Hugh Laurie

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 17 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 1 názor

Povolání: Herec, Zpěvák, Sportovec, Režisér, Archeolog, hudebník, antropolog, Spisovatel

Věk: 64 let

Datum narození: 11.06. 1959

Místo narození: Anglie, Oxford

Výška: 189 cm

Člen skupiny: Band from TV

Žánry: blues , country , jazz , house , soundtrack

Hodnocení Hugh Laurie

Přitažlivost
86% (53 hlasů) 7355.místo
Talent
90% (46 hlasů) 6912.místo
Inteligence
88% (45 hlasů) 8229.místo
Vtipnost
90% (39 hlasů) 7127.místo

Fotky Hugh Laurie (437)

Videoklipy Hugh Laurie (19)

Písně Hugh Laurie (523)

Všechny písně Hugh Laurie (523) »

Životopis Hugh Laurie Upravit životopis

James Hugh Calum Laurie, OBE (*11. června 1959, Oxford, Anglie, Spojené království) je britský herec, hudebník, spisovatel a sportovec, který je znám pod uměleckým jménem Hugh Laurie.

Mládí a vzdělání

Laurie se narodil v Oxfordu, v Anglii. Jeho otec William „Ran“ Laurie byl lékař, který získal zlatou medaili za veslování dvojic bez kormidelníka na Letních olympijských hrách 1948 v Londýně. Jeho matka Patricia Laidlaw zemřela když bylo Lauriemu 29 let. Laurie byl vychován v duchu presbyteriánské církve. Vyrůstal v Oxfordu a navštěvoval prestižní přípravnou školu Dragon School. Později se přihlásil do Eton a pak na Selwyn College v Cambridge, kde vystudoval předměty archeologie a antropologie.

Stejně jako jeho otec, byl i Laurie velký sportovec. Vesloval na střední škole i na univerzitě. V roce 1977 se stal juniorským mistrem Anglie a reprezentoval anglický juniorský tým na světovém šampionátu, kde skončil na 4. místě. Později, v roce 1980, také dosáhl ocenění Blue taking part na oxforských a cambridgeských veslařských závodech. Laurie je členem Leander Clubu, jednoho z nejstarších veslařských klubů na světě. Jeden z člunů v Selwynu byl pojmenován „Laurie“ na jeho počest.

Kvůli onemocnění infekční mononukleózou byl nucen zanechat veslování a tak se zapojil do činnosti v univerzitním divadelním spolku Cambridge Footlights, kde začínalo mnoho úspěšných britských komiků. Zde potkal Emmu Thompsonovou, se kterou navázal milostný vztah - dodnes jsou dobrými přáteli. Emma ho také seznámila se Stephenem Fryem, s nímž Laurie později vytvořil úspěšné komické duo. Laurie, Fry a Emma Thompsonová v roce 1984 parodovali sami sebe jako reprezentanty britské vědomostní soutěže University Challenge z "Footlights College, Oxbridge" v epizodě "Bambi" britského sit-comu Mladí v partě. V roce 1980-1981, což byl jeho poslední rok na univerzitě, se stal presidentem Footlights, přičemž Thompsonová se stala vicepresidentkou tohoto spolku. Spolu uvedli na festivalu v Edinburghu výroční hru, The Cellar Tapes, kterou napsal hlavně Laurie a Fry, a kde hrála Emma Thompsonová, Tony Slattery, Paul Shearer a Penny Dwyer. Tato hra vyhrála první cenu Perrier Comedy Award.

Kariéra

Cena Perrier Comedy Award pak vedla k převedení hry The Cellar Tapes na londýnské jeviště a později k její televizní verzi, jež byla vysílána v roce 1982. Tento fakt také zapříčinil, že Laurie, Fry a Thompsonová byli spolu s Benem Eltonem, Robbiem Coltranem a Siobhan Redmond vybráni, aby napsali a hráli v nové komediální show pro Granada Television Alfresco, která byla uvedena ve dvou sériích.

Během 80. a 90. let spolupracovali Laurie a Fry v několika projektech. Mezi nimi i v seriálu "Černá zmije" (v originále Blackadder), kterou napsal Ben Elton a Robert Curtis, a kde hrál Laurie různé role, nejčastěji však prince George a poručíka George; dále jejich komediální "sketch show" A Bit of Fry & Laurie, kterou BBC vysílala v letech 1989-1995, a seriál Jeeves and Wooster. Což byla adaptace příběhu P.G.Wodehouse, ve které Laurie hrál Jeevesova zaměstnavatele, roztomilého blbce Bertieho Woostera. To byla role, kde Laurie projevil svůj talent také jako pianista a zpěvák. On a Fry společně pracovali také na různých dobročinných představeních, jako např. Histeria! 1, 2 & 3, Tajemství třetího policistova balonu (v originále The Secret Policeman's Third Ball) a varietní show Fry and Laurie Host a Christmas Night with the Stars. Spolupracovali na filmu Petrovi přátelé (v orig. Peter's Friends).

