7 výherců Oscarů 2019

25.02.2019

Přestože byl 91. ročník udílení Cen Akademie v lecčems specifický, i letos došlo na udílení zlatých sošek do několika různých kategorií. Poprvé od roku 1989 neměl tento galavečer moderátora, ale i tak bylo udílení Oscarů okázalým večírkem plným hudebních vystoupení, krásných šatů a ještě krásnějších lidí.

My vám dnes přineseme vítěze těch nejprestižnějších kategorií, které se v rámci této každoroční oslavy kinematografie udělují.

7. Nejlepší vizuální efekty

Nominovaní: Avengers: Infinity War, Kryštůfek Robin, První člověk, Ready Player One: Hra začíná, Solo: Star Wars Story

Vítězi první kategorie, kterou jsme se vám v dnešním článku rozhodli představit, jsou tvůrci životopisného snímku o Neilu Armstrongovi s názvem První člověk. Tento snímek vypráví o prvním astronautovi, kterému se v roce 1969 podařilo stanout na měsíci.

První člověk čelil v kategorii speciálních efektů opravdu silné konkurenci, jelikož proti němu stály opravdu propracované sci-fi a superhrdinské filmy, které se těmito triky jen hemží. V konkurenci Ready Player One a posledních Avengers se však tvůrcům životopisného Prvního člověka podařilo Akademii uchvátit svými skvělými, ale zvláštním způsobem decentními efekty.  

6. Nejlepší skladatel

Nominovaní: Terence Blanchard, Nicholas Britell, Alexandre Desplat, Ludwig Göransson, Marc Shaiman

V hudební kategorii se podařilo zvítězit poměrně kontroverznímu snímku, který byl mimo jiné nominován i na nejlepší film roku. Přestože byl snímek Black Panther velmi důležitým filmem pro černošskou komunitu, část veřejnosti se domnívala, že superhrdinské filmy na udělování Oscarů zkrátka nepatří.

Cenu za nejlepší film si nakonec Black Panther neodnesl, ale zlatou soškou se může chlubit alespoň skladatel Ludwig Göransson (34), který stál za hudbou filmu. Přestože mu tuto cenu ve Zlatých glóbech „vyfouknul“ Justin Hurwitz (34), který složil hudbu k Poslednímu muži, na Oscarech Göransson svého vrstevníka porazil.

Pokud ještě chvilku zůstaneme u hudby, nesmíme zapomenout na píseň Shallow z filmu Zrodila se hvězda. Za tu si Lady Gaga (32) a Bradley Cooper (44) odnesli cenu za nejlepší filmovou píseň roku 2018.

5. Nejlepší animovaný film

Nominovaní: Mirai, dívka z budoucnosti, Psí ostrov, Raubíř Ralf a Internet, Spider-Man: Paralelní světy, Úžasňákovi 2

V kategorii animovaných filmů nenastalo žádné velké překvapení, jelikož se nejlepším animovaným snímkem stal Spider-Man: Paralelní světy. Ten své konkurenty porazil i na Zlatých glóbech a rozhodně tak stojí za zhlédnutí.

Jeho největším konkurentem byl japonský snímek Mirai, dívka z budoucnosti, který má na svědomí hvězda japonského anime, režisér Mamoru Hosoda (51). Snímek o různých verzích pavoučího muže však nakonec japonský film porazil a odnesl si domů další hodnotné ocenění.

4. Nejlepší režisér

Nominovaní: Spike Lee, Pawel Pawlikowski, Yorgos Lanthimos, Alfonso Cuarón, Adam McKay

Držitel sošky pro nejlepšího režiséra bude pravděpodobně známý především fanouškům filmové série o Harry Potterovi. Alfonso Cuarón totiž stál za třetím dílem s podtitulem Vězeň z Azkabanu, který je mnohými dodnes považován za nejlepší film ze série. Cuarón se však už v minulosti stal vítězem oscarového ocenění pro režiséry, a to díky snímku Gravitace, se kterým zvítězil v roce 2014.

