5 věcí, které dělá Pixar lépe než Disney

19.01.2019

Přestože dnes už Pixar patří studiu Myšáka Mickeyho, rozdíl mezi animovanými filmy Pixaru a Disney poznáte hned na první pohled. Odlišnosti mezi filmy těchto dvou „králů animáků“ však neleží jen ve stylu, který svým filmům dávají. Liší se totiž i na mnohem hlubších úrovních a ty nejzajímavější z nich vám chceme představit v dnešním článku. Dnes se totiž budeme věnovat pěti věcem, které Pixar zvládá lépe než Disney.

5. Obrovské propojené světy

Většina příběhů studia Disney se odehrává ve svých uzavřených světech, které existují jen pro příběhy, které sledujeme. I když je možné, že se Sněhurka zná s Popelkou, jejich hlavní příběhy se více či méně odehrávají na jednom místě – v jednom hradu, maximálně v jednom království. Hrdinové filmů od Pixaru však mnohem častěji musí pro své příběhy překonat dlouhé cesty plné nebezpečenství.

Stačí, když si vzpomenete na cestu jednoho klauna očkatého za svým ztraceným synem, pouť malého robůtka skrz vesmír nebo fantastické dobrodružství důchodce v jeho létajícím domě a už jste mnohem dál, než jakákoliv Disney princezna. Tyto strastiplné cesty rozvíjejí charaktery postav Pixaru a ukazují zdánlivou nekonečnost světů, ve kterých žijí.

4. Dospělí ve středu pozornosti

Tradiční Disneyovky jsou očividně mířené především na děti. Jejich hlavními hrdinkami jsou povětšinou dospívající princezny, které si snaží najít vhodného manžela a které mají nějakého toho zvířecího kamaráda, který může a nemusí umět mluvit.

Hrdinové Pixaru však často ani nebývají lidé a pokud už to lidé jsou, jsou často starší, než jejich Disneyovské protějšky. Kromě toho ve filmech studia Pixar také často naleznete vtipy, na které jsou dětské mozky ještě moc nevinné, aby je pochopily. Tyto vtipy jsou tak zřetelně cílené na dospělé publikum, které pak musí svým ratolestem vysvětlovat, čemuže se to v kině všichni tak smáli.

Většina zápletek v těchto animácích se také točí kolem skutečných dospěláckých problémů, které můžete vidět například v nových Úžasňákových nebo podmořském Hledá se Nemo.

3. Nenápadní záporáci

S dospělejší zápletkou jdou ruku v ruce i záporáci, kteří nejsou tak do očí bijící jako ti, které najdeme v pohádkách od Disneyho. Ačkoliv se tato situace v posledních letech zlepšila i u Mickeyho Mouse, jen těžko byste dokázali ospravedlnit někoho, kdo ze svého rozmaru zabíjí štěňata, šije si z jejich kůže oblečení a její jméno zní Cruella de Vil.

Bez jejich opovrženíhodných činů by se zápletka nikam neposunula a padouši jako Scar, kapitán Hook nebo Jafar tak stojí za vším, co se v těchto filmech děje. Ve filmech od Pixaru jsou padouši často mnohem méně důležití a často v těchto příbězích chybí úplně. Zářným příkladem je snímek V hlavě, kdy je hlavní překážkou ve štěstí dospívající Riley vnitřní konflikt v její hlavě.

Tím samozřejmě netvrdíme, že tyto filmy své padouchy postrádají úplně, ale ti v nich často vyplňují spíše podpůrnou funkci, než aby byli hnacím motorem celého příběhu.

2. Nepotřebují dialogy

Ty nejúspěšnější film, které kdy Pixar vydal, obsahují segmenty, ve kterých spolu hrdinové nepromluví ani slovo. Přesto však dokáží předat stejně (ne-li dokonce více) emocí, než jejich upovídané protějšky, které si na dialozích zakládají.

Pokud nám budete tvrdit, že vás například úvodní scéna ze Vzhůru do oblak nerozplakala, nebudeme vám věřit ani slovo. Během krátké němé montáže můžete sledovat celý hořkosladký život Carla a jeho ženy od jejich prvního zamilovaného pohledu, až po Ellienu smrt.

Pokud vás ani tato dojemná scéna nepřesvědčila, dovolte nám, abychom vám připomněli celou první část úspěšné animované pohádky zvané VALL-I. Ta se celá obešla bez mluveného slova, a přesto jste přesně věděli, co se ve filmu děje a jaké emoce ve vás chtějí filmaři vyvolávat.

1. Reálný svět

Posledním bodem, ve kterém se filmy studia Pixar liší od těch, které tvoří Disney, je samotné umístění příběhů. Už výše jsme zmínili rozdílnost ve velikosti světů těchto pohádkových studií, ale to je jen součástí toho hlavního rozdílu. Zatímco Disneyovky se většinou odehrávají v bájných královstvích, filmy od Pixaru jsou zasazené do skutečného světa, který je jen trochu přetvořen otázkou „Co kdyby…?“

Co kdyby mezi sebou dokázaly všechny ryby komunikovat? Co kdyby naše emoce byly řízeny živými bytostmi v naší hlavě? Co kdyby v našem světě existovali superhrdinové? Co kdyby…? Právě proto působí pixarovští padouši lidštěji, jejich světy uvěřitelněji a konflikty opravdověji. Základem pro tyto filmy je totiž reálný svět.

Sice na jeho reálie nahlížejí z netradičních úhlů pohledů hraček, robotů, příšerek a dalších, ale není pochyb, že jde o nám známý svět, ve kterém žijeme.

(tod)

Celebrity:
Walt Disney

Filmy:
Toy Story: Příběh hraček, Auta, Hledá se Nemo, VALL-I, Vzhůru do oblak

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
animované filmy, Disney, Pixar, animáky Disney, Disney filmy, Pixar filmy, Pixar animované filmy
TOPlist