7 nejslavnějších herců, kteří jsou i zdatnými spisovateli

19.11.2018

Jakožto světoznámé herecké celebrity se většinou nemusíte věnovat ničemu jinému, než je právě herectví. Nabídky rolí dostáváte téměř dennodenně a své honoráře si můžete usmlouvat až k milionům dolarů. Po čase však „všednost“ neustálého hraní může začít vadit i těm nejslavnějším hercům, a ti pak hledají jiné způsoby, jak trávit svůj drahocenný čas.

Jedním z těchto způsobů je i spisovatelství, ke kterému se uchýlila celá řada slavných herců. Zajímá vás, které úspěšné knihy napsaly hollywoodské hvězdy? Pak se rozhodně ponořte do dnešního článku!

7. Tina Fey – Bossypants

Tina Fey (48) je americká komediální herečka, kterou proslavila především televizní show s názvem Saturday Night Live nebo seriál Studio 30 Rock. Za její tvorbu se jí podařilo získat pět cen Emmy, dva Zlaté glóby, tři ceny Screen Actors Guild a nespočet dalších ocenění.

Už málo se však ví, že je Fey také zdatnou autorkou. Přestože má na svém kontě zatím jedinou knihu, kterou vydala v roce 2011, měl její titul Bossypants poměrně značný úspěch, a to jak u jejích fanoušků, tak u profesionální kritiky.

Bossypants je autobiografií, ve které se však se životopisem herečky mísí její osobitý humor a nadhled. Kniha měla po vydání takový úspěch, že obsadila přední příčku žebříčku bestsellerů, sestavovanou deníkem New York Times, a na první pozici se držela ještě celých pět týdnů po svém vydání.

6. Steve Martin - Prodavačka

I další herec/spisovatel na dnešním seznamu je v první řadě světoznámým komikem. Steve Martin (73) se však proslavil ještě mnohem dříve než Tina Fey, jelikož v prvním svém filmu účinkoval už v roce 1977. Diváci ho však znají především z šílených komedií jako Tři amigos, Hlava rodiny nebo Špinaví, prohnilí lumpové.

V roce 2000 se Martin rozhodl, že zkusí zabrousit i do spisovatelských kruhů, z čehož vzešla jeho knižní prvotina s názvem Prodavačka. Hlavní postavou Martinovy novely je osmadvacetiletá prodavačka luxusního oblečení, která právě prochází krizí identity. Cítí se totiž být spíše umělkyní, což ji často uvádí do depresí. Z šedé všednosti každodenního života jí však vytáhne postarší svůdník, do kterého se mladá prodavačka zamiluje. Bohužel pro ni je však tento vztah pouze jednostranný.

Přes průměrné hodnocení Martinova prvního pokusu o knižní dílo v roce 2005 vznikla filmová adaptace jeho knihy, ve které si onoho postaršího elegána zahrál sám autor. V českém prostředí byl tento film uveden pod názvem Jeden navíc, ale bohužel získal podobně průměrná hodnocení jako jeho předloha.

5. Michael J. Fox – Klikař

Osud původem kanadského herce Michaela J. Foxe (57) je skutečnou tragédií. Je proto o to obdivuhodnější, že si přes diagnostikovanou Parkinsonovu chorobu dokázal zachovat velmi optimistický pohled na svět a jeho pozitivní energie z něj zkrátka neustále srší. Fox se poprvé pořádně proslavil díky roli Martyho McFlye z dobrodružné sci-fi komedie Návrat do budoucnosti z roku 1985.

Už v roce 1991 mu byla bohužel diagnostikována Parkinsonova choroba, která se nejprve začala projevovat pouze jako lehké škubání malíčku na ruce. Světu to ale Fox oznámil až o dlouhých sedm let později, kdy se jeho stav už nedal nijak skrývat.

V roce 2002 se rozhodl vydat svou životopisnou knihu, kde nepopisuje pouze svůj souboj s nemocí, ale vlastně celý svůj život. Přes děsivou diagnózu si však Fox stále zachovává svůj nadhled a jeho optimismus na čtenáře ze stránek Klikaře přímo působí. Foxova kniha ve vás zkrátka dokáže vyvolat celou řadu různých emocí, což je na spisovatelskou prvotinu opravdu neuvěřitelný výkon.

4. Kevin Hart – I Can’t Make This Up: Life Lessons

I další kniha na dnešním seznamu je životopisným dílem. Kevina Harta (39) můžete znát z filmů jako Centrální inteligence, série šílených komedií Scary Movie nebo loňského pokračování legendárního dobrodružného snímku Jumanji s podtitulem Vítejte v džungli!. Bohužel se nedávno proslavil i svou milostnou aférou, kvůli které se stal obětí vydírání. Rozhodl se však celé situaci postavit čelem a s pravdou šel ven sám, čímž vyděračům sebral vítr z plachet.

