5 filmových chyb z animáků

04.04.2019

O chybách z hraných filmů jsme psali už několikrát. Tam je totiž opravdu složité nedopustit se nějaké té chybky. Jako režisér musíte mít na mysli tisíc věcí na jednou a každý člen štábu od herců přes kameramany až po osvětlovače musí každým momentem vydávat své maximum. Je jasné, že při několikatýdenním či dokonce několikaměsíčním natáčení nelze neustále vyvíjet maximální snahu, aby byl výsledný produkt absolutně bez poskvrnky.

Možná vás to překvapí, ale různé chyby můžete nalézt i v animovaných snímcích. Ať už jde o problémy s návazností příběhu, nebo věci, které přehlédli animátoři, i kreslené filmy se čas od času dopouštějí jistých přešlapů. Nebyli bychom to my, kdybychom vám nepřinesli seznam přesně takových případů.

5. Buzz Rakeťák a jeho krize identity

První film dnešního seznamu šel do kin v roce 1995 a nesl název Toy Story: Příběh hraček. Toy Story bylo prvním animovaným filmem, který byl kompletně vytvořen v počítači, takže je jasné, že byli jeho tvůrci pod neustálým stresem, aby se vše povedlo co nejlépe. Vzhledem k počtu pokračování tohoto filmu je asi potřeba říct, že se jim jejich snahy vyplatily.

Přesto však ve filmu naleznete několik více či méně viditelných chyb. Ta, která je nejvíc do očí bijící, se týká jednoho příběhového problému. Jednou z hlavních příběhových linek je přesvědčení Buzze Rakeťáka, že ve skutečnosti není hračkou, ale opravdovým astronautem. Velmi zajímavý koncept je však narušen samotným vyprávěním, které si samo se sebou neví rady.

Přestože Buzz neochvějně tvrdí, že není hračkou, vždy když někdo přijde do místnosti, zkoprní a dělá ze sebe obyčejný neživý předmět. Je opravdu zvláštní, že má potřebu předstírat, že je hračka, i když tomu sám nevěří. Pokud by filmaři jeho chování nějak vysvětlili, mohlo by to filmu ještě přidat na kvalitě, ale vzhledem k tomu, že tento fakt ignorují, nelze jej považovat za nic jiného, než obyčejnou chybu.

4. Chechtání Boo je nekonzistentní

Boo je malá tříletá holčička, která stojí za většinou událostí z filmu Příšerky s.r.o. Když se totiž nedopatřením dostane do světa monster, spustí obrovský poprask a její odhalení by mělo nedozírné následky. Monstra totiž využívají dětský křik jako zdroj energie a z toho důvodu je v noci navštěvují a straší.

Mike a Sully, hlavní hrdinové filmu, však zjistí, že pláč a křik není jediným způsobem, jak z dětí získávat cennou energii. Stejným způsobem (a mnohem efektivněji) funguje i jejich smích. Když se totiž Boo zasměje, vypadává v jejím blízkém okolí elektřina. Když ale budete film pozorně sledovat, dojde vám, že se tak neděje vždy, když se holčička rozchechtá. Výpadky elektřiny totiž nastávají jen v momentech, kdy se to ději hodí.

3. Zásadní překlep

Alenka v říši divů je světoznámou dětskou knížkou, která byla přeložena do nespočtu světových jazyků a její kulturní dopad je tak nezměřitelný. Jak už je ve studiu Mickeyho Mouse tradicí, rozhodli se jeho animátoři tento slavný příběh adaptovat do vlastního kresleného filmu. Stejně jako byla Malá mořská víla inspirována příběhy Hanse Christiana Andersena, byla filmová Alenka v říši divů založena na dílu Lewise Carrolla. Ve studiu Disney však toto dílo přisoudili někomu jinému.

Ačkoliv jde o malinký překlep, je poměrně zásadní. Bez knihy britského spisovatele by jejich světoznámý snímek z roku 1951 nemohl vzniknout. Když si však v titulkách počkáte na jméno původního tvůrce, dozvíte se, že Alenku v říši divů napsal jistý Lewis Carrol s jedním L na konci jména. Skutečně jde o minimální chybíčku, ale nezkontrolovat si psaní něčeho tak zásadního je obyčejný amatérismus.

2. Nespolehlivá pouta

Jaký je účel pout a želízek? Pravděpodobně aby někoho spolehlivě držela a omezila mu pohyb. V Disney pohádkách jsou však spíše módním doplňkem než čímkoliv jiným. Nejen že se ve většině těchto filmů dají na jednu ránu přeseknout obyčejným mečem, podle filmu s názvem Na vlásku takto pouta nefungují ani samy o sobě.

Když je totiž Flynn na konci filmu spoután, rozhodne se, že Lociku zachrání ustřihnutím jejích kouzelných vlasů. Už to by bylo s pouty na rukou velmi obtížným úkolem, ale aby se hrdina k princezniným kadeřím vůbec dostal, musela mu jeho pouta ve filmu zkrátka na několik záběrů zmizet. Stane se tak jen na okamžik, ale i tak si toho někteří bystří diváci stihli povšimnout.

1. Hookův kouzelný hák

Kapitán Hook je hlavním padouchem z filmu Petr Pan z roku 1953. Od té doby vznikl nespočet dalších adaptací tohoto slavného příběhu, ale spousta diváků považuje právě animovaný snímek z poloviny minulého století za nejlepší verzi vyprávění o chlapci, který díky své fantazii dokáže téměř cokoliv.

Hook je také ikonický padouc    h, který se ze všech sil snaží zmařit plány dětských hrdinů. V tom mu pomáhá posádka jeho lodi, ostrý meč a ještě ostřejší hák, který má místo své levé ruky. Tedy většinou. Podle záběrů z filmu je totiž dost dobře možné, že Hook své postižení pouze předstíral.

 V několika částech Petra Pana jeho hák změní ruku, a tak je otázkou, jestli jej Hook nemá jen jakou součást svého pirátského kostýmu.

(tod)

Celebrity:
Walt Disney

Filmy:
Příšerky s.r.o., Toy Story: Příběh hraček, Alenka v říši divů, Petr Pan, Na vlásku

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Peter Pan, Disney, filmové chyby, animáky, Buzz Rakeťák, aninované filmy, chyby v animácích, Walt Disney, Toy Story, Příběh hraček, Alenka v říši divů, Kapitán Hook, postavy v animácích
TOPlist