V roce 1992 se Laurie objevil v klipu k singlu "Walking On Broken Glass" od Annie Lennox, v kostýmu z Černé zmije III. Také se objevil jako vědec ve videu „Experiment IV“ od Kate Bush.

Pozdější filmy, kde se Laurie objevil, zahrnují Rozum a cit (Sense and Sensibility, 1995) v hlavní roli s Emmou Thompson; akční Disneyho film 101 Dalmatinů (101 Dalmatins), kde si zahrál Jaspera, najatého zloděje pro krádež štěňat; Eltonovu adaptaci svého románu Neuvěřitelný (Inconcevaible), Možná, miláčku (Maybe, Baby, 2000); Dívka z Ria (Girl from Rio); remake Let Fénixe (The Flight of the Phoenix, 2004); a tři filmy Stuart Little.

V roce 1996 vyšel Laurieho první román The Gun Seller, kde si autor dělal legraci z žánru thrilleru. Tento román se stal bestsellerem. Od té doby pracoval na scénáři pro jeho filmovou verzi a dále také na svém druhém románu, The Paper Soldier.

V roce 1998 obdržel nabídku hostovat v seriálu Přátelé, v epizodě "The One with Ross's Wedding, Part Two". Díky velké popularitě House si krátkou scénou v této epizodě získal oblibu fanoušků obou seriálů, zvláště díky neobvykle drsnému použití jména "Pheebs".

Od roku 2002 se Laurie objevuje v řadě britských televizních dramat, hostoval ve dvou epizodách první série špionážního seriálu MI5 (Spooks) na BBC One. V roce 2003 hrál a režíroval seriál Fortysomething (v jedné epizodě se objevil Stephen Fry). V roce 2001 namluvil postavu právníka v kresleném seriálu Family Guy v epizodě „One If by Clam, Two If by Sea“. Laurie byl také postavou pana Wolfa v animovaném seriálu Preston Pig. Kromě toho byl účastníkem diskuze v QI, kde Fry působí jako moderátor. V roce 2004 Laurie hostoval jako profesor v obžalobě vesmírné sondy zvané Beagle, v Show Lennyho Henryho (The Lenny Henry Show).

Ačkoli byl Hugh Laurie známý v Británii už od 80.let, do povědomí amerického publika se dostal až v roce 2004, kdy si poprvé zahrál jako ošetřující lékař Dr. Gregory House v populárním lékařském dramatu Dr. House stanice FOX. Kvůli této roli si Laurie musel osvojit americký akcent. Během té doby filmoval v Namibii Let Fénixe konkurzní nahrávku pro show natočil v hotelu v koupelně, jediném místě, kde měl dostatek světla. Jeho americký akcent byl tak přesvědčivý, že výkonný producent, Bryan Singer, který netušil, že Laurie je Angličan, na něj ukazoval právě jako na zajímavého amerického herce, kterého hledal.

V červenci 2005 byl Laurie nominován na Emmy za roli House. Ačkoli nevyhrál, obdžel Zlatý Glóbus v letech 2006 a 2007 za jeho práci v seriálu (jedna z několika obdržených cen v následujících letech) a cenu Sdružení filmových herců v roce 2007. Laurie byl také oceněn zvýšením platu, který prý činí $350,000 za epizodu. Jeho smlouva na House byla prodloužen o další rok a byla natočena již šestá řada seriálu. Laurie nebyl nominován na ceny Emmy pro rok 2006.

Hugh Laurie byl obsazen jako vydavatel Daily Planet Perry White ve filmu Superman se vrací (Superman returns, 2006), ale musel tuto roli odmítnout kvůli jeho zaneprázdněnosti v Houseovi (mimochodem, seriál vyrábí Bad Hat Harry Productions, která je vlastníkem režiséra filmu Superman se vrací, Briana Singera.

V červenci 2006 se Laurie objevil v pořadu Inside the Actors studio kanálu Bravo!, kde také zazpíval a zahrál na klavír jednu ze svých vlastních písní, „Mystery“.

Laurie hostoval v pořadu Saturday Night Life stanice NBC převlečený za transvestitu ve skeči o muži (Kenan Thompson) se zlomenou nohou, který naříká na nečestnost svého doktora. Laurie hrál ženu onoho muže.

V srpnu 2007 se objevil v dokumentu stanice BBC Four, Stephen Fry: 50 Not Out, natočeném na oslavu Fryových padesátých narozenin.

