5 zvláštních dovedností, které si pro natáčení museli herci osvojit

23.05.2019

Natáčení filmů pro své herce často obtížnější, než by se na první pohled mohlo zdát. V minulosti už jsme psali článek o obrovských tělesných proměnách, kterými herci museli projít, ale zhubnutí či přibrání rozhodně není jedinou věcí, která zájemce o filmové role čeká. Občas totiž herci ztvárňují postavy, které se vyznačují nějakou speciální dovedností. Tu si pak herci musí alespoň částečně osvojit, aby mohly své role věrně zahrát.

Nějaké nedostatky se dají skrýt do mistrných střihů či speciálních efektů, ale aby mohli herci věrohodně ztvárňovat své role, musejí se jejich speciálním schopnostem alespoň okrajově naučit. Dnes vám proto představíme pětici netradičních dovedností, které si herci pro natáčení svých filmů museli osvojit.

5. Channing Tatum – Stepování

Amerického herce Channinga Tatuma (39) proslavila především hudební filmová série s názvem Let’s Dance. Dříve než se stal hercem, se navíc Tatum živil i jako tanečník, takže je vcelku bezpečné tvrdit, že tanec Tatumovi rozhodně problémy nedělá. Není však tanec jako tanec. To si zřejmě neuvědomili bratři Coenovi, kteří Tatuma najali pro roli ve svém snímku s názvem Ave, Caesar! z roku 2016.

Tak nějak předpokládali, že když Tatum zvládá hip-hop a jiné druhy moderních tanců, nebude pro něj sebemenším problémem v jejich filmu stepovat. Step se však od těchto tanců opravdu hodně liší. Tatum proto musel podstoupit intenzivní kurz stepování, a to jen kvůli malé roličce v tomto snímku. Sám později prohlásil, že to byla nejdelší příprava pro šestiminutovou roli, kterou kdy jakému filmu věnoval.

4. Robert Downey Jr. – Hra na housle

Hudby se týká i další dovednost, kterou si jeden z hollywoodských herců musel pro svou nově získanou roli osvojit. Tímto hercem navíc nebyl nikdo jiný, než představitel Iron Mana a Sherlocka Holmese v jedné osobě, sám Robert Downey Jr. (54).

Pro Downeyho byla nově získanou schopností vyžadovanou pro natáčení jeho filmu hra na housle. Ačkoliv by se mohlo zdát, že se na housle musel naučit hrát kvůli výše zmíněnému Sherlockovi, ve skutečnosti se z něj houslista musel stát ještě mnohem dříve. V roce 1992 si totiž zahrál ve filmu Chaplin, kde ztvárnil titulní roli nezapomenutelného britského filmového komika.

Aby mohl Chaplina věrně ztvárnit, musel se kromě hry na housle naučit hrát i tenis. Na tom by nebylo nic zvláštního, ale vzhledem k tomu, že byl Charlie Chaplin levák, musel se Downey všechny tyhle dovednosti naučit dělat levačkou. Jeho výkon v roli mu vysloužil i nominaci na Oscara, kterou mu však nakonec „vyfouknul“ Al Pacino za Vůni ženy.

3. Margot Robbie – Zadržování dechu pod vodou

Ani ženy to nemají při získávání nových rolí jednoduché. Důkazem za všechny je například Margot Robbie (28), která se pro roli v superhrdinském Sebevražedném oddílu musela naučit zadržovat dech pod vodou. To samozřejmě není zas tak nezvyklou a složitou dovedností, ale Robbie se naučila pod vodou vydržet celých pět minut!

Australská herečka ve filmu ztvárnila Jokerovu přítelkyni Harley Quinn, která v jedné z prvních scén filmu skončí společně s padouchovým sporťákem pod vodou. Zatímco Jokerovi se z havárie podaří uprchnout, Harley nechá v bezvědomí uvízlou ve vraku a zachránit před utonutím  ji tak musí Batman.

Natáčení vyžadovalo jen, aby Robbie vydržela bez dechu pouhou minutu. Herečka se však rozhodla, že neponechá nic náhodě a naučila se dech zadržovat po dobu pěti minut. Herečka se později svěřila, že jedním z přístupů, který jí k takové extrémní době dopomohl, byla meditace. Skrze ni dokázala uklidnit svůj srdeční rytmus na minimum a snížit potřebu kyslíku.

2. Jesse Eisenberg – Kouzelnické triky

Když máte ztvárnit jednoho z nejlepších kouzelníků a iluzionistů na světě, asi není od věci, abyste se naučili i pár těch kouzelnických triků. Tomu moc dobře rozuměl Jesse Eisenberg (35), který ve snímku Podfukáři z roku 2013 ztvárnil Dannyho Atlase, jednoho člena kouzelnického týmunázvem „Four Horsemen“ (po čtyřech jezdcích apokalypsy, pozn. red.).

Eisenberg se proto naučil několik kouzelnických triků, kterými čas od času bavil své kolegy. Sám o své nové dovednosti prohlásil, že se v ní usilovným tréninkem rozhodně zlepšil, ale rozhodně se v ní necítí dostatečně zběhlý, aby ji předváděl na veřejnosti. Není se konec konců čemu divit. Postava, kterou Eisenberg ve svém filmu ztvárňoval, se těmto trikům učila už od svého dětství a Eisenberg by tak měl co dělat, aby se jí alespoň trochu dokázal vyrovnat. Více než dvacetiletý náskok se zkrátka dohání těžko.

1. Daniel Day-Lewis – Lov divé zvěře

Britský herec Daniel Day-Lewis (62) je proslulý tím, že svým rolím dává úplně všechno. Často jimi doslova i žije a vystupuje z nich až v momentě, kdy je natáčení ukončeno. Právě kvůli této oddanosti je herec Day-Lewis držitelem tří Oscarů za nejlepšího herce v hlavní roli. Ačkoliv za Posledního mohykána z roku 1992 tuto zlatou sošku nezískal, jeho herecká profesionalita z role Sokolího Oka jen čiší.

Sokolí Oko je bělošským lovcem, který žije se svou adoptivní indiánskou rodinou během období bojů Anglie a Franci o území nově objeveného kontinentu. Pro přesvědčivé ztvárnění zkušeného lovce a bojovníka se Day-Lewis musel naučit základům lovu divé zvěře. To však neobnášelo jen zastřelení pohyblivého cíle, ale vše, co lov v šestnáctém století představoval.

Herec se tak naučil nejen zvěř zabíjet, ale i stopovat, kuchat a stahovat z kůže. To, že se všem těmto dovednostem naučil, bylo pro herce opravdu důležité. Pro přípravu na roli se totiž rozhodl žít několik týdnů o samotě v lesích, kde byl právě lov jediným způsobem jeho obživy.

(tod)

Fandím
7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Channing Tatum, Daniel Day-Lewis, Robert Downey Jr., Margot Robbie

Filmy:
Chaplin, Poslední Mohykán, Let's Dance, Now You See Me

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
krásné herečky, stepování, Hollywood, slavné filmy, Margot Robbie filmy, zajímavosti z natáčení, Margot Robbie role, filmy s Indiány, Channing Tatum filmy, lov, herecké umění, lov divoké zvěře, zadržování dechu, zadržování dechu pod vodou, dovednosti, herecká profese
TOPlist