5 trailerů, které prozradily více, než měly

19.03.2018

Správný trailer má sloužit k nalákání možných diváků na daný film. Některé trailery však jdou ještě o několik kroků dál a nastíní celou zápletku, ukážou nejlepší akční scény, či dokonce prozradí překvapivé zvraty. Je proto otázkou, zda má ještě vůbec cenu, na příslušné filmy koukat. Občas vám totiž po zhlédnutí traileru zbude jen pouhá „omáčka“ která vyplňuje čas mezi důležitými momenty, které jste už viděli v upoutávce.

Představte si třeba, že by trailer na Šestý smysl prozradil, že jak je to s postavou Bruce Willise (62). Že by vás lákali na první díl Harryho Pottera s tím, kde se celou dobu skrývá Voldemort. Představte si, že by se Luke Skywalker už v upoutávce na Impérium vrací úder dozvěděl, kdo je jeho otcem.

5. Prokletý ostrov

Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2010, 138 min

Režie: Martin Scorsese

Scénář: Laeta Kalogridis

Hrají: Leonardo DiCaprio, Mark Ruffalo, Ben Kingsley

Pokud existuje film, jehož finální zvrat dodnes nechává diváky v úžasu, je to právě Prokletý ostrov. Snímek Martina Scorseseho (75) vypráví příběh dvou detektivů, kteří přijedou do psychiatrické léčebny vyšetřovat tajemné zmizení šílené vražedkyně. Leonardo DiCaprio (43) a Mark Ruffalo (50) jsou ve svých rolích takřka dokonalí a skvěle tak podtrhávají ponurou atmosféru ostrovního blázince.

Postupně se však při vyšetřování začínají dít různé podivné věci, které nelze racionálně vysvětlit. Poměrně přímočarý detektivní příběh se tedy stává něčím záhadným a téměř mystickým. Tohle všechno však mělo zůstat skryto, alespoň do chvíle, než divák vstoupí do kinosálu.

Naštěstí si trailer na snímek z roku 2010 nechává ten největší zvrat pro sebe. Prozrazení tak dokonalého překvapení na samém konci filmu by totiž znamenalo, že film už skutečně nemusí nikdo vidět.

4. Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti

Sci-Fi / Dobrodružný / Akční

USA, 2016, 151 min

Režie: Zack Snyder

Scénář: Chris Terrio, David S. Goyer

Hrají: Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams

Ani komiksovým filmům se „ukecané“ trailery často nevyhýbají. Příkladem tohoto fenoménu je i předloňský Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti. Film celkově u diváků ani kritiků moc neprospěl. Značná část viny ale padá i upoutávku, která vydání filmu předcházela.

Jak už to u takhle vysokorozpočtových filmů bývá, Batman vs Superman se dočkal hned několika trailerů. Až druhý však v podstatě vyzradil celou zápletku filmu. Objeví se v něm všechny klíčové momenty včetně setkání Bruce Wayna a Clarka Kenta, manipulace Lexe Luthora, která oba superhrdiny dovede ke vzájemnému souboji, i Luthorův pokus o kombinaci jeho DNA s generálem Zodem.

Příchod Wonder Woman a následná spolupráce komiksových velikánů pak už byly jen poslední kapkou. Trailer se očividně držel hesla: když spoilery, tak pořádně.

3. Nezvratný osud

Horor / Thriller

USA / Kanada, 2000, 98 min

Režie: James Wong

Scénář: Glen Morgan, James Wong, Jeffrey Reddick

Hrají: Devon Sawa, Ali Larter, Kerr Smith

Každý díl série Nezvratný osud se více či méně prohřešuje trailerem, který prozrazuje víc, než by měl. Je ale potřeba říct, že v sérii, která stojí na brutálních smrtích svých hrdinů, je vyhnutí se spoilerům v upoutávkách velmi obtížné. Pokud by trailery neměly ukázat jedinou smrt, a věnovali se pouze konverzační „vatě“, asi by nikoho do kina nikoho nenalákaly.

Téměř každý z trailerů na pětidílnou sérii odhaluje smrt minimálně třetiny svých hrdinů. Jen v ukázce na první díl z roku 2000 můžeme vidět konec životů tří hrdinů, kteří jen o vlásek unikli smrti v havarovaném letadle.

Přestože se partičce studentů podaří smrt obelstít, jejich výhra má bohužel jen krátkého trvání. Postupně totiž za záhadných a velmi nepravděpodobných okolností začnou všichni přeživší umírat.

2. Trosečník

Dobrodružný / Drama

USA, 2000, 143 min

Režie: Robert Zemeckis

Scénář: William Broyles Jr.

Hrají: Tom Hanks, Helen Hunt, David Allen Brooks

Přestože je Trosečník jedním z nejlepších filmů Toma Hankse (61), ani tento snímek neunikl peklu prostořekých trailerů. Upoutávka na film začíná nevinně, pádem letadla a vyplavením Hankse na pláž opuštěného ostrova. To nechává diváky v napětí, jestli může zaměstnanec doručovatelské firmy takhle kruté hrátky osudu vůbec přežít a možného diváka tak navnadí na příběh snímku.

Tam se však trailer ani zdaleka nezastavuje. Dále se totiž dozvídáme, že si Chuck Noland postaví přístřešek, kolik dní na ostrově tráví, že si staví vor, a dokonce i to, že se nakonec v pořádku dostane domů. Jaký má potom zhlédnutí filmu v kině smysl, moc netušíme.

Naštěstí, i když trailer „vyslepičil“, co mohl, režie Roberta Zemeckise (66) a obsazení Toma Hankse naštěstí do kin přilákaly dostatek diváků a film se tak stal naprostou klasikou kinematografické historie.

1. Kingsman: Golden circle

Akční / Dobrodružný / Komedie

USA / Velká Británie, 2017, 141 min

Režie: Matthew Vaughn

Scénář: Matthew Vaughn, Jane Goldman

Hrají: Taron Egerton, Mark Strong, Pedro Pascal

První díl série Kingsman nabídl poměrně nečekaný zvrat, kdy je chladnokrevně zastřelen Harry, kterého ztvárnil Colin Firth (57). Ten ve filmu hraje mentora hlavního hrdiny, mladého adepta na agenta tajné služby Eggsyho v podání Tarona Egertona (28).

Druhý díl si pro své diváky však přichystal obrovské překvapení. Tedy alespoň pro ty, kteří neviděli trailer k filmu. Harry totiž čistý průstřel hlavy zázračně přežije a se ztrátou paměti se ocitá v zajetí amerických agentů služby Statesman.

Režisér filmů o britské tajné službě Matthew Vaughn (47) se snažil studio, které za tvorbou trailerů stálo, přesvědčit, aby Harryho přežití do traileru nedávali. Zcela pochopitelně se totiž domníval, že by prozrazení takového překvapení mohlo filmu ubrat na kvalitě a chtěl si ho nechat až do sálů kin. Jeho doporučení však byla ignorována a tak se ve druhém traileru dokonce objevila i bojová scéna z konce filmu, kde je Harry nasazen do akce.

(tod)

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Leonardo DiCaprio, Devon Sawa, Zack Snyder, Ben Affleck, Tom Hanks, Taron Egerton

Filmy:
Trosečník, Nezvratný osud, Prokletý ostrov

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
filmové scény, ukázky z filmů, akční filmy, trailery, filmové ukázky, žebříčky, nepovedené trailery, spoliery v trailerech, překvapení ve filmech, zvraty ve filmech, filmové zápletky
TOPlist