7 filmů, které stojí za to zhlédnout víckrát

03.04.2018

Některé filmy prostě a jednoduše nemůžete vidět jen jednou. Ať už jde o skvělé herecké výkony, vnikající soundtrack nebo dokonalou režii, u některých filmů by byl hřích se na ně podívat pouze jedenkrát. Některé filmy navíc při druhém zhlédnutí nabízí úplně jinou podívanou než poprvé. Jsou to většinou filmy, které mají na konci nějaký nečekaný zvrat. Teprve, když na film koukáte podruhé, si konečně můžete všimnout, jak vám jeho tvůrci různé věci předem naznačují.

Proto jsme si pro vás přichystali seznam sedmi filmů, které si o druhé zhlédnutí rozhodně říkají.

7. Obvyklí podezřelí

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA / Německo, 1995, 106 min

Režie: Bryan Singer

Scénář: Christopher McQuarrie

Hrají: Gabriel Byrne, Kevin Spacey, Stephen Baldwin, a další…

Kriminální drama režiséra Bryana Singera (52) sleduje vyšetřování případu zmasakrování posádky argentinské pašerácké lodi. Podezřelých je hned pět, ale vyšetřovatelé zkrátka nemohou přijít na to, kdo tento zločin zorganizoval.

Přepadení lodi přežijí pouze dva lidé, z nichž jeden v halucinacích umírá v nemocnici a druhý je bezvýznamný kulhavý pouliční zlodějíček Verbal, kterého ve filmu hraje Kevin Spacey (58). Zemřela hlava celé zločinecké organizace na lodi spolu s pašeráky, nebo se má celá věc trochu jinak? A kdo je vlastně záhadný mafián Keyster Söze?

Film stojí za „druhé kolo“ už jen díky vynikajícím hereckým výkonům. Spacey za svou roli Verbala dokonce Oscara za nejlepší mužskou roli. Obvyklí podezřelí jsou navíc jedním z těch filmů, které nabízí napodruhé úplně jinou podívanou, když víte, jak jejich příběh ve finále dopadne.

6. Počátek

Thriller / Mysteriózní / Akční / Sci-Fi / Dobrodružný

USA / Velká Británie, 2010, 148 min

Režie: Christopher Nolan

Scénář: Christopher Nolan

Hrají: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page, a další…

Příběh Počátku se točí kolem zkušeného zloděje Doma Cobba, kterého hraje Leonardo DiCaprio (43). Cobb se specializuje na zločiny s takzvanou extrakcí, což jsou krádeže informací z podvědomí cílů během jejich spánku a snění. Cobb je v tomto oboru naprostou špičkou, ale úspěšná „kariéra“ zločince z něj udělala vyhnance, který dokonce musel opustit svou rodinu.

Teď to ale vypadá, že dostane proslulý zloděj šanci na vykoupení. Pokud totiž splní novou zakázku, dostane svůj život zpět. Tento úkol je však mnohem komplikovanější, než si kdokoliv z týmu elitních zločinců mohl myslet. Obyčejně totiž musí Cobb se svými parťáky myšlenku ukrást, tentokrát ji však musí vnuknout.

Drama režiséra Christophera Nolana (47) je téměř dokonalým snímkem, který funguje hned na několika úrovních. A to jak ve světě snů ve snech, o kterých film vypráví, tak ve světě diváků. Troufneme si říct, že spoustě lidí napoprvé unikla velká část informací a náznaků, kterými snímek překypuje. Dokonce si myslíme, že ani dvě zhlédnutí na tento film nestačí. Filmový génius, kterým Christopher Nolan dozajista je, si zkrátka s divákem umí dokonale zahrávat. Proto vám může být jasné, že ho v našem seznamu nevidíte naposledy.

