5 starších filmů, jejichž speciální efekty stále vypadají fantasticky

26.04.2024

Většina věhlasných režisérů se při přípravě svých filmů nespoléhá pouze na počítačové efekty, ale rádi využívají i ty praktické. Ty totiž v očích diváků nezestárnou tak rychle jako efekty vytvořené pomocí počítačové grafiky. Určitě si vzpomenete hned na několik případů toho, kdy vás zastaralé efekty vytrhly z děje svých filmů.

Dnes se ale na problematiku počítačových efektů (CGI) podíváme z opačného pohledu. Představíme vám totiž pětici filmů, které už i přes svůj relativně pokročilý věk vypadají stále fantasticky.

Hvězdná pěchota

Odstartujeme filmem, který v současnosti chytá druhý dech. Hvězdná pěchota z roku 1997 je satirickým akčním sci-fi, ve kterém lidstvo bojuje s brouky z vesmíru. Snímek režiséra Paula Verhoevena (85) se v minulosti dočkal několika pokračování, ale žádné z nich nesklidilo takový úspěch jako první film s Casperem Van Dienem (55), Denise Richards (53) či Neilem Patrickem Harrisem (50) v hlavních rolích.

Speciální efekty Hvězdné pěchoty jsou nestárnoucí především díky tomu, že skvěle mísí zmenšené modelypočítačem generovanou grafikou. Za jejich tvorbou navíc stojí legendární Phil Tippet (72), o kterém dnes ještě určitě bude řeč. Fantasticky vypadají nejen sami brouci, ale poněkud překvapivě i jejich početná hejna, se kterými musí vesmírní mariňáci zápasit. Obecně je film plný skvělých záběrů, které vás okamžitě přenesou na nepřátelské planety plné vražedných brouků.

Star Wars: Epizoda IV – Nová naděje

Od premiéry prvního dílu Star Wars uplynulo už opravdu hodně vody. Nová naděje šla totiž do kin už v roce 1977! Ačkoliv měli tehdejší diváci se skvěle zpracovaným sci-fi relativně hodně zkušeností už díky televiznímu Star Treku, Hvězdné války byly i tak naprosto revolučním počinem, od kterého si úspěch sliboval málokdo.

Šlo o velký risk, který se ale filmařům obrovsky vyplatil. Ačkoliv jde o relativně jednoduchý, až pohádkový příběh, je tak skvěle řemeslně odvedený, že u diváků zkrátka zabodoval. Mohou za to téměř geniální speciální efekty, na kterých studio Industrial Light & Magic vybudovalo celou svou kariéru.

George Lucas (79) si dával na vizuální stránce filmu záležet mnohem víc než na dialozích, a na původních Star Wars je to opravdu dobře vidět. Každá scéna i dnes vypadá skvěle, a i když už jde o téměř padesát let starý film, na speciálních efektech byste to poznali stěží. Poněkud překvapivě je to víc poznat na efektech, které do filmu Lucas přidal při znovuuvedení filmu na přelomu tisíciletí, aby jeho legendární snímek vypadal víc „současně“.

Propast

Prozatím jsme tu měli hlavně režiséry, kteří dávají přednost spíše praktickým trikům než těm počítačovým. Jedním z nejvýraznějších příkladů druhého přístupu je James Cameron (69). Stačí si vzpomenout na jeho Avatara a je vám hned jasné, jak zručný je režisér u grafické stránky svých filmů.

První Avatar ale šel do kin teprve v roce 2009, a i když je to už patnáct let, nemůžeme ho s čistým svědomím považovat za „starší snímek“. To ale neplatí o dalším jeho úžasně vypadajícím snímku s názvem Propast, který Cameron uvedl do kin už v roce 1989.

Podobně jako druhý díl Avatara se i Propast z velké části odehrává kolem vody, zejména pod ní. Propast vypráví příběhy ropných těžařů, kteří se vydávají na záchrannou misi americké jaderné ponorky, aby zjistili, že za jejím ztroskotáním nestojí Rusové, ale mimozemská civilizace. Jde o dechberoucí snímek, se kterým Cameron získal Oscara za nejlepší vizuální efekty.

Jurský Park

Jak už jsme slíbili u Hvězdné pěchoty, ještě jednou se vrátíme ke jménu Phila Tippeta. Ačkoliv je jeho práce na Hvězdné pěchotě známá u spousty filmových nadšenců, nejvíce je spojován s jinou filmovou sérií, ve které lidé nečelí přerostlým broukům, ale prehistorickým ještěrům. Ano, hádáte správně, máme na mysli Jurský park.

O kvalitách tohoto Spielbergova (77) počinu asi není nutné spekulovat. Jeho úspěch mluví za vše a nepřekvapivě vzniklo i několik pokračování. Na úspěchu u diváků i kritiky se výrazným dílem podílí i vizuální efekty filmu. Spielbergovi dinosauři v sobě mísí praktické a počítačové efekty tak skvěle, že se často zarazíte nad tím, jak živě tyhle dávno vyhynulé nestvůry vypadají.

Harry Potter a kámen mudrců

Pro některé to bude možná šok, ale od premiéry prvního dílu Harryho Pottera uplynulo už dlouhých třiadvacet let. Čas opravdu letí, a i když vám přijde, že jste Harryho v kinech viděli teprve nedávno, opak je pravdou. Není se ale čemu divit, mást vás může i to, jak skvěle všechny díly série vypadají.

Ačkoliv se na režisérském křesle série vystřídalo hned několik hvězdných jmen, která vždy přišla s vlastním stylem, každý z osmi filmů vypadá i dnes naprosto fantasticky. Filmařům se opravdu podařilo „vykouzlit“ magický svět, který žije vlastním životem. Ať už jde o magická stvoření, očarované předměty nebo kouzla samotná, každá scéna všech osmi filmů vypadá naprosto úchvatně i v roce 2024.

(tod)

Fandím
9 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
James Cameron, Denise Richards, Casper Van Dien, George Lucas

Filmy:
Propast, Harry Potter a Kámen mudrců, Jurský park, Hvězdná pěchota

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
CGI, počítačové efekty, CGI efekty, Hvězdná pechota pokračování, speciální efekty, povedené speciální efekty, vizuální efekty ve filmech, filmové triky
TOPlist