jediný vtípek, který je s jeho hradem spojený. Sám Duloc je totiž narážkou na konkurenci studia DreamWorks, které za tvorbou tohoto animovaného filmu z roku 2001 stálo.

Duloc je totiž jakousi parodií Disneylandu. Z Disney si DreamWorks ve Shrekovi střílí dokonce hned několikrát. Pokud jste někdy v Disneylandu byli, jsou vám určitě známé fronty, atrakce, stánky se suvenýry i všudypřítomní maskoti, kteří se objevují právě i v Dulocu.

To by samozřejmě vše mohlo být pouhou shodou okolností, kdyby animátoři sami nepřiznali, že Duloc vymodelovali právě podle Disneyho paláce zábavy. I z toho důvodu se vedení DreamWorks rozhodlo, že aby předešlo případným žalobám, promítne film nejprve právníkům Disney. Ti proti filmu o zlobrovi z bažiny nic nenamítali, a tak se premiéra obešla bez potíží.

3. Shrekové, kam se podíváš.

Možná vás to překvapí, ale Mike Myers (55) nebyl první volbou pro hlas animovaného zlobra. Dnes už nezapomenutelný skotský přízvuk, který Shrekovi dal, vůbec nemusel vzniknout, kdyby role Shreka a Oslíka dostali původní kandidáti. Přestože si dnes v těchto rolích nedokážeme představit nikoho jiného než právě Myerse a Eddieho Murphyho (57), musíme přiznat, že kdyby je hrálo původní vybrané duo, určitě by si film nepohoršil.

Původně je totiž měli namluvit snad ještě legendárnější komici Bill Murray (67) a Steve Martin (73). Ti by k těmto postavám jistojistě přistupovali zcela odlišným způsobem, ale rozhodně by bylo zajímavé vidět, jak by film dopadl v jejich podání.

Výběr těchto komiků by byl určitě zdařilý, proto však úplně nechápeme dalšího možného kandidáta, kterému byla role navíc i oficiálně nabídnuta. Tímto kandidátem byl totiž Nicolas Cage (54), který však roli odmítnul, protože se bál, že by ho potom všichni vnímali jen jako zlobra. Svého rozhodnutí později litoval, ale na to už bylo pozdě.

2. Oh, Canada!

Když už jsme zmínili Shrekův hlas, nesmíme zapomenout i na slavnou kauzu, kterou způsobila Myersova láska k experimentování s různými přízvuky. Původně totiž Shrek nemluvil svým typickým skotským přízvukem, ale Myers se ze začátku rozhodl, že Shrekovi propůjčí svůj rodný kanadský akcent.

ve velmi pokročilém stádiu produkce se však rozhodl své rozhodnutí změnit, z čehož vedení studia DreamWorks opravdu nemělo radost. Nejenže tato změna přišla ve chvíli, kdy byl film téměř hotový, ale přemluvení do skotského přízvuku stálo studio celých pět milionů dolarů navíc.

Přesto však Myersově podivnému a nečekanému požadavku filmaři vyhověli, a tak se dnes Shrek může pyšnit svým hrdým skotským původem.

1. Skutečný zlobr?

Pokud bychom vám řekli, že je Shrek založen na skutečné události, pravděpodobně byste se nám vysmáli do tváře. Je to samozřejmě nesmysl. Co vás už ale asi překvapí je fakt, že jeho vizáž byla vymodelována podle skutečného člověka?

Shrek měl totiž už od pohledu působit trochu sympaticky a lidsky, a tak byl jeho vzhled inspirován v konkrétním člověku. Shrekovým vzorem proto byl profesionální zápasník Maurice Tillet, známý jako Francouzský anděl, který žil v první polovině dvacátého století.

Tillet ve svých dvaceti letech začal trpět akromegalií, což je choroba, která mu změnila tělo k nepoznání. Koncové části jeho těla jako je čelist či ruce tak narostly do abnormálních rozměrů, a jeho vizáž se tak stala inspirací pro tvůrce Shreka. Na jeho duševním zdraví se však tato choroba nepodepsala ani zdaleka. Měl totiž velmi vysoké IQ, byl vzdělaný a ovládal dokonce 15 světových jazyků.

(tod)

Fandím
10 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Bill Murray, Mike Myers, Steve Martin, Eddie Murphy

Filmy:
Shrek

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
animované filmy, Eddie Murphy filmy, slavné animáky, Shrek film, zajímavosti o Shrekovi, animák, slavné animované filmy, o filmu Shrek, Steve Martin filmy, Bill Murray filmy, Shrek pátý
TOPlist