5. Šestý smysl

Drama / Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 1999, 107 min

Režie: M. Night Shyamalan

Scénář: M. Night Shyamalan

Hrají: Bruce Willis, Toni Collette, Haley Joel Osment, a další

Šestý smysl je filmem legendárního režiséra M. Nighta Shyamalana (47). Ten proslul svými zvraty, kterými diváky doslova šokuje. Některé byly samozřejmě horší než jiné, ale tím nejznámějším, který Shyamalanovu kariéru prakticky odstartoval, je zjištění na konci Šestého smyslu.

Bruce Willis (63) zde hraje úspěšného psychologa, který jako nový případ přijme osmiletého chlapce, který tvrdí, že vidí duchy. Ti mají většinou dost odporné vzezření, které na první pohled prozrazuje příčinu jejich smrti. Oběšenci, sebevražedkyně či chlapec s hlavou prostřelenou brokovnicí mladého Colea pronásledují všude, kam jde.

Willisův doktor Malcolm Crowe je skutečnou špičkou ve svém oboru, a tak je k mladému chlapci zpočátku velmi skeptický. Postupně ale začíná chlapci věřit. To, že mladý Cole skutečně vidí duchy, nakonec není tím největším překvapením, které Malcolma čeká.

Největší zvrat filmu, který dodnes diváky šokuje, je hned na několika místech naznačován. Než však všechny tyto indicie zachytíte, budete si psychologický horor z roku 1999 pustit hned několikrát.

4. Memento

Mysteriózní / Thriller / Psychologický

USA, 2000, 113 min

Režie: Christopher Nolan

Scénář: Christopher Nolan

Hrají: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano, a další…

Jak jsme slibovali, tak plníme. Čtvrté místo na našem seznamu opět obsadil film režiséra Christophera Nolana. Tentokrát je to však jedna z jeho prvotin, snímek z roku 2000 s názvem Memento.

Jeho hlavním hrdinou je Leonard, kterého ve filmu skvěle hraje Guy Pierce (50). Jeho žena byla zavražděna a on si skoro nic nepamatuje. Přišel totiž o schopnost vytvářet si nové vzpomínky, jeho krátkodobá paměť se proto každým dnem vytrácí. Ve svém pátrání po vrahovi si proto všechno fotí na svůj Polaroid a nejpodstatnější data z případu si nechává vytetovat na vlastní tělo.

Příběh je navíc vyprávěn nelineárně a každá scéna končí tam, kde ta předchozí začala. Není proto vůbec snadné tento způsob vyprávění hned napoprvé pochopit. Pokud si pročtete komentáře na jakékoliv filmové stránce, vždy najdete několik takových, které doporučují opětovné zhlédnutí filmu. K těm se přidáváme i my. Rozhodně to totiž stojí za to.

3. Donnie Darko

Drama / Mysteriózní / Sci-Fi

USA, 2001, 113 min

Režie: Richard Kelly

Scénář: Richard Kelly

Hrají: Jake Gyllenhaal, Holmes Osborne, Maggie Gyllenhaal, a další…

Donnie Darko je miláčkem fanoušků kultovních psychologických dramat. Mladý Donnie, v podání Jakea Gyllenhaala (37) je na první pohled obyčejný puberťák. Ve skutečnosti je to však chlapec, který trpí depresemi a vizemi o obrovském králíkovi, který se Donnieho snaží zmanipulovat k činnostem, které by sám nikdy nedělal.

Donnie proto podstoupí psychoterapii, ale ta mu ani v nejmenším nepomůže. Navíc se musí vyhnout smrti, která mu hrozí kvůli pádu motoru z letadla. Donnie bojuje s vnitřními i vnějšími démony, ale prožívá u toho různé bizarní příběhy, související s cestováním v čase, hypnózou, či nezvratnými koly osudu.

Jak lze asi poznat z popisu filmu, Donnie Darko zkrátka není filmem pro každého. Přesto je však jeho psychedelická atmosféra něčím velmi lákavým. Jak jinak si můžeme vysvětlit 85 %, které film získal na ČSFD? Abyste vůbec vstřebali všechno, co snímek z roku 2001 nabízí, tak si ho musíte pustit hned několikrát.

