7 zajímavostí z natáčení Ospalé díry

03.12.2018

Dnes můžete Johnnyho Deppa (55) vidět v roli kouzelníka Grindelwalda, jak bojuje s Eddiem Redmaynem (36) a Judem Law (45) ve druhém díle spin-offu Harryho Pottera s názvem Fantastiká zvířata: Grindelwaldovy zločiny. Před necelými dvaceti lety se však do kin podíval v roli Ichaboda Cranea v senzačním hororovém filmu Tima Burtona (60) s názvem Ospalá díra.

Abychom vám tento oscarový snímek připomněli, rozhodli jsme se vám dnes představit sedm zajímavostí z jeho natáčení. Zajímá vás, jaký předmět si představitel hlavního hrdiny odnesl domů? Chcete vědět, kdo ztvárnil tělo bezhlavého jezdce? Chcete vědět, čeho se Johnny Depp při natáčení nejvíce bál? Pak se určitě pusťte do dnešního článku.

7. Bezhlavý jezdec z Hvězdných válek

Příběh Burtonova filmu se točí kolem mladého detektiva Ichaboda Cranea, který přijede do vesničky s názvem Ospalá díra, kde má za úkol vyšetřit sérii záhadných vražd, které má na svědomí děsivý bezhlavý jezdec. Crane je však skeptikem, který se spoléhá pouze na tvrdá fakta a vědecky vedené vyšetřování. To ho zavede až k místní elitě, která za oživením běsnícího jezdce stojí.

Přestože tvář onoho válečníka ztvárnil legendární Christopher Walken (75), jeho tělo si ve filmu zahrál někdo úplně jiný. V tomto případě však nejde o neznámého kaskadéra, ale naopak o jednoho z těch nejslavnějších. Navíc budete s největší pravděpodobností znát i jeho tvář, přestože vám jeho jméno nemusí nic říkat.

Nebezpečného jezdce hrál totiž od chvíle, kdy přišel o hlavu, Rey Park (44), skotský herec, který se nejvíce proslavil rolí Darth Maula v první prequelové epizodě Star Wars.

6. Useknuté hlavy

Ospalé díře se stanete svědky mnoha brutálních vražd, které téměř bezvýhradně skoční setnutím něčí hlavy. Detailní záběry na useknuté hlavy se pak v hojné míře objevují ve filmu, aby diváka dostatečně vyděsily. Tyto hlavy vypadají tak přesvědčivě, že byste si mohli myslet, že jde ve skutečnosti o herce, kterým byly v postprocesu „umazána“ jejich těla. Věděli jste však, že byla každá z useknutých hlav ve skutečnosti i velmi pečlivě vymodelována?

Každý z herců, kteří ve filmu „ztratili hlavu“, musel strávit několik hodin v naprosté nehybnosti, zatím co jim tým zabývající se speciálními efekty vytvářel odlitek obličeje. Tyto odlitky pak byly dodělány silikonovou barvou, falešnýma očima a postupným přidáváním vlasů. Ano skutečně se na tyto hlavy přidávaly vlasy jeden po druhém. Detaily hlav bral filmový štáb skutečně vážně, jelikož hercům vytvářel i přesné odlitky zubů. Celý proces se ale nakonec vyplatil, jelikož useknuté hlavy vypadaly opravdu realisticky.

5. Zranění ho nezastaví

O oddanosti pro film svědčí i příhoda, která se stala americkému herci Casperu Van Dienovi (49). Ten hrál jednu z jezdcových nešťastných obětí, které kvůli jeho řádění přijdou o hlavu, ale při natáčení se mu přihodilo jiné (samozřejmě méně závažné) zranění. Většina lidí by se určitě nechala po zlomení prstu alespoň vyšetřit, ale Van Dien místo toho pokračoval dál v natáčení, jako by se nic nestalo.

Jeho akční scéna byla komplikována tím, že namísto jedné zbraně bojoval s jezdcem za pomocí dvou kos. Podle jeho vyprávění mu při natáčení jednoho z prvních záběrů souboje protivníkova zbraň zlomila prst, který mu okamžitě zčernal. Jelikož však nechtěl, aby byla jeho scéna zkrácena, nebo dokonce vystřižena, nahodil si prst jen zpět do kloubu a pokračoval v natáčení. To, že měl prst skutečně zlomený, zjistil až později.

4. Podivný suvenýr

Spousta herců má ve zvyku „vypůjčit si“ po skončení natáčení jednu z mnoha rekvizit, se kterými během produkce snímku pracoval. V případě představitelů komiksových superhrdinů se často „ztratí“ jejich kostým, v případě Harryho Pottera se na denním pořádku ztrácely hůlky, a tak bychom mohli pokračovat dál a dál. Pokud vás zajímá, co všechno si byli herci schopní odnést z natáčecích placů domů, podívejte se na náš žebříček sedmi nejzajímavějších ukradených rekvizit.