V titulu I Can’t Make This Up: Life Lessons herec popisuje svůj život od útlého a poměrně krušného dětství až po získání úspěchu v komediální sféře. Jeho memoáry navíc fungují nejen, jako vyprávění osobního příběhu, ale také jako inspirativní četba pro hledání čtenářovy cesty životem. Je to zkrátka zábavný manuál k pozitivnímu náhledu na svět, díky kterému dokážete vše, na co si vzpomenete.

3. Stephen Fry – Hroch

Stephen Fry (61) je britským hercem, který jako většina začínal na prknech divadla. Zde potkal svého celoživotního kamaráda Hugha Laurieho (59), se kterým začal spolupracovat na různých komediálních projektech. Právě díky jejich přátelství a společným skečům se podařilo pořádně odstartovat kariérám obou těchto slavných herců.

Frye můžete znát například ze ztřeštěného seriálu Černá zmije, kde vystupoval právě po boku Hugha Laurieho nebo Rowana Atkinsona (63), z komiksového filmu V jako Vendeta nebo z Hobití trilogie režiséra Petera Jacksona (57). Jeho filmové a televizní projekty jsou obecně známé, už méně se však ví o Fryově literární tvorbě.

Jeho nejslavnější knihou je humoristický román s názvem Hroch, který vypráví o Tedovi Wallaceovi, neschopném alkoholikovi, který je zároveň nestydatým svůdníkem, neúspěšným básníkem a divadelním kritikem. Ted je jednoho dne přizván svou kmotřenkou k vyšetřování podivných událostí v jejím sídle. Nabídku okamžitě přijímá, ale ne z dobroty srdce či rodinným vztahům, ale kvůli příslibu čtvrt milionu liber za jeho pomoc. Je tak neskutečně zábavné sledovat, jak člověk jeho ražení zapadá mezi šlechtice a místní honoraci.

2. Hugh Laurie – Obchodník se smrtí

O představiteli Dr. House jsme se zmínili už v předchozím bodě. Byl by však hřích, kdybychom nezmínili i jeho knihu s názvem Obchodník se smrtí. Hugh Laurie totiž s touto detektivkou prorazil podobně úspěšně jako se svou hudební kariérou, kterou, pokud máte rádi jazz a blues, můžeme s čistým svědomím vřele doporučit.

Příběh jeho knihy vypráví o bodyguardovi, který jednoho dne přijme kontrakt na vraždu amerického průmyslníka. Nahlodané svědomí ho však nakonec přesvědčí, aby místo toho svou plánovanou oběť místo toho varoval, a tak se nedobrovolně ocitá ve víru opravdu nezáviděníhodných situací.

Po krku mu totiž jde nejen teroristická organizace, ale i jiní zločinci, obchodníci se zbraněmi, vrazi, a dokonce i agenti CIA. Laurieho kniha je proto napínavým příběhem, kterému však nechybí jeho suchý britský humor a ironický nadhled.

1. Tom Hanks – Neobvyklý typ

Pro poslední políčko dnešního seznamu jsme si nechali nejmladší knihu (v České republice totiž poprvé vyšla letos) od jednoho z nejslavnějších herců. Jejím autorem totiž není nikdo jiný než nejznámější Trosečník Tom Hanks (62).

Tomu totiž vyšla sbírka povídek s názvem Neobvyklý typ, ve které Hanks vypráví hned několik příběhů, které spolu nijak nesouvisí. Každá z nich se odehrává v jiné době a na jiném místě a v některých se dokonce podíváte i mimo planetu Zemi. Všech sedmnáct povídek tohoto oscarového herce je plných různých emocí a stejně tak, jak se budete během některých z nich smát, vám bude při čtení jiných smutno.

Jde jen těžko uvěřit, že je Neobvyklý typ Hanskovou spisovatelskou prvotinou, neboť jsou všechny jeho příběhy neuvěřitelně čtivé a poutavé. Zdá se proto, že se Hanksovi zkrátka daří vše, na co sáhne.

(tod)

Fandím
17 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Michael J. Fox, Stephen Fry, Hugh Laurie, Tina Fey, Steve Martin, Kevin Hart, Tom Hanks

Filmy:
Studio 30 Rock, Tři amigos, Trosečník, Scary Movie 3

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
američtí herci, spisovatelé, slavní herci, slavní spisovatelé, Tom Hanks filmy, Steve Martin filmy
TOPlist