2. Interstellar

Sci-Fi / Dobrodružný / Mysteriózní

USA / Velká Británie / Kanada / Island, 2014, 169 min

Režie: Christopher Nolan

Scénář: Jonathan Nolan, Christopher Nolan

Hrají: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, a další…

Ano, vidíte správně. Je tu třetí film z dílny současného mistra filmového napětí Christophera Nolana. Tentokrát jde o jeden z jeho nejnovějších filmů, o Interstellar z roku 2014.

Matthew McConaughey (48) je jako Cooper vyslán s posádkou vědců do vesmíru, aby se pokusili přijít na způsob, jak zachránit lidstvo před vyhynutím kvůli různým přírodním katastrofám. Planetu Zemi totiž sužuje jedna pohroma za druhou. Extrémní období sucha, hladomory a podobné katastrofy pomalu ale jistě zapříčiňují vyhynutí lidského pokolení. Cooper se proto vydává do vesmíru hledat planetu se vhodnými přírodními podmínkami, na kterou by lidé mohli osídlit.

Pokud máte dostatečné kapacity na pochopení veškerých vědeckých poznatků, které Nolan ve spolupráci s proslulým fyzikem Kipem Thornem (77) do filmu zakomponoval, tak vám tleskáme. I tak ale film o meziplanetárním cestování stojí za další zhlédnutí. Ať už jde o geniální soundtrack Hanse Zimmera (60), skvělé herecké výkony nebo jen ten úchvatný vizuál filmu, Interstellar rozhodně stojí za to.

1. Pulp Fiction: Historky z podsvětí

Drama / Krimi

USA, 1994, 154 min

Režie: Quentin Tarantino

Scénář: Quentin Tarantino, Roger Avary

Hrají: John Travolta, Samuel L. Jackson, Bruce Willis, a další…

Kdo by dnes neznal legendární Pulp Fiction ještě legendárnějšího režiséra Quentina Tarantina (55). Po Gaunerech je Pulp Fiction jeho teprve druhým velkým režisérským počinem a dovolíme si říct, že právě Historky z podsvětí se divákům do paměti vryly nejvíce.

Příběh Tarantinova filmu je takovou skládankou několika menších epizodických vyprávění, která se různými způsoby prolínají. „Hrdiny“ filmu jsou mimo jiné například uplacený boxer, mafián po dovolené či hlava gangsterské rodiny. Pulp Fiction je skutečně tím nejkultovnějším z kultovních filmů 90. let.

Za několik zhlédnutí stojí hned z několika různých důvodů. Tento snímek z roku 1994 překypuje skvělými výkony herců, jako je Uma Thurman (47), John Travolta (64) nebo Samuel L. Jackson (69), výborným soundtrackem a v podstatě definoval to, jak budou všechny další „Tarantinovky“ vypadat. Navíc jsou jednotlivé příběhy ve filmu představeny na přeskáčku, takže než vám dojde, jak má vypadat popořadě seskládaná časová linka, tak vám to také chvíli potrvá.

Nakonec… Skutečně potřebujete další důvody, abyste si Pulp fiction: Historky z podsvětí pustili znovu? Tak vidíte.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Christopher Nolan, John Travolta, Kevin Spacey, Bruce Willis, Jake Gyllenhaal, Leonardo DiCaprio, Samuel L. Jackson, Matthew McConaughey

Filmy:
Memento, Šestý smysl, Obvyklí podezřelí, Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Donnie Darko, Počátek

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
americké filmy, Hollywood, legendární filmy, sci-fi filmy, Matthew McConaughey filmy, Quentin Tarantino filmy, Quentin Tarantino tvorba, kultovní filmy, žebříčky, slavné role, žebříčky filmů, kriminální drama, filmy Christophera Nolan, Bruce Willis filmy, mysteriózní filmy
TOPlist