5 zdráhavých akčních hrdinů

06.02.2021

Dnes tyhle postavy patří k těm nejznámějším akčním hrdinům filmové historie. Jejich hrdinství ale ani zdaleka nepřišlo automaticky. Původně se na epické výpravy a do krvavých soubojů vůbec nechtěli pouštět, ale zkrátka nedostali na vybranou. Přes svou neochotu se nakonec pustili do boje a stali se stálicemi akčních trháků.

Zajímá vás, kteří hrdinové se nejprve zdráhali zapojit do akce, ale pak se z nich stali ti nejslavnější „bouchači“? Pak vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici neochotných akčních hrdinů.

5. John McClane

První akční hrdina dnešního článku má za sebou zářnou kariéru, která však šla od třetího dílu jeho série poměrně rychle z kopce. Zatímco první tři filmy se dodnes těší obrovské fanouškovské podpoře, Smrtonosné pasti natočené po roce 2000 jsou více méně parodií sama na sebe. Johnu McClaneovi v podání Bruce Willise (65) se zkrátka na stará kolena nedaří tak jako za mlada.

Tehdy se totiž do souboje s vychytralými zloději převlečenými za teroristy totiž pustil jen proto, že mu vlastně nic jiného nezbývalo. Zůstal uvězněný ve výškové budově, a kdyby dostal na výběr, jestli uprchnout se svou ženou, nebo se vlastnoručně postavit ostřílenému komandu, nejspíš by neváhal ani vteřinu.

Jeho žena se však ocitla v zajetí zločinců a všechny východy byly zablokované, a tak mu nezbývalo nic jiného než své protivníky jednoho po druhém postupně eliminovat. Když navíc zjistil, že mu nepomůže ani losangeleská policie, věděl, že je osud rukojmí jen v jeho rukou. Jako pravý hrdina se proto rozhodl zakročit a ozbrojené lupiče zlikvidovat.

4. Han Solo

Ačkoliv jsou Star Wars spíše sci-fi sérií, akčních scén je v nich plno. Kterého z mnoha hrdinů této vesmírné ságy bychom však mohli označit za zdráhavého akčního hrdinu? Odpověď je jasná. Sympatický pašerák, který je až po uši zadlužený a po kterém jde kartel rodiny Huttů.

Han Solo v podání Harrisona Forda (78) skutečně nechce mít s vesmírnými eskapádami mladého farmáře a postaršího podivína vůbec nic společného. To se však okamžitě změní, když mu Obi-Wan přislíbí pořádný balík peněz, když je nenápadně dopraví přes půlku galaxie. Hanovi jde zkrátka jen o něj samotného, a když má dobrý den, tak mu záleží i na jeho parťákovi Chewiem.

To se však změní na konci filmu, když se po své výplatě s ostatními hrdiny rozloučí a nechá alianci Rebelů napospas Galaktickému impériu. Když už to vypadá, že Luke nezvládne svůj úkol splnit, vrátí se Han v plné parádě a zajistí Rebelům vítězství, když dopomůže k vyhození Hvězdy smrti do povětří.

3. Neo

Thomas Anderson je nenápadnou kancelářskou krysou, která se ve svém volném čase věnuje ilegálním aktivitám, jako je hackování a prodejům utajených informací. Odtud pochází jeho přezdívka, pod kterou jej zná snad každý fanoušek akčních filmů. V digitálním prostoru je Keanu Reeves (56) známý jen jako Neo.

Neo má však zásadní problém, se kterým nechce nic mít. Jeho život totiž není reálný, ale jde o počítačovou simulaci, kterou sdílí celé lidstvo. Všichni jsou totiž v zajetí nebezpečných mimozemšťanů, kteří nás udržují v blažené nevědomosti pomocí přesvědčivé simulace života. Jediný, kdo může tuhle digitální hrůzu zvrátit, je právě Neo.

Neo je totiž „Vyvolený“ a jen s jeho pomocí se lidské pokolení dokáže probudit ze svého umělého spánku a robotické věznitele svrhnout.

2. Ellen Ripley

Abychom v dnešním článku nepěli chválu jen na samé muže, chceme vám představit tu snad nejostřejší ženu akčních filmů. Jedná se o velitelku vesmírné lodi Nostromo, jejíž posádku naprosto zdecimuje nebezpečný mimozemšťan známý jako Xenomorph. Sigourney Weaver (71) jeho řádění v roli Ellen Ripleyové jako jediná přežije, a nad krvelačným vetřelcem zvítězí.

druhém filmu série s jednoduchým názvem Vetřelci jí objeví skupina mariňáků, kteří se právě chystají na planetu, která je těmito vesmírnými zrůdami naprosto prolezlá. Ellen není z myšlenky dalšího boje s vetřelci nijak zvlášť nadšená. Jen jediný mimozemšťan jí dal hodně zabrat, a teď by měla sama od sebe zamířit do jejich hnízda?

Nakonec ale svolí a vydá se na nebezpečnou misi. Kdyby ale od začátku věděla, co všechno na ní na oné planetě čeká, nejspíš by si to ještě pořádně rozmyslela.

1. John Rambo

Posledním hrdinou, kterého vám dnes chceme připomenout, je válečný veterán z Vietnamu, kterého po návratu do jeho vlasti rozhodně nečekalo přivítání, které si představoval. Namísto oslav a radostného jásotu na něj všichni hleděli přes prsty jako na naprostého vyvrhela z okraje společnosti. John Rambo se při tom chtěl jen poklidně vrátit domů.

Tohle uvrhnutí hrdiny do situace, ve které nechce být, se prolíná všemi filmy série, ale snad nejlépe jej lze pozorovat ve filmu Rambo: Do pekla a zpět z roku 2008. Tady Sylvestr Stallone (74) mění vietnamský konflikt, americký středozápad a vyprahlé pustiny Afghánistánu za Myanmar, ve kterém mu cestu zkříží krvežíznivé milice.

Snímek je ještě krvavější než všechny předchozí díly a v minulosti dokonce držel rekord za největší počet mrtvol v jediném filmu. I v Do pekla a zpět se však Rambo do konfliktu dostane vlastně naprosto navzdory své neochotě a zdráhavosti. Nemůže však nadále přihlížet zvěrstvům, ke kterým kolem něj dochází.

(tod)

Fandím
11 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Bruce Willis, Harrison Ford, Sigourney Weaver, Sylvester Stallone

Filmy:
Vetřelci, Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, Smrtonosná past, Rambo: Do pekla a zpět

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
sci-fi, akční filmy, akční hrdinové
TOPlist