Ani Johnny Depp není v tomto ohledu výjimkou, protože i on si domů odnesl jednu z rekvizit Ospalé díry. Možná vás ale překvapí, která to byla. Nebyla to totiž žádná z jeho technologických pomůcek pro řešení zločinů, ani něčí useknutá hlava. Depp totiž dostal zálusk na podivný mučící přístroj, vzdáleně připomínající železnou pannu, který se objeví v jedné ze scén odehrávajících se v soudní síni.

3. Neobvyklý strach z koní

Když už jsme zmínili představitele hlavní role, neměli bychom zapomenout na to, co Deppovi při natáčení tohoto hororového snímku nahánělo největší hrůzu. Tento americký herec je proslulý svou láskou k hororům, takže mu jen tak něco strach nenažene. Kdepak. Jeho zděšení se totiž týkalo naprosto nehororové věci – koní.

Depp se nebál těchto zvířat jako takových, ale natáčení jedné ze scén, ve kterých hráli koně klíčovou roli. Dva koně totiž měli Ichaboda táhnout za sebou skrz les a to nahánělo Deppovi hrůzu. Ne, že by se bál toho, že se při vláčení po zemi zraní, nebo že se koně splaší, jeho strach měl jistou tělesnější podobu.

To, co herci nahánělo největší hrůzu, totiž byla možnost, že si na něj koně během natáčení této scény jednoduše „uleví“. Ve chvíli, kdy máte být vláčeni dvěma velmi silnými zvířaty přes kameny a kořeny stromů je tato obava o jejich vyměšování pravděpodobně tím posledním, na co bychom v této situaci mysleli, ale Deppovi zkrátka nedala spát.

2. Frankensteinův vliv

Na režiséra Tima Burtona působilo při tvorbě Ospalé díry hned několik různých vlivů. Kromě jeho typické stylizace a „režisérského oka“ si ve filmu můžete povšimnout poctě nejen původní animované předloze, ale i několika dalším hororovým klasikám.

Jednou z těch je i legendární Frankenstein z roku 1931. Jeho vliv je z filmu cítit hned na několika místech, ale nejzásadnější je v momentě, kdy se děj přesune k  větrnému mlýnu. Ten totiž jakoby z oka vypadl tomu, který se objevuje právě v klasice ze začátku třicátých let. K inspiraci ve Frankensteinovi se Burton i veřejně přiznal, když prohlásil, že mu onen mlýn skutečně učaroval.

1. Podprahové záběry

Podprahové záběry jsou většinou spojovány s nekalou reklamou, která má své diváky přesvědčit, aby si něco koupili, aniž by si to uvědomovali. Věděli jste ale, že tyto záběry čas od času využívají i filmaři? Jejich důvody se však od těch reklamních poměrně zásadně liší.

Tyto záběry spočívají v tom, že se na obrazovce na zlomek vteřiny objeví záběr, který ve vás má vyvolat určité pocity. Tento postup třeba často využíval režisér David Fincher (56) ve snímku Klub rváčů, kde se mezi jednotlivými záběry občas objevovaly ty, které do scén nepatřily.

I Burton se v jedné ze scén Ospalé díry rozhodl takové záběry využít. Jeho využití se podobalo tomu, které hojně využíval například nezapomenutelný Vymítač ďábla z roku 1973. Burtonovy podprahové záběry měly zkrátka v divákovi vyvolávat strach.

Pokud budete například pozorně sledovat scénu, ve které vzplane krb za postavou Stevea Waddingtona (49), můžete mezi plameny zpozorovat několik děsivě vyhlížejících lebek, které byly do scény počítačově přidány.

(tod)

Trailer filmu Ospalá díra

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Eddie Redmayne, Johnny Depp, Jude Law, Christopher Walken, Casper Van Dien

Filmy:
Ospalá díra, Star Wars: Epizoda I - Skrytá hrozba

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
filmové efekty, Johnny Depp filmy, devadesátá léta, hororové komedie, slavné horory, Ospalá díra film, Ospalá díra zajímavosti, Tim Burton filmy, Tim Burton tvorba, Tim Burton Ospalá díra, Johnny Depp zajímavosti, Johnny Depp postavy, Tim Burton horory, strašidelné legendy, hororové legendy, Casper Van Dien filmy, Casper Van Dien herec, temné horory, horory devadesátá léta, devadesátá léta filmy
TOPlist