5 zaimprovizovaných momentů, které rozhodily ostatní herce

23.05.2018

Samozřejmě existují režiséři, kteří vyžadují, aby se všichni do nejmenšího detailu drželi scénáře. Jsou ale i tací, kteří svým hercům věří, a proto jim dávají větší či menší svobodu v tom, co budou před kamerou říkat. Občas to sice nevyjde a celá scéna se musí znovu a znovu přetáčet, ale čas od času je improvizace herců tak dokonalá, že dokáže rozhodit nejen nic netušící diváky, ale i celý filmový štáb včetně hereckých kolegů.

My vám proto nyní přinášíme seznam pěti přesně takových momentů. Všechny následující situace jsou tak skvěle zahrané, že byste jen těžko uhodli, že byla celá scéna zaimprovizovaná.

5. Rychle a Zběsile 6: Schovej si to obrovský čelo

Natáčení akčních filmů, jako je například právě série Rychle a zběsile musí probíhat přesně podle scénáře. Jak jinak byste chtěli, aby vám všechny efekty a kaskadérské kousky vyšly? Herci tak mají během nepolevující akce velmi málo prostoru na to, aby projevili své improvizační schopnosti.

To však nezastavilo Dwayna Johnsona (46), který se během natáčení jedné z klidnějších scén rozhodl vystřelit si ze svého kolegy Tyrese Gibsona (39). Z toho si totiž postavy Rychle a zběsile 6 několikrát dělaly legraci kvůli jeho velkému čelu. Většina těchto vtípků však byla předem připravená ve scénáři filmu.

Jinak tomu bylo ve chvíli, kdy si Gibson v roli Romana Pierce střílí z Johnsonovy vypracované postavy. Po tom, co Gibson k procházejícímu Johnsonovi vykřikne: „Bacha, schovejte si tělový olejíčky,“ zareaguje Johnson velmi přirozeným: „A ty si schovej to obrovský čelo.“

Tahle spontánní odpověď rozhodila dalšího herce, rappera Ludacrise (40] natolik, že vyprskl smíchy. V původním scénáři totiž tahle hláška nebyla, ale tvůrcům série se Johnsonova reakce líbila natolik, že ji ve filmu nechali.

4. Zprávař 2 – Legenda pokračuje: Příprava na přenos

Will Ferrell (50) je komediální génius. Do každého filmu, ve kterém hraje, přináší svůj osobitý humor, který se pohybuje na tenké hranici mezi vtipností a trapností. Většinou však naštěstí spadá do té první kategorie. Velkou zásluhu na tom má právě improvizace, kterou je Ferrell pověstný.

Pokud má navíc hrát Rona Burgundyho ve filmech Zprávař a Zprávař 2, které jsou prakticky bez scénáře, může tento kalifornský herec skutečně zazářit. Ferell totiž svou hollywoodskou kariéru začínal jako stand-up komik, takže má s improvizací opravdu bohaté zkušenosti.

Výborně je jeho komediální nadání vidět v začátku druhého dílu Zprávaře z roku 2003. Při přípravě na čtení zpráv se totiž Ron Burgundy rozcvičuje skutečně netradičním způsobem. Jeho absurdní výkřiky a zvuky, které vyluzoval, rozhodily Ferrelovu hereckou kolegyni Christinu Applegate (46) natolik, že zkrátka nebyla schopná udržet vážný výraz.

Přestože byla scéna natáčena hned několikrát, filmařům se zkrátka nepodařilo natočit záběr, kde by se nesmála. Tyto záběry jsou tím nejlepším, co se jim z herečky podařilo dostat. I tak je vidět, že Applgate se smíchem bojuje a tuto bitvu viditelně prohrává.

3. X-Men: První třída: Na*erte si.

Dokonce i komiksové filmy spoléhají v určitých situacích na hereckou improvizaci. Důkazem za všechny může být reboot série X-Men s podtitulem První třída z roku 2011. Ten, komu filmaři svěřili důvěru pro vytvoření vlastního dialogu, nebyl nikdo jiný než Hugh Jackman (49), který Wolverina hraje už od roku 2000.

Jackman se ve filmu objeví jen na několik vteřin, kdy se ho mladé verze Profesora Xaviera a Magneta snaží rekrutovat do svého mutantího týmu. V Jackmanově scénáři stálo jen, že je má nějakým způsobem odbít. To, co tento australský herec se svou odpovědí udělal, však nečekal asi nikdo.

Po tom, co se mu oba muži představí totiž Wolverine zareaguje prostým: „Na*erte si,“ což Jamese McAvoye (39) a Michaela Fassbendera (41) totálně rozhodilo. Po rychlé výměně nervózních pohledů oba rozpačitě vycouvali ze scény a tak byl tento ikonický záběr na světě.

2. Obvyklí podezřelí: Identifikační scéna

Když už mluvíme o ikoničnosti, jen těžko najdeme zásadnější scénu, než je policejní identifikace v legendárním snímku režiséra Bryana Singera (52) s názvem Obvyklý podezřelí. Nejen, že se fotografie této scény objevila na většině propagačních materiálů k filmu z roku 1996, ale scéna samotná se stala legendárním příkladem herecké improvizace.

Vše přitom začalo tak nevinně. Každý z pětice herců měl jen „suše“ přednést předem připravenou hlášku pro policisty na druhé straně polopropustného zrcadla. Režisér Singer ale prohlásil, že takhle scéna nefunguje a hercům tak dal volnou ruku.

Z nudné scény se tak stala absurdní podívaná, ve které spolu herci vesele komunikují, baví se a dělají si legraci z přítomných policistů. Celá situace pak nabrala ještě šílenější obrátky, když začal Benicio del Toro (51) s prominutím prdět. Herci se pak už zkrátka neudrželi a ze scény se stal takový chaos, jaký známe dnes.

1. Blbý a blbější: Nejotravnější zvuk na světě

Když jsme hovořili o absurditě, nemůžeme zapomenout na krále absurdního humoru, Jima Carreyho (56). Nikde není jeho groteskní humor vidět lépe, než v šílené komedii Blbý a blbější z roku 1994. Spolu se svým kolegou Jeffem Danielsem (63) hraje Carrey dobrosrdečného idiota, který se vydává na cestu do Aspenu v Coloradu, aby vrátil nalezený kufřík.

Cestu jim však zkřižují mafiáni, kteří se za každou cenu snaží obsah kufříku získat do vlastních rukou. Po sérii nepravděpodobných a šílených situací se stane, že jednoho z těchto mafiánů vezou Carrey s Danielsem ve své dodávce. Herec Mike Starr očividně neměl s těmito potrhlými komiky moc trpělivosti a ve scéně je více než očividné, že ho oba dva svým chováním vyloženě štvou.

Celá situace navíc vyeskalovala, když se mu Carrey rozhodl předvést svůj „nejotravnější zvuk na světě“. Celá scéna v dodávce byla všemi herci zaimprovizovaná a Carrey a Daniels si tak mohli dělat, co chtěli, aby Starra rozhodili. Nutno říct, že se jim tohle povedlo na jedničku.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Benicio Del Toro, Jim Carrey, Will Ferrell, Hugh Jackman, Dwayne Johnson

Filmy:
Blbý a blbější, Obvyklí podezřelí, X-Men: První třída

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
americké celebrity, američtí herci, americké filmy, Hugh Jackman role, Jim Carey vtípky, Hugh Jackman filmy, vtipné filmové scény, improvizace, improvizované scény, vtipné hlášky, improvizované filmové hlášky, Hugh Jackman improvizace, Jim Carey scény, Will Ferrell filmy, vtipy na natáčení
TOPlist