Letos si režisérského Oscara odnesl za snímek Roma, který vypráví o mladé dívce, která pracuje ve středostavovské rodině v Mexico City. Cuarón v tomto černobílém snímku s láskou vzpomíná na ženy, které ho vychovaly a ten se tak stává jakousi jeho osobní zpovědí. Z filmu Roma je téměř hmatatelně cítit péče, kterou režisér filmu věnoval a jeho zlatá soška je tak více než oprávněná.

3. Nejlepší herečka

Nominovaní: Yalitza Aparicio, Glenn Close, Olivia Colman, Lady Gaga, Melissa McCarthy

Atmosféra v kategorii hereček by se dala krájet. Všechny nominované ženy podaly snad nejlepší výkony svých kariér a zdálo se, že by si ocenění pro nejlepší herečku v hlavní roli mohla odnést kterákoliv z nich. Nakonec se však poštěstilo Olivii Colman (45), která Oscara získala za snímek Favoritka.

Colman v něm hrála často přehlíženou královnu Annu Stuartovnu, která je opravdu podivnou osobností britských dějin. Byla to totiž plachá a nevzhledná žena, která trpěla dnou, a které se nikdy nepodařilo získat pořádné vzdělání. Často se proto stávala obětí manipulací svého nejbližšího okolí, což snímek ukazuje naprosto dokonale.

2. Nejlepší herec

Nominovaní: Christian Bale, Bradley Cooper, Willem Dafoe, Rami Malek, Viggo Mortensen

Ani v kategorii nejlepších mužských herců to neměla odborná porota nijak snadné, ale zlatá soška nakonec putovala k muži, který se stal i držitelem Zlatého glóbu ve stejné kategorii. Tím samozřejmě nebyl nikdo jiný než Rami Malek (37), který ztvárnil Freddieho Mercuryho v částečně životopisném snímku s názvem Bohemian Rhapsody.

Ten slavného zpěváka ukazuje od chvíle, kdy se připojil ke slavným Queenům, až k jejich nejslavnějšímu koncertu na Live Aid v roce 1985. Malek se do role zpěváka s ikonickým knírem a ještě ikoničtějším hlasem skutečně vžil a často byste jej od Mercuryho nedokázali odlišit. I ostatní členové kapely působili velmi přesvědčivě. Nakonec se však není čemu divit, jelikož se na tvorbě filmu podíleli i skuteční členové legendárních Queenů.

1. Nejlepší film

Nominovaní: Black Panther, BlacKkKlansman, Bohemian Rhapsody, Favoritka, Roma, Zelená kniha, Zrodila se hvězda, Vice

Zlatým hřebem tohoto slavnostního večera bývá každoročně udílení ceny za nejlepší film roku. Ani to nebylo letos jinak a mezi adepty na tuto nejžádanější zlatou sošku bylo hned několik velmi silných kandidátů. Na podium si však nakonec šli tvůrci filmu Zelená kniha, který vypráví příběh dvou nepravděpodobných přátel.

Jedním z nich je bývalý vyhazovač s italskými kořeny a druhým je vzdělaný černošský klavírista. Oba muži se vydávají na hudební turné po jižanských státech, které v šedesátých letech nebyly zrovna nakloněné černošské inteligenci. Oba muži se přes své předsudky sblíží a vytvoří si tak opravdové přátelské pouto, které ani jeden z nich původně neočekával. Snímek v sobě skvěle mísí komediální scény s opravdu dramatikými pasážemi a pokud bychom vám měli jeden film loňského roku doporučit, byla by to pravděpodobně právě Zelená kniha.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Rami Malek, Viggo Mortensen, Alfonso Cuarón, Olivia Colman

Filmy:
Harry Potter a vězeň z Azkabanu, Gravitace

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
oscarové filmy, ceny Akademie, Oscary 2019, Oscary 2019 vítězové, Oscar 2019 filmy, nejlepší filmy 2019, nejlepší herci 2019, nejlepší herečky 2019, nejlepší režiséři 2019
TOPlist