Osobní život

V červnu 1989 si vzal za ženu Jo Green, vedoucí správy divadla. Společně se svou dcerou Rebeccou (nar.1993) a dvěma syny, Billem (1991) a Charliem (1988), žijí v severním Londýně. Rebecca dostala roli pětileté Vivian Bearingové ve filmu Vtip (Wit). Laurieho nejlepší přátelé jsou Stephen Fry, Emma Thompson a jeho herecký partner z Dr. House Robert Sean Leonard.

Na BBC Radio 2 v interview Steveho Wrighta v lednu 2006 řekl, že zatímco pracuje ve Spojených státech na Dr. Houseovi, bydlí aktuálně v bytě v západním Hollywoodu. Laurie umí hrát na klavír, kytaru, bicí, harmoniku a saxofon. Svůj muzikální talent projevil v mnoha seriálech, z nejznámějších třeba A Bit of Fry and Laurie, Jeeves and Wooster, Dr. House a také když hostoval v Saturday Night Life 28.října 2006. Působí jako zpěvák a hráč na klávesy v Los Angeleské rockové skupině „Band From TV“.

Hugh Laurie byl vyznamenán Řádem Britského impéria v seznamu New Year Honours 2007 za svůj přínos dramatu. Dne 23. května 2007 obdržel od královny Alžběty II. vyznamenání.

Laurie bojuje s těžkou klinickou depresí a pravidelně navštěvuje svého psychoterapeuta. V jednom rozhovoru se vyjádřil, že poprvé měl problém během řízení na Charity demolition derby v roce 1996, kdy jel kolem explodujících aut a necítil se ani vzrušený, ani vystrašený (řekl, že se ve skutečnosti cítil znuděný). "Nuda," poznamenal v rozhovoru v pořadu Inside the Actors Studio, "není vhodná reakce na explodující automobily." Laurie přiznal v rozhovoru s Rolling Stones a jako host pořadu The Tonight Show, že jednou vyzkoušel hydrokodon/APAP (Vicodin) jako součást jeho přípravy na roli Dr. Gregoryho House.

V roce 2006 byl Laurie považován magazinem Life za nejvšestranněji nadaného muže všech dob.

Laurie obdivuje spisovatele P.G.Wodehouse: 27.května 1999 v The Daily Telegraph vysvětlil, že mu četba Wodehouseova románu zachránila život.

Ocenění

Emmy Award

 • 2005 - nominace - Nejlepší herec v hlavní roli dramatického seriálu.
 • 2007 - nominace - Nejlepší herec v hlavní roli dramatického seriálu.

Zlatý Glóbus

 • 2006 - vítěz - Nejlepší herecký výkon v televizním seriálu - drama
 • 2007 - vítěz - Nejlepší herecký výkon v televizním seriálu - drama

Satellite Awards

 • 2005 - vítěz - Nejlepší herec v seriálu, drama
 • 2006 - vítěz - Nejlepší herec v seriálu, drama

Ceny Sdružení filmových herců

 • 2006 - nominace - Nejlepší mužský herecký výkon v dramatickém seriálu
 • 2007 - vítěz - Nejlepší mužský herecký výkon v dramatickém seriálu

Asociace televizních kritiků

 • 2005 - vítěz - Jedinečný výkon v dramatu
 • 2006 - vítěz - Jedinečný výkon v dramatu
 • 2007 - nominace - Jedinečný výkon v dramatu

Teen Choice Award

 • 2007 - vítěz - TV herec: Drama

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Hugh Laurie (8)

5 perfektně obsazených seriálových hrdinů

06.02.2023 - Jakmile se vám ve světě seriálů podaří obsadit hlavní postavy, máte napůl vyhráno.

5 nejlepších minirolí hollywoodských hvězd v seriálu Přátelé

08.02.2019 - Camea jsou filmovým fenoménem, který se v současnosti do svých filmů snaží zakomponovat snad každý.

7 nejslavnějších herců, kteří jsou i zdatnými spisovateli

19.11.2018 - Jakožto světoznámé herecké celebrity se většinou nemusíte věnovat ničemu jinému, než je právě herectví.

Hugh Laurie alias Dr. House přijede zazpívat do Prahy!

24.04.2013 - Britský herec a hudebník, známý jako představitel populárního doktora, zavítá do Kongresového centra se svou kapelou!

Seriál Dr. House skončí! Osmá řada bude poslední!

09.02.2012 - V dubnu letošního roku skončí jeden z nejoblíbenějších televizních seriálů z lékařského prostředí!

Velká vánoční jízda aneb Tajemství Santy Clause odhaleno!

06.12.2011 - Snímek Velká vánoční jízda konečně nabízí odpověď na otázku, která nedá spát žádnému dítěti!

Všechny články o Hugh Laurie (8) »
TOPlist